Spis treści
Wychowanie patriotyczne jest już w szkołach
Gazeta przypomniała, że Polskie Stronnictwo Ludowe chce, by w szkole pojawiło się wychowanie patriotyczne. Szef ludowców Władysław Kosiniak - Kamysz podczas posiedzenia Rady Naczelnej PSL zapowiedział, że wkrótce zostanie przygotowany projekt ustawy regulujący tę kwestię.
Uczniowie uczą się tego od pierwszej klasy szkoły podstawowej na języku polskim, historii, geografii czy wiedzy o społeczeństwie. Od najmłodszych lat koloruje się flagi i przygotowuje apele z okazji ważnych rocznic – mówi dr Robert Zieliński, naukowiec z Instytutu Badań Edukacyjnych. Podejrzewam, że sporo takich treści będzie także na lekcjach edukacji obywatelskiej – dodał.
Przeczytaj również: Co zmieni się w szkołach od 1 września 2024 r.? Prawdziwa rewolucja? Oto wszystkie planowane zmiany w roku szkolnym 2024/2025
Tożsamość narodowa w szkole
IBE przeprowadził właśnie badania „Tożsamość narodowa w procesie edukacji szkolnej”, w których zapytano o stosunek do polskości nauczycieli, dyrektorów szkół i samych uczniów.
Według kadry zarządzającej szkołami i nauczycieli badani w większości uważali, że jednym z głównych zadań szkoły powinno być kształtowanie postaw patriotycznych. Sądziło tak 92,3 proc. badanych dyrektorów i 79,7 proc. nauczycieli. Patriotyzm przede wszystkim powinien przekładać się na szacunek do innych narodów (96 proc. – dyrektorzy, 80 proc. – nauczyciele) – podano.
Ponadto 91,7 proc. dyrektorów deklarowało, że w szkole powinno się uczyć o tym, że aktem patriotyzmu jest dbanie o swoje najbliższe otoczenie. A 68 proc. dyrektorów i 55,6 proc. nauczycieli twierdziło, że powinno się uczyć o tym, że oddanie życia za ojczyznę jest najwyższym aktem patriotyzmu - czytamy.
Poczucie dumy narodowej ważne jest dla 72,9 proc. uczniów (i dla 87,9 proc. nauczycieli). Praca na rzecz ojczyzny i praktyki religijne są mniej istotne dla uczniów niż dla nauczycieli. Jest ona wartością dla 65,8 proc. uczniów i 89,6 proc. nauczycieli, zaś w przypadku praktyk religijnych było to 68,5 proc. nauczycieli i 41,8 proc. uczniów - przekazano.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!
Źródło:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?