Spis treści

Wenecja zagrożona zniszczeniem
Włoska Wenecja jest obecnie zagrożona "nieodwracalnymi" zniszczeniami, które mogą być spowodowane przez przytłaczającą turystykę, nadmierny rozwój, ale też podnoszący się poziom mórz z uwagi na zmiany klimatu - tak wynika z najnowszego raportu UNESCO.
Agencja rekomenduje dodanie Wenecji do listy zagrożonych miejsc światowego dziedzictwa, a także przygotowała specjalne wskazówki, by zachować miasto na przyszłość.
Agencja Reuters podaje, że rzecznik gminy Wenecja zapowiada, iż "uważnie przeczytają" propozycje UNESCO, a następnie omówią je z włoskim rządem.
Co ciekawe, Wenecja przez lata nazywana była "La Serenissima", czyli "bardzo spokojna", ale w ostatnim czasie ten przydomek przestał pasować do tego miejsca z uwagi na natłok turystów.
Winne włoskie władze
UNESCO w swoim raporcie główną winę za stan Wenecji zrzuciło na włoskie władze, a zwłaszcza "brak strategicznej wizji" rozwiązania problemów miasta i otaczającego go zalewu.
W odpowiedzi, jeden z byłych burmistrzów Wenecji oskarżył międzynarodową agencję dziedzictwa o bycie "jednym z najdroższych i bezużytecznych organów na powierzchni ziemi".
Massimo Cacciari - bo o nim mowa - powiedział, że UNESCO "osądza bez wiedzy" i "wydaje opinie na lewo i prawo, które najlepiej byłoby zlekceważyć".
[cyt]"Nie dają nam żadnych funduszy na wprowadzanie zmian, wszystko, co robią, to krytyka (...) Tak jakby Wenecja potrzebowała UNESCO, aby być miejscem światowego dziedzictwa! Potrzebujemy więcej działań, a mniej słów" - powiedział./cyt]
UNESCO ponownie walczy o Wenecję
To nie jest pierwsza interwencja UNESCO w sprawie Wenecji. Wpisanie miasta na listę zagrożonych było proponowane już dwa lata temu, lecz w ostatniej chwili wycofano się z pomysłu z uwagi na pewne nadzwyczajne środki przyjęte przez włoski rząd.
Jednym z nich była decyzja o zakazie pływania dużymi statkami, takimi jak statki wycieczkowe, po kanale San Marco. Innym była obietnica rozpoczęcia ambitnego planu ochrony miasta.
Co prawda, zakaz wobec statków jest cały czas egzekwowany przez władze - chociaż UNESCO twierdzi, że powinien zostać rozszerzony na inne modele łodzi, które bardzo zanieczyszczają środowisko, ale ambitny plan ochrony pozostał w sferze marzeń.
Według włoskiej gazety "La Repubblica" eksperci UNESCO napisali kilka listów do włoskiego rządu z prośbą o aktualizacje i harmonogram. Uzyskane odpowiedzi uznano jednak za niewystarczające.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Główne zagrożenia Wenecji
"La Repubblica" dotarła również do samego raportu UNESCO w związku z zagrożeniem dla Wenecji. Przede wszystkim władze są oskarżane o to, iż zajmując się sytuacją kryzysową, nie mają strategii przeciwdziałania zagrożeniu zmianami klimatycznymi.
Wskazano, że ocieplająca się planeta ma szkodliwy wpływ, powodując wzrost poziomu mórz, więc Wenecja – otoczona wodą – jest bardzo narażona na powodzie.
Ponadto każdego roku Wenecję odwiedza około 28 milionów turystów. Według UNESCO, prowadzi to do coraz większej liczby projektów rozbudowy miast, co z kolei szkodzi miastu. Dodatkowo wieżowce mogą "mieć znaczący negatywny wpływ wizualny" na miasto i powinny być budowane z dala od centrum miasta.
Wiele miejsc na świecie zagrożonych
UNESCO wymienia 55 miejsc światowego dziedzictwa na całym świecie jako "zagromiejsc światowego dziedzictważone", a kolejne 204 są aktywnie monitorowane przez agencję ze względu na zagrożenia, na jakie napotykają.
Australijska Wielka Rafa Koralowa ledwo uniknęła dostania się na tegoroczną listę, mimo że nadal jest "poważnie zagrożona" zmianami klimatycznymi i zanieczyszczeniem wody.
Zamiast tego UNESCO ponownie dokona przeglądu działań rządu australijskiego na rzecz ochrony raf w 2024 roku.
Obecnie na liście znajdują się m.in. miasta Abu Mena w Egipcie i Aleppo oraz Damaszek w Syrii, Chan Chan w Peru, port w Coro w Wenezueli, Park Narodowy Everglades na Florydzie, Park Narodowy Garamba w Demokratycznej Republice Konga czy tropikalne lasy deszczowe - Dziedzictwo Sumatry - w Indonezji.
źródło: BBC