W wieku 96 lat zmarł Kazimierz Albin, ostatni z więźniów z pierwszego transportu do KL Auschwitz

Monika Pawłowska
Mikołaj Grynberg
Nie żyje Kazimierz Albin, ostatni więzień z pierwszego transportu polskich więźniów politycznych z więzienia w Tarnowie do KL Auschwitz (numer obozowy 118). Zmarł w nocy z 22 na 23 lipca. Żołnierz Armii Krajowej, wieloletni członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, odszedł w wieku 96 lat.

Kazimierz Albin urodził się 30 sierpnia 1922 r. w Krakowie. Do wybuchu wojny ukończył ukończył IV klasę I Gimnazjum im. Bartłomieja Nowodworskiego. W styczniu 1940 r. został aresztowany na Słowacji w drodze do formującego się we Francji Wojska Polskiego. Więziony był w Preszewie, Muszynie, Nowym Sączu i Tarnowie, skąd został wywieziony pierwszym transportem do KL Auschwitz.

Więziony był wraz z bratem Mieczysławem (nr obozowy 116), po ucieczce w Kazimierza Albina w lutym 1943 r., więźniarkami obozu stały się również jego matka i siostra, które przywieziono do KL Auschwitz obozu w odwet za ucieczkę syna i brata. Ukrywał się w Krakowie pod zmienionym nazwiskiem i działał w konspiracji Armii Krajowej. Po ukończeniu szkoły podchorążych pełnił tam funkcję szefa dywersji bojowej III Odcinka Komendy Obwodu Kraków - Miasto Armii Krajowej.
Po wojnie zdał maturę i podjął studia na Wydziale Lotniczym Politechniki Krakowskiej.

W czasie studiów podjął pracę w Biurze Projektów Energetycznych w Krakowie. Od 1952 do 1963 r. pracował w Szybowcowym Zakładzie Doświadczalnym w Bielsku-Białej, a następnie został przeniesiony do Zjednoczenia Przemysłu Lotniczego w Warszawie. Od 1966 r. pracował w C.H.Z „Metaleksport" w Warszawie na stanowisku eksperta technicznego i handlowego.

Napisał dwie książki: „List gończy. Historia mojej ucieczki z Oświęcimia i działalności w konspiracji” oraz „Posctriptum. Losy powojenne i powrót do Auschwitz”.

- Kazimierz Albin był jednym z założycieli Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem – Pamięć o Auschwitz-Birkenau - wspomina na swoim blogu historyk Adam Cyra. - Położył duże zasługi w przypominaniu i przywróceniu pamięci o postaci rotmistrza Witolda Pileckiego na kartach historii - dodaje.

Od 1998 r. był członkiem Rady Muzeum oraz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.

Kazimierz Albin został odznaczony m.in. Krzyżem Walecznych, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej oraz Krzyżem Kawalerskim, Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Komandorskim O.O.P.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl