- Bez wątpienia są to kwestie związane z transportem i rozwojem Polski jako hubu, szczególnie Podkarpacia. Rozmawialiśmy o współpracy polskich i amerykańskich firm na tym polu. Bez wątpienia kwestią kluczową i krytyczną są kwestie związane z energetyką - wyjaśniał przewodniczący Rady ds. Współpracy z Ukrainą Paweł Kowal i tłumaczył, że ten obszar współpracy szczególnie intensywnie rozwinął się przez ostatnie pół roku: "Udało nam się tutaj dużo wspólnie zrobić".
Dodatkowo Kowal wskazał podczas konferencji prasowej zwołanej w Krakowie, że oprócz podsumowań, dyskutowano również o możliwościach współpracy w najbliższym roku - szczególnie skupiając się na okresie zimowym.
- Widzimy z naszych wizyt w Ukrainie, że dzisiaj kluczem jest, żeby nie dopuścić do tego, żeby zrealizował się plan Putina, który polega na tym, żeby wywołać nową falę uchodźców w oparciu o kryzys energetyczny. My do tego nie dopuścimy. Polski rząd - mówiłem to wyraźnie w imieniu pana premiera Donalda Tuska i Rady Ministrów - ma gotowy plan i potrafi zrobić dużo, żeby temu programowi, który chciałby zrealizować Putin - przeciwstawić się - tłumaczył przewodniczący Rady ds. Współpracy z Ukrainą.
Z kolei Zastępca Sekretarza Stanu USA Richard R. Verma dziękował Polsce za niesione od początku wojny wsparcie dla Ukrainy. Podkreślił również, że USA docenia wkład Polski na wielu różnych polach, w tym finansowym i militarnym. Verma zaznaczył, że Ukraina, która ciągle jest niszczona przez Rosję, potrzebuje i zasługuje na dalsze wsparcie.
Jak powinna wyglądać obudowa Ukrainy?
- Bardzo ważną kwestią jest wyobrazić sobie Ukrainę po wojnie i nie myśleć w kategoriach odbudowy w taki sposób jeden do jeden, nie myśleć o odbudowie domu tak jak wcześniej wyglądał - mówił Kowal i dodał: "Myśleć w kategoriach tego dobrego amerykańskiego słowa "recovery", które w kulturze amerykańskiej jest tak dobrze osadzone. My je rozumiemy jako całościowe podejście, także do kwestii np. odbudowy klasy średniej na Ukrainie. Małego i średniego biznesu. Podczas spotkania rozmawialiśmy o tym jakie wspólne inicjatywy możemy zrobić. Jeśli chodzi o duży biznes to są gwarancje rozmaite, które obniżają ryzyko, bo kluczem jest dzisiaj ryzyko: biznesowe ale także polityczne. Także przy tej okazji chciałbym szczególnie zwrócić się do tych, którzy nas słuchają i będą korzystali z tych informacji. Bank Gospodarstwa Krajowego pracuje - i jest w ostatniej fazie pracy - nad instrumentem dla Ukrainy- Ukraine Facility. Potrzebujemy jeszcze ciągle pomysłów na projekty biznesowe. Te projekty biznesowe pod pewnymi warunkami mogą być także polsko-amerykańskie, więc jeżeli ktoś się interesuje kwestią współpracy z Ukrainą po wojnie, ma pomysł, jeszcze jest czas żeby o tych pomysłach dyskutować".
- Mówiliśmy też o tym, co zrobimy wspólnie, żeby zwiększyć skalę szkoleń antykorupcyjnych - z dobrego zarządzania - dlatego, że Ukraina dostaje bardzo dużo środków naraz. Potrzebujemy przeszkolić dużą grupę samorządów, biznesu, organizacji pozarządowych - podsumował Kowal.
F-35: Najnowsze myśliwce dla polskiego wojska
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?