Ważny termin ws. 800 plus - można stracić pieniądze
Nowy okres rozliczeniowy w programie 800 plus rozpoczął się 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 maja 2025 r. Rodzice, którzy chcą otrzymywać świadczenie, powinni złożyć wniosek.
- Zobacz także:800 plus - do kiedy wniosek? ZUS rozpoczął wypłaty na nowy okres świadczeniowy. Takie są zasady
- Z naszych statystyk wynika, że duża część uprawnionych nie złożyła jeszcze wniosków o świadczenie. A warto zrobić to jeszcze w czerwcu. Dzięki temu wypłaty 800 plus można się spodziewać najpóźniej do końca sierpnia z wyrównaniem za czerwiec i lipiec – wyjaśnił rzecznik ZUS.
800 plus - tak można stracić pieniądze. Ważne informacje dla rodziców i opiekunów
- Jeśli rodzice złożą wniosek po końcu czerwca, nie otrzymają już wyrównania za ten miesiąc. Prawo do świadczenia będzie przysługiwało od momentu złożenia dokumentów, czyli wniosek złożony w lipcu będzie oznaczał wypłatę świadczenia od lipca – podkreślił. Więcej o tym piszemy także w naszej galerii.
Jeśli rodzic bądź opiekun dziecka nie jest pewny, czy złożył wniosek o 800 plus na nowy okres może to sprawdzić logując się na PUE ZUS. - Można tam upewnić się czy wniosek wpłynął bez względu na to jakim kanałem został złożony, tj. czy był wysyłany przez PUE, bankowość elektroniczną, Emp@tię czy aplikację mobilną mZUS – wskazał Żebrowski.
Zwrócił uwagę, że w zakładce "Rodzina 800 plus" w oknie "Szczegóły Twoich wniosków" może sprawdzić nie tylko czy wniosek wpłynął do ZUS, ale także jaki jest stan obsługi tego wniosku, np. że jest w trakcje obsługi bądź świadczenie zostało przyznane.
- Jeśli klient, który nie miał dotychczas konta na PUE ZUS, a złożył wniosek o świadczenie wychowawcze przez bankowość elektroniczną bądź za pośrednictwem portalu Emp@tia, to konto na PUE zostało mu założone automatycznie, a na adres e-mailowy wskazany we wniosku o świadczenie wychowawcze przekazano dane do logowania na to konto – przypomniał rzecznik ZUS.
Świadczenie 800 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Pieniądze są przekazywane jedynie w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy.
mm / PAP
Źródło: