25 września szczątki admirała floty Unruga oraz jego żony wyruszyły z Francji do Polski na pokładzie ORP Kościuszko. To uwieńczenie trwających dwa lata starań.
- W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego zawiązał się komitet organizacyjny pod patronatem prezydenta, zaangażowały się różne instytucje; IPN, ministerstwo kultury, Marynarka Wojenna, Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Wspólnymi siłami przez dwa lata, krok po kroku, prowadziliśmy procedury, spotykaliśmy się, rozmawialiśmy z władzami francuskimi, teraz rozpoczęła się ceremonia powrotu admirała i jego żony na ojczystą ziemię - powiedział w rozmowie z PAP Dariusz Gwizdała, zastępca szefa BNN.
W niedzielę, 30.09.2018, podczas pokonywania ostatnich 32 mil morskich ORP Kościuszko towarzyszyły okręty bojowe ORP Kaszub i ORP Grom.
- Ma to wydźwięk szczególny, ponieważ to odległość będąca symbolem trzydziestu dwóch dni obrony lądowej wybrzeża, którą dowodził Józef Unrug - tłumaczy kmdr ppor. Radosław Pioch, rzecznik 3 Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej.
ORP Kościuszko i okręty towarzyszące w drodze do Gdyni
Na Zatokę Gdańską wypłynęła również ORP Iskra, okręt szkoleniowy, z pokładu którego marynarze oddali hołd Józefowi Unrugowi (admirał floty był inicjatorem zakupienia pierwszej „Iskry” w XX-leciu międzywojennym). Widoczny z daleka wizerunek admirała został zamieszczony również na jednym z masztów tej jednostki.
ORP Iskra na Zatoce Gdańskiej
W godzinach popołudniowych ORP Kościuszko wpłynął do Portu Wojennego w Gdyni, gdzie odbyły się krótkie uroczystości z udziałem m.in. kontradmirała Jarosława Ziemiańskiego, inspektora Marynarki Wojennej RP oraz prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka. Następnie na pokładzie ORP Kraków szczątki admirała floty oraz jego żony popłynęły do Helu.
- Mamy pierwszy po 1990 roku, jeśli nie w ogóle, przypadek podniesienia przez trzy dni wielkiej gali banderowej - zwraca uwagę kmdr ppor. Piotra Adamczak z Centrum Operacji Morskich Marynarki Wojennej RP.
Pogrzeb Józefa Unruga - dalsze uroczystości
1 października 2018, Hel (uroczystości poprzedzające)
9.00-09.55 – wystawienie trumien w kościele pw. Bożego Ciała w Helu
9.55-10.00 – odsłonięcie tablic poświęconych ofiarom reżimu komunistycznego
10.00-11.00 – msza święta
11.30-12.30 – uroczystości patriotyczne przy Pomniku Obrońców Helu
12.30-14.30 – uroczyste przejście okrętów MW RP z Helu do Gdyni z trumnami śp. adm. floty Józefa Unruga i jego małżonki Zofii Unrug na pokładzie
14.30-15.05 – przejście konduktu pogrzebowego do Kościoła Garnizonowego MW pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni Oksywiu
15.15-21.00 – czuwanie przy trumnach
2 października 2018, Gdynia (uroczysty pogrzeb państwowy)
8.00-10.00 – wystawienie posterunku honorowego przy trumnie śp. adm. floty Józefa Unruga w Kościele Garnizonowym MW pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Gdyni Oksywiu
10.00-11.20 – msza święta pogrzebowa
11.20-12.50 – przejście konduktu pogrzebowego na Cmentarz Marynarki Wojennej
12.50 – uroczysty pochówek w Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy oraz wręczenie przedstawicielowi rodziny aktu pośmiertnego mianowania Józefa Unruga na stopień admirała floty.
POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:
