Wakacje 2021. Gdzie wybrać się na urlop za granicą?
Po kilkunastu miesiącach walki z pandemią i dzięki trwającym szczepieniom przeciwko Covid-19 coraz więcej państw zdejmuje kolejne obostrzenia związane z koronawirusem. W praktyce oznacza to m.in., że ponownie otworzyły się granice i można w końcu planować wymarzony urlop poza Polską. Jednak w tym roku jeszcze nie ma mowy o beztroskich wakacjach.
- Trudno porównywać obecny sezon letni z poprzednim, bo wówczas jeszcze pod koniec czerwca obowiązywały zakazy lotów do wielu krajów, niejasne były również zasady zapełniania samolotów, wreszcie nie było wiadomo do których krajów będzie można podróżować i na jakich zasadach- komentuje Radosław Damasiewicz, prezes Travelplanet.pl. Ekspert zwraca uwagę, że dwa kierunki z tzw. Wielkiej Piątki, a więc Turcja i Egipt ruszyły dopiero w drugiej połowie sierpnia 2020.
- Abu Dhabi: tylko zaszczepieni przeciw Covid-19 będą mieli wstęp do miejsc publicznych
- Wariant Delta rozlewa się po świecie. Blokady w Australii, Izrael wraca do maseczek
- Wenecja odżywa po pandemii. Turyści opalają się w bikini przed kościołami
- Prezydent Filipin chce wsadzać do więzień osoby unikające szczepień
- Ten sezon wygląda zupełnie inaczej a rezerwacje wylotami nad morze Śródziemne i Czarne wręcz wystrzeliły od połowy maja, to jest mniej więcej od momentu, gdy osoby 30+ poznały swoje daty szczepienia mogły już śmiało planować wakacje- dodaje ekspert.
Poza samą możliwością odbycia zagranicznego wyjazdu, część osób decyduje się na to ze względu na ceny. Za siedem noclegów w hotelu trzygwiazdkowym dla dwóch dorosłych osób nad polskim morzem trzeba zapłacić średnio 3 018 zł. To o 283 zł więcej niż rok temu- wynika z raportu Rankomat.pl. Oznacza to, że za tygodniowy pobyt dwóch osób w trzygwiazdkowym hotelu nad morzem w szczycie sezonu zapłacimy tyle co np. za pobyt w Grecji.
Sytuacja zmienia się dynamicznie. Sprawdzaj aktualne obostrzenia!
Planując swój wymarzony, zagraniczny urlop, musimy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i spełnić szereg wymogów, które nie istniały wcześniej. Niektóre z nich, np. wykonanie testu na obecność Covid-19 przed wylotem czy po dotarciu do upragnionego miejsca, czy zapewnienie odpowiedniej opieki, gdy zachorujemy podczas podróży, wiążą się z dodatkowymi kosztami.
- Unia bliska porozumienia w sprawie "paszportów covidowych" z Wielką Brytanią
- Unijny Certyfikat Covid (UCC) od 1 lipca 2021 r. jest przepustką do podróżowania
- Korzyści ze szczepień: grecki bon dla młodych, kurczaki w Indonezji, auta w Moskwie
- IKP (Internetowe Konto Pacjenta). Można z niego pobrać unijny certyfikat covid
Pamiętajmy o nich, planując wyjazd, ponieważ sytuacja związana z pandemią w poszczególnych krajach zmienia się bardzo dynamicznie. Dlatego należy na bieżąco sprawdzać lokalne restrykcje oraz zasady wjazdu do danych krajów.
Wakacje 2021 a koronawirus. Gdzie na urlop w sierpniu bez te...
Unijny Certyfikat COVID, czyli tzw. paszport covidowy
Unijny Certyfikat COVID (UCC) to elektroniczne zaświadczenie, które ułatwi bezpieczne i swobodne przemieszczanie się pomiędzy krajami Unii Europejskiej w czasie pandemii. UCC zawiera kod QR i unikalny identyfikator, dzięki któremu służby graniczne i sanitarne łatwiej określą czy jego posiadacz stwarza potencjalne zagrożenie epidemiczne. Po jego okazaniu, dana osoba nie będzie podlegać kwarantannie oraz nie będzie musiała przechodzić dodatkowych testów.
- Rozporządzenie dotyczące Unijnych Certyfikatów COVID będzie stosowane w Unii Europejskiej od 1 lipca. Do tego czasu kraje UE mogą, ale nie muszą uznawać tego dokumentu- przypomina Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM.
