Spis treści
Protesty rolników w Polsce
We wtorek w całej Polsce odbyły się liczne protesty rolników, którzy blokowali m.in. drogi, trasy szybkiego ruchu, autostrady, a także przejścia graniczne z Ukrainą. Rolnicy sprzeciwią się napływowi ukraińskich towarów, a także polityce europejskiej związanej z tzw. Zielonym Ładem.
Od kilku dni na przejściach drogowych z Ukrainą w województwie lubelskim i podkarpackim trwają protesty rolników, które polegają na czasowym blokowaniu ruchu.
Czy są szanse na zakończenie strajków?
Stefan Krajewski (PSL), wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi pytany przez i.pl o to, czy widzi szansę na zakończenie protestów rolników, odpowiedział, że tak. – Od początku jesteśmy po stronie rolników. Robimy wszystko, żeby te protesty się zakończyły – powiedział.
– W kwestii tzw. Zielonego Ładu jesteśmy w kontakcie z Komisją Europejską i chcemy te nielogiczne zapisy, nie do spełnienia przez polskich rolników, skasować. Po to, żeby nie dotykały rolników – wyjaśnił.
Wiceminister rolnictwa podkreślił również, że „jeśli chodzi o relacje z Ukrainą, jesteśmy w stałym kontakcie”. – Musimy kontrolować wszystko, co wjeżdża – dodał.
Rolnicy protestują w całej UE
Od kilku tygodni rolnicy w wielu krajach Unii Europejskiej wychodzą na ulice i żądają m.in. całkowitej rezygnacji z unijnego Zielonego Ładu, bo obawiają się konsekwencji jego wprowadzenia. Nie chcą np. regulacji ws. ugorowania 4 proc. gruntów. Domagają się też zakazu importu niektórych towarów z Ukrainy i zaostrzenia kontroli tych wjeżdżających do UE. Do tych postulatów rolnicy z różnych krajów dokładają kolejne, specyficzne dla ich rynków problemy do rozwiązania. Rolnicy np. z Francji walczą o sprawy podatkowe, a w Holandii o krajowy program redukcji hodowli, w Grecji zaś o pomoc po powodzi, w Polsce natomiast o utrzymanie hodowli zwierząt futerkowych.
