Rosja umieszcza nowe rakiety nuklearne na myśliwcach. Raport wywiadu USA

Grzegorz Kuczyński
Moskwa aktywnie rozbudowuje swoje siły jądrowe, wprowadzając rakiety typu „powietrze-powietrze” z możliwością wyposażenia w głowice jądrowe
Moskwa aktywnie rozbudowuje swoje siły jądrowe, wprowadzając rakiety typu „powietrze-powietrze” z możliwością wyposażenia w głowice jądrowe X
Rosja posiada nową taktyczną rakietę kierowaną, zdolną do przenoszenia ładunku jądrowego, i umieszcza ją na swoich myśliwcach MiG i Suchoj - podaje najnowszy raport Agencji Wywiadu Wojskowego USA. Według DIA Moskwa aktywnie rozbudowuje swoje siły jądrowe, wprowadzając nowe technologie, w tym rakiety typu „powietrze-powietrze” z możliwością wyposażenia w głowice jądrowe, a także inne nowoczesne systemy jądrowe.

SPIS TREŚCI

W raporcie wskazano, że w arsenale Rosji znajduje się obecnie około 1550 rozmieszczonych głowic strategicznych i do 2000 głowic nie-strategicznych. Jednocześnie Kreml nadal wzmacnia swoją obecność na Białorusi: buduje i modernizuje obiekty przechowywania broni jądrowej, a także szkoli białoruską kadrę wojskową w zakresie obsługi taktycznej broni jądrowej.

Pomimo wzmocnienia komponentu jądrowego amerykański wywiad uważa za mało prawdopodobne, aby Rosja użyła broni atomowej w obecnym konflikcie z Ukrainą. Może to nastąpić tylko w przypadku, gdy przywódcy kraju uznają bieżącą sytuację za zagrożenie dla istnienia reżimu.

Rakieta ma zasięg 200 km

Autorzy The War Zone uważają, że w raporcie DIA mowa jest o zmodyfikowanej wersji rakiety dalekiego zasięgu R-37M. Jest to przechwytujący pocisk, pierwotnie opracowany dla samolotu MiG-31, który później został dostosowany do wielozadaniowych myśliwców Su-30SM, Su-35S i Su-57. Prace nad modyfikacją R-37M o kryptonimie „Produkt 610M” zostały zakończone w 2011 roku, ale z powodu skomplikowanych testów i dostosowań technicznych rakieta trafiła do wojska dopiero w 2018 roku.

Masa rakiety wynosi 510 kg. Wykorzystuje ona silnik na paliwo stałe i jest w stanie razić cele w odległości do 200 km. Jednak taki zasięg osiąga się tylko w przypadku rażenia dużych i mało manewrujących celów oraz w sprzyjających warunkach. Mimo to rakieta pozostaje niezwykle niebezpieczną bronią w arsenale rosyjskich Sił Powietrznych.

Pierwszy taki kraj na świecie?

Nie ma jeszcze oficjalnego potwierdzenia, że w R-37M zintegrowano głowicę jądrową. Jednak fakt, że wywiad USA wyraźnie wskazuje na posiadanie przez Rosję nowej rakiety jądrowej klasy „powietrze-powietrze”, może świadczyć o istnieniu takiej wersji. Jeśli informacje te zostaną potwierdzone, będzie to przełomowy moment: Rosja może stać się pierwszym krajem na świecie, który umieścił rakiety nuklearne na swoich myśliwcach do potencjalnego użycia w walkach powietrznych.

Wcześniej Rosja rozpoczęła rozbudowę mocy produkcyjnych silników rakietowych na paliwo stałe na skalę, którą amerykańscy eksperci uważają za największą od czasów sowieckich.

źr. The War Zone, ghall.com.ua

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pojedynek na marsze. Trzaskowski kontra Nawrocki

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Kuchnia inna niż wszystkie. Tak mieszka facet, który kocha gotować

Kuchnia inna niż wszystkie. Tak mieszka facet, który kocha gotować

Sensacja w składzie Legii. Legendarny piłkarz zgłoszony do składu

Sensacja w składzie Legii. Legendarny piłkarz zgłoszony do składu

Wróć na i.pl Portal i.pl