Unia Europejska chce wyeliminować z rynku towary pochodzące z pracy przymusowej

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Do przypadków wykorzystywania pracy przymusowej najczęściej dochodzi w branży tekstylnej, górnictwie i rolnictwie.
Do przypadków wykorzystywania pracy przymusowej najczęściej dochodzi w branży tekstylnej, górnictwie i rolnictwie. Fot: young jae kim / Pixabay
Komisja Europejska wyszła z inicjatywą, aby wyeliminować z unijnego rynku towary pochodzące z pracy przymusowej; w związku z tym zaproponowano zakaz sprzedaży takich produktów. Szacuje się, że pracę pod przymusem wykonuje na świecie 27 milionów osób. By regulacje w tej sprawie weszły w życie, potrzebna jest zgoda unijnych krajów i Parlamentu Europejskiego.

Propozycja Komisji Europejskiej obejmuje wszystkie produkty pochodzące z pracy przymusowej - te wytwarzane w Unii Europejskiej na potrzeby konsumpcji wewnętrznej i na eksport oraz towary importowane.

Miliony ludzi zostają złapane w pułapkę pracy niewolniczej na całym świecie, w tym tysiące - w Europie. Nasza propozycja znacząco przyczyni się do rozwiązania problemu współczesnego niewolnictwa - mówił wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis.

Ustawodawca nie podał sektorów, w których najczęściej dochodzi do przypadków wykorzystywania ludzi do pracy przymusowej, ale eksperci sugerują, że największe ryzyko na wystąpienie tego procederu istnieje w branży tekstylnej, górnictwie i rolnictwie, ponieważ tam takie sytuacje są najczęściej zgłaszane.

Przepisy będą egzekwowane

Organy unijnych krajów będą odpowiedzialne za przeprowadzenie dochodzeń w sprawie produktów, co do których istnieją uzasadnione podejrzenia, że zostały wykonane z wykorzystaniem pracy przymusowej. Jeśli te podejrzenie się potwierdzą, towary będą musiały być usunięte z unijnego rynku, nowych nie będzie można na rynek wprowadzać, będzie też zakaz ich wywozu poza Wspólnotę.

Docelowo nowe przepisy mają być egzekwowane przez wyznaczone przez państwa członkowskie służby celne oraz organy krajowe.

Propozycje Komisji nie wskazują żadnego państwa, ale - zdaniem ekspertów - jeśli te przepisy zaczną obowiązywać, zaognią już i tak napięte relacje z Chinami, ponieważ Pekin od dawna oskarżany jest o zmuszanie muzułmańskich Ujgurów i innych mniejszości etnicznych do niewolniczej pracy.

W 2020 r. Australijski Instytut Polityki Strategicznej opublikował raport, który informuje, że aż 83 znane, światowe marki mogły korzystać z towarów powstałych przy wykorzystaniu Ujgurów do pracy przymusowej.

W zeszłym roku Kongres Stanów Zjednoczonych przyjął ustawę, która zakazała import towarów z prowincji Sinciang produkowanych przez Ujgurów. Komisja Europejska zaznaczyła również, że unijne przepisy będą bardziej kompleksowe od amerykańskich.

Źródło: Polskie Radio 24 / dw.com

TD

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl