Skąd zwyczaj witania Nowego Roku przy pomocy bazun?
O bazunie i zwyczajach opowiedział zebranym nad jeziorem Kłodno w Chmielnie - Tadeusz Makowski, regionalista. Od 2000 roku właśnie na bazunach wita ze swoimi przyjaciółmi z zespołu Pleskota Nowy Rok. Kiedyś na wzgórzach chmieleńskich, a od czasu powstania Parku Kamiennego - nad wodami jeziora Kłodno.
Ową tradycję Tadeusz "Pleskot" Makowski wprowadził (albo bardziej - przywrócił) razem z Januszem Świątkowskim. Nawiązuje ona do starego kaszubskiego zwyczaju, wedle którego właśnie na powitanie Nowego Roku po całej okolicy niósł się dźwięk bazun.
Kim jest Tadeusz Makowski?
Pochodzi i mieszka w Zaworach (gm. Chmielno). Jest twórcą tradycyjnych kaszubskich instrumentów ludowych, gawędziarzem i tradycjonalistą kaszubskim. Tadeusz "Pleskot" Makowski jest współzałożycielem Kaszubskiej Grupy Folklorystycznej PLESKOTA.
Pan Tadeusz angażuje się w projekty kulturalne mające na celu podtrzymywanie kaszubskiej tradycji. Wspomnieć należy również, że jest wielokrotnym mistrzem w konkursie zażywania tabaki. Osobiście wyrabia tradycyjną kaszubską tabakę, tworzy kaszubskie instrumenty takie jak: diabelskie skrzypce, bazuna i burczybas. Swoją pasję przekazuje innym, m.in. prowadząc warsztaty w Gminnym Ośrodek Kultury i Rekreacji w Chmielnie.
Czytaj także: Jak dawniej świętowano Nowy Rok? Tradycje Sylwestrowe w Polsce i na świecie
Tadeusz Makowski ma też niesamowity talent gawędziarski i znakomite poczucie humoru, co możemy podziwiać na różnych wydarzeniach kaszubskich w Chmielnie, między innymi podczas Festiwalu Tradycji Kaszubskich, w ramach którego odbywają się doroczne Mistrzostwa Kaszub w Zażywaniu Tabaki.
