W środę absolwenci liceów i techników z całego kraju rozpoczęli zdawanie matur. Egzamin napisze blisko 290 tysięcy tegorocznych absolwentów i 105 tysięcy osób, które chcą zdać maturę lub poprawić wyniki z lat ubiegłych. Ze względu na pandemię koronawirusa i wielomiesięczne zdalne nauczanie w poprzednich latach, w tym roku nie będzie egzaminów ustnych. Nie ma też progu zdawalności egzaminu rozszerzonego, ma on się pojawić dopiero w 2025 roku.
Dziś matematyka
Egzamin maturalny z matematyki odbędzie się już w drugim dniu matur, 5 maja. Rozpocznie się punktualnie o godz. 9.00 rano. Uczniowie będą musieli zmierzyć się z zadaniami: zamkniętymi (z jedną poprawną odpowiedzią), otwartymi, wymagającymi krótkiej odpowiedzi i otwartymi, wymagającymi rozszerzonej odpowiedzi. Zadań otwartych będzie łącznie siedem.
Maksymalna ilość punktów do uzyskania z testu maturalnego to 45. Na napisanie egzaminu z matematyki maturzyści mają 170 minut.
Na egzamin maturalny z matematyki można zabrać: linijkę, cyrkiel, kalkulator prosty i wybrane wzory matematyczne (zapewnia je szkoła).
Egzamin rozszerzony z tego przedmiotu uczniowie napiszą 11 maja 2022 r.
Matury potrwają do 20 maja, a terminy dodatkowe, dla osób, które z ważnych powodów nie mogły przystąpić do egzaminów w maju, będą od 1 do 15 czerwca. Na ostateczne wyniki matur trzeba poczekać do 5 lipca 2022 r.
