Festiwal Warsaw Summer Jazz Days jest organizowany od 1992 r. przez Mariusza Adamiaka, najbardziej znanego jazzowego impresario w kraju. W tym toku odbędzie się w dniach od 29 czerwca do 8 lipca. Wszystkie koncerty, poza jednym, odbędą się w klubie Stodoła. Oto program festiwalu.
29 czerwca

W bemowskim amfiteatrze, na jedynym darmowym koncercie WSDJ 2018, będzie można polskie zespoły. Szczególnie godny polecenia jest tu występ młodej freejazzowej formacji Pimpono Ensamble, który warszawska publiczność mogła już usłyszeć podczas ostatniej edycji Jazz Jamboree w studiu Polskiego Radia. Polsko-skandynawski zespół, prowadzony przez perskusistę Szymona Gąsiorka, nie stroni od częstnych zmian tempa, dzikich kakofonicznych szarż i używania smyczka do grania na instrumentach pozornie do tego nieprzeznaczonych. Wszystko to brzmi niezwykle ciekawie. Dlatego też warto się skonfrontować z ich twórczością na żywo. Zamieszczona poniżej płyta oddaje jedynie część możliwości tych dziewięciu młodzieńców.
Innym zespołem, dla którego warto pojawić się na Bemowie, jest EABS (czyli Electro-Acoustic Beat Sessions) pod wodzą charyzmatycznego pianisty-rapera Marka Pędziwiatra. Powstał on parę lat temu, ale swój fonograficzny debiut miał dopiero w 2017 r. "Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)", bo tak nazywał się album wrocławskiego septetu, zawierał utwory oparte na mniej znanych kompozycjach Krzysztofa Komedy. Został bardzo ciepło przyjęty przez krytyków. Całkiem zasłużenie.
Amfiteatr Bemowo, ul.Raginisa 1, godz. 18**WSTĘP WOLNY**
musiConspiracy
Jacek Kochan - perkusja
Zbyszek Zbigniew Chojnacki - akordeon
Michal Michał Kapczuk - bas
Kuba Jakub Mizeracki - gitara
Pimpono Ensemble
Gustav Bjerre (DK) - trumpet
Tobias Pfeil (NO) - tenor saxophone
Jędrzej Łagodziński (PL) - baritone saxophone
Rasmus Kjærgård Lund (DK) - tuba
Emil Palme (DK) - guitar
Franciszek Pospieszalski (PL) - double bass
Lui Severin Falkentorp (DK) - double bass
Tomo Jacobson (PL) - double bass
Szymon Pimpon Gąsiorek (PL) - drums
EABS
Marek Pędziwiatr - fortepian, syntezatory i śpiew
Marcin Rak - perkusja
Paweł Stachowiak - gitara basowa i moog
Piotr Skorupski a.k.a. Spisek Jednego - gramofony, scratch i sample
Wojto Monteur - gitara elektryczna
Olaf Węgier - saksofon tenorowy
Jakub Kurek - trąbka
5 lipca

Serię czterech jazzowych wieczorów w Stodole otworzy sekstet pianisty Vijaya Iyera (wystąpił na WSDJ w 2016 r.), trio brytyjskiego multinstrumentalisty Django Batesa oraz duet Binker and Moses. Szczególnie ciekawie zapowiadają się występy dwóch ostatnich formacji.
Po trio Django Bates może spodziewać się intymnego i subtelnego jazzu, tak charakterystycznego dla większości artystów ze stajni ECM Manfreda Eichera.
Natomiast dwa młodzi londyńczycy, saksofonista Binker Golding i perkusista Moses Boyd, zaoferują nam "pół-free jazz", jak ujął to krytyk "Guardiana", "inspirowany spiritual-jazzem Johna Coltrane'a". Przesłuchawszy ich najnowszą płytę pt. "Journey to The Mountain of Forever" nie sposób się się z nim nie zgodzić. Album szybko wpada w ucho. Zwróćcie Państwo szczególną uwagę na porywający i energetyczny utwór "Valley of Ultra Blacks".CAŁY ALBUM TUTAJ.
Klub Stodoła, ul.Batorego 10, godz. 19:00
Django Bates’ Belovèd
Django Bates – piano
Petter Eldh – double Bass
Peter Bruun – drums
Binker and Moses
Binker Golding – sax
Moses Boyd – drums
Vijay Iyer Sextet
Vijay Iyer – piano
Steve Lehman – alto sax
Mark Shim – tenor sax
Graham Haynes – cornet, flugelhorn
Stephan Crump – bass
Jeremy Dutton – drums
6 lipca

Najbardziej wyczekiwanym koncertem tego dnia WSJD będzie wspólny występ pianisty Leszka Możdżera z amerykańskim trębaczem Ambrose Akinmusire, wysoko ocenianym przez krytyków muzykiem legendarej wytwórni Blue Note. Sądząc po twórczości obu panów, należy się po nich spodziewać raczej spokojnych, subtelnych lirycznych improwizacji.
Ciekawie zapowiada się także koncert kolejnego Brytyjczyka na WSJD 2018 - 40-saksofonisty Soweto Kincha. W swojej karierze zdobył wiele wyróżnień (m. in. nagrody BBC), a nawet współpracował z gwiazdą grime'u Dizee Rascalem. Oto próbka jego umiejętności improwizacyjnych.
Natomiast pochodzący z Kalifornii Johnathan Finlayson, uczeń samego Steve'a Colemana, i jego zespół uraczą nas raczej przystępnym free jazzem.
Klub Stodoła, ul.Batorego 10, godz. 19
Soweto Kinch Trio
Soweto Kinch – sax, vocals, electronics
Nick Jurd – bass
Will Glaser – drums
Jonathan Finlayson & Sicilian Defense
Jonathan Finlayson – trumpet
Miles Okazaki – guitar
David Bryant – piano
Chris Tordini – bass
Craig Weinrib – drums
Leszek Możdżer Special Project
Leszek Możdżer – piano
Ambrose Akinmusire – trumpet
Bodek Janke – drums
Vladimir Volkov – bass
7 lipca

Ta seria koncertów WSJD przeznaczona jest zdecydowanie dla koneserów jazzu spokojnego, stonowanego, wręcz kontemplacyjnego. Reprezentują takowy zarówno amerykański weteran Brad Mehldau, częsty gość WSJD, jak i zaledwie 26-letni gitarzysta Łukasz Kokoszko.
Dla mnie zdecydowanie najbardziej interesującym koncertem tego dnia będzie występ duetu Raczkowski/Kostka. Młodzi polscy artyści przy użyciu minimalnego instrumentarium prowadzą ze sobą intymny, cichy, acz bardzo poruszający dialog. I robią to w sposób niemal tak zachwycający jak Gary Burton i Chick Corea na legendarnej płycie "Crystal Silence". Tutaj możecie Państwo usłyszeć ich wariację na temat słynnej komedowskiej kołysanki z filmu "Dziecko Rosemary" Romana Polańskiego.
Jedyny nieco bardziej energetyczny zastrzyk tego wieczora w Stodole może stanowić występ bandu Camerona Gravesa, młodego pianisty z Los Angeles. Oto próbka umiejętności kalifornijczyka i jego zespołu.
Klub Stodoła, ul.Batorego 10, godz. 19
Brad Mehldau Trio
Brad Mehldau – piano
Larry Grenadier – bass
Jeff Ballard – drums
Raczkowski/Kostka Duo
Franciszek Raczkowski – piano
Mikołaj Kostka – violin
Łukasz Kokoszko Quartet
Łukasz Kokoszko – guitar
Grzegorz Ziółek – piano
Maciej Kitajewski – bass
Grzegorz Pałka – drums
Cameron Graves Trio
Cameron Graves – keyboards
Mike Mitchell ‐ drums
Max Gerl ‐ bass
8 lipca

Ukoronowaniem tegorocznej edycji WSJD będzie występ jazzowego all-star teamu Hudson, na który składają John Scofield, Jack Dejohnette i John Medeski. Wszyscy ci panowie są legendami znanymi starszym i młodszym fanom jazzu. Wiekrotnie grali już w Warszawie, w tym na WSJD, więc nie będę się tutaj o nich szeroko rozpisywał. Zamiast tego proponuję po prostu posłuchać kompozycji z ich wspólnego albumu. Stanowi ona lepszy materiał promocyjny niż tysiąc słów.
Ponadto tego dnia będziemy mieli okazję usłyszeć zespół amerykańskiego saksofonisty Dayny Stephensa. Ten urodzony w 1978 r. absolwent Berklee College of Music uraczy nas zapewne solidnego klasycznego jazzu, jak słuchać w załączonym utworze.
Mocnym punktem wieczoru będzie także występ brytyjskiej formacji Go Go Penguin. Muzyka panów rodem z Manchesteru, nie bez racji nazywana "akustyczną muzyką elektroniczną", stanowi oryginalne połączenie rocka, jazzu i klasyki. Może się kojarzyć z twórczością amerykańskiego trio The Bad Plus. Go Go Pengium reprezentuje małą brytyjską wytwórnię Gondwana Records, która oprócz nich wydaje także m. in. Matthew Halsalla i jego przeróżne zespoły. Przy okazji polecam te ostatnie uwadze Państwa, jak i ogranizatorów przyszłych edycji Jazz Jamboree i WSJD (POSŁUCHAJCIE TUTAJ).
Klub Stodoła, ul.Batorego 10, godz. 19
Dayna Stephens Group
Dayna Stephens – sax
Taylor Eigsti – piano
Michał Barański – double bass
Greg Hutchinson – drums
GoGo Penguin
Chris Illingworth – piano
Nick Black – bass
Rob Turner – drums
Hudson
John Scofield – guitar
Jack DeJohnette – drums
John Medeski – piano
Scott Colley – bass
WIĘCEJ SZCZEGOŁÓW NA TEMAT WSJD 2018 TUTAJ