Ważne spotkanie w Warszawie ministrów obrony Bukaresztańskiej Dziewiątki. Jakie decyzje zapadły?

Damian Kelman
Lidia Lemaniak
Opracowanie:
Zakończyło się spotkanie ministrów obrony państw Bukareszteńskiej Dziewiątki (B9) pod przewodnictwem wicepremiera, szefa MON Mariusza Błaszczaka i ministra obrony Rumunii Angela Tilvara
Zakończyło się spotkanie ministrów obrony państw Bukareszteńskiej Dziewiątki (B9) pod przewodnictwem wicepremiera, szefa MON Mariusza Błaszczaka i ministra obrony Rumunii Angela Tilvara Adam Jankowski/Polska Press
Zakończyło się spotkanie ministrów obrony państw Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9) pod przewodnictwem wicepremiera, szefa MON Mariusza Błaszczaka i ministra obrony Rumunii Angela Tilvara. Czego dotyczyły rozmowy?

Wspólne stanowisko B9

– Rozmawialiśmy przede wszystkim na temat naszej współpracy w formacie B9, na temat przygotowań do szczytu NATO w Wilnie, na temat budowania interoperacyjności pomiędzy siłami wojskowymi państw zrzeszonych na wschodniej flance NATO – przekazał Mariusz Błaszczak.

Wicepremier, szef MON poinformował, że rozmowy dotyczyły także wzmocnienia naszych sił zbrojnych poprzez współpracę, ale także poprzez przeprowadzanie działań modernizacyjnych rozbudowujących siły zbrojne Sojuszu Północnoatlantyckiego. – Rozmawialiśmy na temat planów wojskowych, które zostaną przyjęte, a dotyczyć będą budowy systemu odstraszania i obrony państw wschodniej flanki NATO. Rozmawialiśmy też o wspólnych ćwiczeniach oraz budowaniu interoperacyjności pomiędzy naszymi siłami zbrojnym oraz o współpracy dotyczącej wspierania Ukrainy – mówił.

– Naszym wspólnym osiągnięciem jest przyjęcie wspólnego stanowiska przez ministrów dziś obradujących, które pokazuje naszą jedność i naszą solidarność, jeśli chodzi o przeciwdziałanie próbom odbudowy imperium rosyjskiego i naszą jedność oraz solidarność, jeśli chodzi o wzmacnianie bezpieczeństwa na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego – poinformował wicepremier Błaszczak.

Rumuński minister wspomniał z kolei o "głębokich i praktycznych" relacjach obu państw, które są skupione na strategicznym partnerstwie.

– Jest dla nas wszystkich bardzo jasne, że Federacja Rosyjska stanowi najbardziej bezpośrednie i znaczące zagrożenie dla bezpieczeństwa euroatlantyckiego; jest dla nas również jasne - dla krajów demokratycznych, które promują pewien zestaw wartości i zasad - że musimy wspierać Ukrainę w jej prawie do samoobrony - tyle czasu, ile będzie to konieczne – powiedział Angel Tilva.

Wspomniał również o konieczności wspierania "europejskich" aspiracji Ukrainy, ale też innych państw jak Gruzja czy Mołdawia. Kluczowy tutaj ma być lipcowy szczyt NATO, który "powinien być szczytem wdrażania ważnych decyzji, które zostały podjęte na poprzednim szczycie w Madrycie, jak również powinien kontynuować wzmocnione środki obrony i odstraszania na wschodniej flance, od Morza Bałtyckiego po Morze Czarne".

Czego dotyczyły rozmowy?

Ministrowie obrony dziewięciu państw wschodniej flanki NATO omówili sytuację bezpieczeństwa międzynarodowego w obliczu wojny Rosji przeciwko Ukrainie, a także wsparcie wspólnoty międzynarodowej, w tym NATO i UE, dla strony ukraińskiej. Wśród tematów dyskusji znalazły się ponadto: kwestia przygotowań do zaplanowanego na lipiec szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie, a także proces dalszego wzmacniania, odstraszania i obrony NATO oraz bezpieczeństwa jego flanki wschodniej. Ministrowie omówili także aktualną agendę Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE, a także wsparcie NATO i UE dla konsolidacji zdolności obronnych Mołdawii, Gruzji oraz Bośni i Hercegowiny, narażonych na destabilizujące działania rosyjskie.

Oprócz ministrów obrony państw B9, gośćmi specjalnymi spotkania byli m.in. sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace oraz (wirtualnie) przedstawiciel Sekretarza Generalnego NATO.

Czym jest Bukaresztańska Dziewiątka?

Bukareszteńska Dziewiątka to regionalna inicjatywa Polski i Rumunii służącą koordynacji stanowisk oraz wymianie poglądów państw wschodniej flanki NATO na sprawy bezpieczeństwa. Do B9 należą: Polska, Rumunia, Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Słowacja i Węgry. Formułę konsultacji w gronie tych dziewięciu krajów zainaugurowało spotkanie prezydentów w Warszawie w 2014 roku. W listopadzie 2015 roku w Bukareszcie państwa Europy Środkowo-Wschodniej podpisały wspólną deklarację połączenia wysiłków na rzecz zapewnienia silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej NATO w regionie.

od 16 lat

lena

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
stoltenberg
Bukaresztańska Dziewiątka moze decydowac O NICZYM.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl