W Jasionce wśród omawianych tematów znalazły się m.in. pomoc uchodźcom, rehabilitacja ofiar, świadczenie kluczowych usług i odbudowa gospodarki, opieka nad dziećmi, a także odpowiedzialność za zbrodnie wojenne.
Organizatorzy podkreślali, że szczyt World for Ukraine połączył siły rządów i samorządów, organizacji pozarządowych i biznesu, aby wspólnie jeszcze lepiej reagować na ukraiński apel o pomoc. W trakcie obrad zwracano uwagę, że rosyjska kampania terroru pogłębia kryzys humanitarny na Ukrainie i może doprowadzić do kolejnej fali uchodźców podczas nadchodzącej zimy.
Jak poinformował podczas jednego z paneli przedstawiciel samorządu Przemyśla Jacek Paniw, każdego dnia do tego miasta przyjeżdża kilka tysięcy uchodźców z Ukrainy.
"Jesteśmy miastem leżącym kilkanaście kilometrów od granicy. W tej chwili przyjeżdża do nas z Ukrainy pięć pociągów dziennie. Wcześniej było to nawet po kilkanaście składów w ciągu doby. W niektórych podróżowało po pięć tysięcy osób" – mówił.
Samorządowiec zauważył, że "Przemyśl, jako miasto na szlaku kolejowym, przyjmuje wszystkie pociągi jadące z Ukrainy".
"Muszą odwiedzić nasze miasto przed dalszą relokacją. Muszą się u nas przespać. Musimy ich nakarmić, czasami ubrać" – powiedział.
Zaznaczył, że miasto "już od lata przygotowuje nowe miejsca noclegowe" z myślą o większej liczbie uchodźców, która może pojawić się zimą.
"Oprócz istniejącego od początku wojny centrum pomocy humanitarnej przygotowujemy dwa kolejne miejsca, które będą mogły przyjąć kilkuset uchodźców" – wyjaśnił Paniw.
Pomagamy im – zauważył – "aby się zorganizowali, otrząsnęli z traumy, a potem kierujemy ich dalej, w głąb Polski czy innych krajów Europy".
Podczas wielu wystąpień przypominano, że wydarzenie odbyło się w Jasionce na Podkarpaciu. Ten region od początku konfliktu odgrywa kluczową rolę w tworzeniu sieci wsparcia dla Ukrainy. Jego dwa główne miasta – Rzeszów i Przemyśl – zostały uhonorowane przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego zaszczytnym tytułem Miast-Ratowników.
Patronaty nad wydarzeniem objęły Rada Europy, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy i prezydent Rzeszowa. Szczyt W4UA wsparły m.in. Global Empowerment Mission, UNITED24, Polska Akcja Humanitarna, Core Response, Americares, Project Hope i Stowarzyszenie Tratwa.
- W4UA w Jasionce. II dzień międzynarodowego szczytu Świat dla Ukrainy [ZDJĘCIA, WIDEO]
- Marszałek Ortyl: Potrzebna jest europejska pomoc dla ukraińskich firm [WIDEO]
- Tutaj spotyka się świat, by pomóc Ukrainie - szczyt W4UA w G2A Arena w Jasionce
- Na szczycie W4UA w Jasionce rozmawiano o pomocy ukraińskim sierotom [ZDJĘCIA, WIDEO]
- Oficajalne otwarcie światowego szczytu "Świat dla Ukrainy" w Jasionce
- Świat na pomoc Ukrainie – w G2A w Jasionce rozpoczęła się międzynarodowa konferencja

Źródło: