Spis treści
Co siać i sadzić w sierpniu? Niektóre warzywa i truskawki
„Kiedy Wawrzyniec nadchodzi, ostatnią rzepę siać się godzi”, mówi znane ludowe przysłowie, nawiązujące do wspomnienia św. Wawrzyńca przypadającego 10 sierpnia. Powiedzenie podpowiada, żeby z siewem ostatnich warzyw nie czekać do połowy miesiąca, a tym bardziej do jego schyłku.
Początek sierpnia jest odpowiednią porą na sadzenie truskawek. Sadzimy truskawki z rozłogów, które wypuściły nasze truskawki lub z zakupionych sadzonek. Warto pamiętać o uprawieniu i odchwaszczeniu gleby. Sierpień to wciąż letni i często gorący miesiąc, dlatego nie możemy zapominać o podlewaniu nowych sadzonek, by przyjęły się, dobrze ukorzeniły i owocowały już w kolejnym sezonie.
Co z warzywami? Je również można posadzić lub posiać w sierpniu, najlepiej w pierwszych dniach miesiąca. Zagospodarowujemy wolne grządki w ogródku, siejąc:
- roszponkę,
- koper,
- rzodkiewkę,
- rzepę,
- szpinak.
Sadzimy rozsadę sałaty kruchej, kalarepy i kapusty pekińskiej.
Siew poplonów, czyli użyźniamy glebę
Miejsca po zebranych już warzywach można z powodzeniem przygotować już w sierpniu na kolejną wiosnę. Możemy przekopać zagony i posiać rośliny poplonowe, te, które staną się zielonym nawozem i użyźnią glebę, dostarczając próchnicy i poprawiając strukturę gleby. Będzie to np.:
- gorczyca,
- seradela,
- żyto ozime,
- rośliny strączkowe (łubin, peluszka, bób, wyka),
- facelia.
W przypadku pól uprawnych takie rośliny przyoruje się, gdy są w pełni kwitnienia. Na działce możemy niewielki teren przekopać. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie dużej dawki obornika, torfu lub kompostu i głębokie przekopanie tego obszaru.
Letnie cięcie drzew owocowych i krzewów
Dbając o wysiew warzyw lub roślin na poplon, nie można zapominać o innych potrzebach ogrodu. Mowa o letnim przycinaniu drzew i krzewów owocowych. Może to być cięcie prześwietlające czy sanitarne, gdy pędy są widocznie chore lub gałęzie rosnące pionowo.
Bezpośrednio po zbiorze owoców można prześwietlać krzewy porzeczek i agrestu.
