SPIS TREŚCI
Zdjęcia satelitarne wskazują na znaczny rozwój infrastruktury w Jednostce Wojskowej 61732 w Asipowiczach, gdzie od początku pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę znajduje się miejsce przechowywania rosyjskiej taktycznej broni jądrowej. Prace obejmują budowę i renowację koszar, magazynów amunicji i specjalistycznych hangarów przeznaczonych dla systemów rakietowych Iskander-M. W celu połączenia tych obiektów budowana jest specjalna magistrala kolejowa.
Baza rakietowa i baza głowic jądrowych
W Asipowiczach stacjonuje 465. brygada rakietowa białoruskich wojsk lądowych, wyposażona w systemy Iskander-M. Budowa nowych hangarów rozpoczęła się jeszcze w październiku 2022 r. Jeden hangar został ukończony w połowie 2023 roku, a pod dwa kolejne fundamenty położono jesienią 2023 roku. Każdy hangar może pomieścić jeden dywizjon Iskanderów. Wszystko wskazuje więc na to, że w Asipowiczach budowana jest nowa brygada rakietowa z 12 wyrzutniami Iskander-M. Oprócz hangarów, od połowy 2023 r. ukończono trzy budynki do przechowywania pojazdów i sprzętu, odnowiono koszary, magazyn, budynki administracyjne, a nawet kompleks sportowy z boiskiem do piłki nożnej.
W Asipowiczach na dawnym terenie wojskowym budowane są też nowe wielopiętrowe budynki mieszkalne i szkoła. Niektóre z mieszkań mogą zostać rozdzielone między żołnierzy 12. Głównego Zarządu Ministerstwa Obrony Rosji, który jest odpowiedzialny za zajmowanie się arsenałami jądrowymi.

Rosjanie są już obecni w położonej 12 km od Asipowicz, 1405. bazie amunicji artyleryjskiej (Jednostka Wojskowa 42707). To właśnie najprawdopodobniej ta przechowywane są taktyczne głowice jądrowe. Baza przeszła szeroko zakrojoną przebudowę, szczególnie w północnej części, gdzie wycięto las, zainstalowano trzypoziomowe ogrodzenie oraz wzniesiono nowe budynki i wieże komunikacyjne. Rozszerzenie budowy zbiegło się w czasie z ogłoszeniem przez prezydenta Putina 25 marca 2023 r. planów stacjonowania taktycznej broni jądrowej na Białorusi.
Strefa „atomowa” i specjalna kolej
Od czerwca 2023 r. zbudowano dwa potężne ziemne kopce dla systemów obrony powietrznej, przekraczające wysokość pobliskich koszar. Zakupiono również system ochrony „Relief-2”, używany w miejscach wysokiego ryzyka, takich jak elektrownie jądrowe i bazy wojskowe. Wskaźnik promieniowania SRK-AT2327 wyprodukowany przez białoruską firmę Atomtech został zainstalowany na odnowionym budynku głównym. Wskaźniki te są zwykle instalowane w miejscach wrażliwych na promieniowanie jądrowe.
Budowana jest specjalna linia kolejowa, która połączy 1405. bazę amunicji artyleryjskiej z miastem Asipowicze i miejscem rozmieszczenia Iskander-M, 465. brygadą rakietową. Budowa rozpoczęła się późnym latem 2024 r., ale dokumenty przetargowe ujawniają, że kolej była planowana od co najmniej 2020 r. w ramach programu infrastruktury wojskowej Państwa Związkowego. Zamówione platformy załadunkowe i elektryczne dźwigi wieszakowe o udźwigu 3,2 tony każdy i wysokości podnoszenia 6 metrów każdy są wyraźnie przeznaczone do załadunku i rozładunku pocisków Iskander. Plany budowy kolei obejmują również utworzenie „strefy profilaktyki jodowej” we wsi Małaja Garoża w pobliżu 1405. bazy amunicji artyleryjskiej, co jest kolejnym wskaźnikiem potencjalnej obecności broni jądrowej w bazie.
Atak 30 minut od wydania rozkazu
Budowa oddzielnej linii kolejowej między bazą amunicyjną a dyslokacją systemów rakietowych Iskander-M wskazuje na przygotowania do operacyjnego użycia taktycznej broni jądrowej w ciągu 30 minut od otrzymania rozkazu od Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji. W takim scenariuszu personel 12. Głównego Zarządu Ministerstwa Obrony Rosji montuje taktyczne głowice jądrowe na pociskach przechowywanych w 1405. bazie amunicji artyleryjskiej. Następnie pociski byłyby transportowane koleją w specjalnych wagonach na stanowiska systemów rakietowych Iskander-M w 465. Brygadzie Rakietowej. Przed transportem kolejowym lub na tym etapie rosyjski personel aktywuje łącze zezwalające na działanie taktycznych głowic jądrowych za pomocą łańcucha specjalnych kodów. Wraz z białoruskimi żołnierzami rosyjscy żołnierze będą ładować pociski na pojazdy transportowo-załadowcze z systemów rakietowych Iskander-M, które następnie załadują do wyrzutni na stanowiskach bojowych.
W sumie połączenie rozbudowy infrastruktury wojskowej w Asipowiczach, budowy dedykowanych magazynów i pomieszczeń dla systemów i głowic zdolnych do przenoszenia broni jądrowej, rozwoju logistyki kolejowej, obwodów bezpieczeństwa, obrony powietrznej i infrastruktury bezpieczeństwa radiacyjnego sugeruje, że Rosja i Białoruś budują zdolność do szybkiego, operacyjnego wykorzystania rosyjskiej taktycznej broni atomowej z terytorium Białorusi.

źr. Jamestown Foundation