Rosja i Chiny pracują nad nową, groźną bronią. Zatrzyma je amerykańska Złota Kopuła?

Grzegorz Kuczyński
Fragment infografiki wywiadu wojskowego przedstawiającej zagrożenia rakietowe dla USA
Fragment infografiki wywiadu wojskowego przedstawiającej zagrożenia rakietowe dla USA DIA
W ciągu dziesięciu lat Rosja i Chiny mogą uzyskać nową broń: pociski rakietowe z głowicami nuklearnymi, zdolne do poruszania się po niskiej orbicie okołoziemskiej i osiągnięcia celów w  USA znacznie szybciej niż tradycyjne międzykontynentalne rakiety balistyczne (ICBM). Pentagon ostrzega, że należy to uwzględnić podczas budowy Złotej Kopuły – systemu obrony przeciwrakietowej, którego budowę ogłosił prezydent Donald Trump.

SPIS TREŚCI

W przeddzień raportu Białego Domu o zagrożeniach dla USA, którym ma przeciwdziałać Złota Kopuła, Agencja Wywiadu Departamentu Obrony USA (DIA) przedstawiła infografikę podsumowującą możliwe osiągnięcia w zakresie zwiększenia potencjału rakietowego przeciwników USA: Chin, Rosji, Iranu i KRLD.

Wrogowie USA się zbroją

Na przykład liczba naziemnych międzykontynentalnych pocisków balistycznych z głowicami jądrowymi i zasięgiem ponad 5500 km na uzbrojeniu Chin może wzrosnąć z 400 do 700 do 2035 r., Rosji – z 350 do 400, Korei Północnej – z 10 lub mniej do 50, Iranu – do 60 (obecnie nie posiada on takich rakiet). Ale ważniejsze jest to, że zgodnie z planem Chiny i Rosja mogą stać się posiadaczami odpowiednio 60 i „mniej niż 12” rakiet jądrowych „frakcjonowanego systemu bombardowania orbitalnego” (FOB), zdolnych do znacznie szybszego dotarcia do USA, zauważa Bloomberg.

Przed uderzeniem w cel taka rakieta „wchodzi na niską orbitę... przy czym podczas lotu w tym samym kierunku co tradycyjne międzykontynentalne pociski balistyczne, jej czas znacznie się skraca lub może przelecieć nad biegunem południowym, aby uniknąć systemów wczesnego ostrzegania i obrony przeciwrakietowej”, czytamy w komunikacie wywiadu wojskowego USA. Rakieta schodzi z orbity „przed zakończeniem pełnego obrotu”, aby wystrzelić głowice bojowe w kierunku celu.

Rakiety FOB są testowane

Tradycyjne międzykontynentalne pociski balistyczne wznoszą się na wysokość ponad 1000 km nad Ziemią, dzięki czemu są widoczne na radarach z bardzo dużej odległości. Rakiety FOB muszą wznieść się na wysokość około 150 km, co wymaga znacznie większego zużycia energii, ale znacznie skraca czas lotu i możliwości wczesnego wykrycia przez radary. Obecnie Chiny i Rosja nie posiadają takich rakiet, jak wynika z danych wywiadu. Jednak w 2021 r. pojawiły się informacje o przeprowadzeniu przez Chiny testów rakiet FOB, co wywołało niepokój w Pentagonie.

- Byliśmy świadkami bardzo ważnego wydarzenia związanego z testowaniem systemu broni. Jest to bardzo niepokojące – powiedział wówczas Bloombergowi Mark Milley, szef Połączonych Sztabów. - Nie wiem, czy można to nazwać momentem satelity – dodał, nawiązując do historii, zgodnie z którą po wystrzeleniu pierwszego sowieckiego satelity w 1957 r. Stany Zjednoczone zdały sobie sprawę, że pozostają w tyle za ZSRS i muszą podjąć znacznie większe wysiłki, aby zrealizować program kosmiczny, „ale myślę, że jest to bardzo bliskie tej sytuacji”.

Złota Kopuła Trumpa jak Gwiezdne Wojny Reagana?

Oświadczenie Trumpa o konieczności stworzenia Złotej Kopuły w celu ochrony USA przed zagrożeniami rakietowymi przypomniało o innym historycznym precedensie – programie „Strategiczna Inicjatywa Obronna” Ronalda Reagana, zwanym po prostu „Gwiezdnymi Wojnami”. Trump i jego administracja nie przedstawili szczegółów planu, ale w zeszłym tygodniu Biuro Budżetowe Kongresu opublikowało swoją ocenę opracowania i uruchomienia najmniej sprawdzonego i prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjnego segmentu systemu – sieci przechwytujących satelitów kosmicznych. Może to kosztować nawet 161 mld dolarów przy minimalnych wydatkach, ale według raportu prawdopodobnie trzeba będzie wydać do 542 mld dolarów w ciągu 20 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych

źr. The Moscow Times, Bloomberg

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl