Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jacek Czerniak: Zielony Ład jest zbyt drastyczny. Możliwe jest ograniczenie tej koncepcji

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
– Kwestie, które są zawarte w tzw. Zielony Ładzie, naszym zdaniem, są zbyt drastyczne. Możliwe jest ograniczenie tej koncepcji, ale uważam, że całkowite wycofanie się – nie – powiedział i.pl wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jacek Czerniak (Lewica).

Spis treści

W całym kraju trwają protesty rolników

Od kilku dni na przejściach drogowych z Ukrainą w województwie lubelskim i podkarpackim trwają protesty rolników, które polegają na czasowym blokowaniu ruchu. We wtorek w całej Polsce odbyły się liczne protesty rolników, którzy blokowali m.in. drogi, trasy szybkiego ruchu, autostrady, a także przejścia graniczne z Ukrainą. Rolnicy sprzeciwią się napływowi ukraińskich towarów, a także polityce europejskiej związanej z tzw. Zielonym Ładem.

Na 27 lutego protestujący rolnicy zapowiadają strajk w Warszawie.

Wiceminister rolnictwa: Zielony Ład powinien ulec zmianom

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Jacek Czerniak (Lewica) w rozmowie z i.pl podkreślił, że odbędzie się posiedzenie Rady w Brukseli, dotyczące rozporządzenia ATM (przedłużającego autonomiczne środki handlowe), które – jak mówił – zdaniem polskiego rządu – powinno zostać rozszerzone o inne produkty rolne. – Są rozmowy na linii Ministerstw Rolnictwa Polski i Ukrainy, dotyczące licencji, czyli ograniczenia przywozu towarów do Polski, importu tych towarów wrażliwych z punktu widzenia polskiego rolnika – mówił.

Wiceszef resortu rolnictwa i rozwoju wsi podkreślił, że zmianom powinien ulec także europejski Zielony Ład. – Kwestie, które są w nim zawarte, naszym zdaniem, są zbyt drastyczne – dodał.

Pytany, czy jest możliwe całkowite wycofanie się z tzw. Zielonego Ładu, Jacek Czerniak ocenił, że jest możliwe ograniczenie tej koncepcji, ale całkowite wycofanie nie. – Komisja Europejska widzi, co się dzieje w całej Unii Europejskiej. Rolnicy protestują wszędzie – zauważył.

Rolnicy protestują w wielu krajach UE

Od kilku tygodni rolnicy w wielu krajach Unii Europejskiej wychodzą na ulice i żądają m.in. całkowitej rezygnacji z unijnego Zielonego Ładu, bo obawiają się konsekwencji jego wprowadzenia. Nie chcą np. regulacji ws. ugorowania 4 proc. gruntów. Domagają się też zakazu importu niektórych towarów z Ukrainy i zaostrzenia kontroli tych wjeżdżających do UE. Do tych postulatów rolnicy z różnych krajów dokładają kolejne, specyficzne dla ich rynków problemy do rozwiązania. Rolnicy np. z Francji walczą o sprawy podatkowe, a w Holandii o krajowy program redukcji hodowli, w Grecji zaś o pomoc po powodzi, w Polsce natomiast o utrzymanie hodowli zwierząt futerkowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl