Uwaga, alert RCB na 5 września: od dziś zrzut z samolotów i śmigłowców

Agata Wodzień-Nowak
Opracowanie:
pixabay.com/gln
W czwartek 5 września rozpocznie się pierwsza z 2 tur zrzutów w lasach. Ostrzega przed tym Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, komunikat wydał też Główny Lekarz Weterynarii. Z samolotów i śmigłowców na terenie 5 województw w lasach zrzucana będzie szczepionka dla lisów przeciw wściekliźnie.

Uwaga na szczepionki z samolotów

Od 5 do 18 września potrwa pierwsza część jesiennej akcji doustnych szczepień lisów przeciwko wściekliźnie. RCB przesłało do odbiorców 5 województw wiadomość o treści

"Uwaga! W dniach 5-18.09 w lasach będzie zrzucana szczepionka dla lisów przeciwko wściekliźnie. Nie dotykaj kapsułki i nie dopuszczaj do niej zwierząt domowych!"

Komunikaty otrzymują mieszkańcy województw:

  • lubelskim,
  • mazowieckim,
  • podlaskim,
  • w części warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego.

Druga tura akcji szczepienia jest planowana między 19 września a 4 października 2024 r. na terenie województwa

  • łódzkiego,
  • małopolskiego,
  • świętokrzyskiego,
  • podkarpackiego.

Wścieklizna wciąż jest groźna

Wścieklizna przenosi się na ludzi głównie poprzez ugryzienie lub kontakt zakażonej śliny ze uszkodzoną skórą lub błonami śluzowymi. Nosicielami wirusa są zarówno zwierzęta dzikie (np. lisy, nietoperze), jak i domowe (psy, koty).

To odzwierzęca, i co ważne - nieuleczalna, śmiertelna chorobą wirusowa o ostrym przebiegu. Można jej zapobiegać poprzez szczepienia.

Jak rozpoznać szczepionkę dla lisów?

Szczepienie zwierząt polega na zrzutach przynęty, która zawiera szczepionkę doustną przeciwko wściekliźnie. Jest przeznaczona przede wszystkim dla lisów wolno żyjących, a dystrybucja polega na zrzucie z samolotów lub śmigłowców oraz na ręcznym wykładaniu.

Nazwa stosowanego podczas akcji Produkt leczniczo-weterynaryjny stosowany w akcji to Rabadrop, zawiesina doustna.

Jak rozpoznać taką szczepionkę? Przynęta ma kolor brązowo-zielony do brązowego, kształt kostki lub kulki o stałej konsystencji. Wewnątrz przynęty znajduje się plastikowy blister z nadrukiem: "Uwaga - szczepionka przeciw wściekliźnie".

Główny Inspektorat Weterynarii: Zawartość blistra jest zawiesiną w kolorze pomarańczowym do czerwono-fioletowego. Przynęt nie należy podnosić ani dotykać, ponieważ przeniesienie na nie zapachu człowieka spowoduje u lisów utratę zainteresowania szczepionką.

Aby uniknąć przypadkowego spożycia szczepionki przez zwierzęta, zaleca się zachowanie szczególnych środków ostrożności przez okres 14 dni po jej wyłożeniu. Psy powinny być wyprowadzane wyłącznie na smyczy pod stałą opieką, a koty trzymane w pomieszczeniach. W przypadku, gdy zwierzę spożyje szczepionkę, konieczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii. Natomiast w razie kontaktu człowieka ze szczepionką, należy dokładnie umyć zaatakowane miejsce wodą z mydłem i, w razie potrzeby, skonsultować się z lekarzem.

W 2024 roku wiosną, ostatnio w kwietniu potwierdzono 2 ogniska wścieklizny - u lisa odstrzelonego na Podkarpaciu oraz u padłego lisa w wojwództwie lubelskim.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Świat żegna Franciszka. Tłumy wiernych na Placu św. Piotra

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rhw
Może by tak zrzucić szczepionkę na wściekliznę na sejm, senat, rząd, ministerstwo sprawiedliwości, prokuraturę, sądy i TVP - to też województwo mazowieckie !
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl