Młodzieżowy Strajk Klimatyczny (MSK) tego samego dnia odbywa się w 60 miastach Polski oraz ponad 3000 miastach na całym świecie, w ponad 140 krajach. W Krakowie młodzi szykują także konkretne działania. W piątek zainicjowali akcję zbierania podpisów pod panelem obywatelskim w sprawie klimatu.
MSK jest ruchem społecznym będącym częścią globalnej inicjatywy Fridays for Future. Działający w nim młodzi ludzie wyrażają sprzeciw wobec bierności polityków w obliczu katastrofy klimatycznej. Jak podkreślają, nie są ekspertami ds. ekologii i zmian klimatu, lecz młodzieżą świadomą zagrożenia, jakim jest katastrofa klimatyczna i walczącą o prawo do swojej przyszłości. W dniu strajku symbolicznie nie idą do szkoły, tylko „strajkują” w obronie klimatu.
Postulaty MSK
Piątkowa demonstracja rozpoczęła się o godzinie 10 pod Muzeum Narodowym. Młodzi przeszli ulicami Piłsudskiego, Straszewskiego, Franciszkańską, przez Rynek Główny i pod Urząd Wojewódzki, gdzie wręczyli swoje postulaty reprezentantom rządu.
- Strajkujemy pod jedną egidą. Wszyscy jesteśmy zaniepokojeni, w jaki sposób na świecie uprawia się politykę klimatyczną i że ten problem jest bagatelizowany. Chcemy, żeby się to zmieniło, dlatego przekazujemy rządzącym nasze postulaty - mówi Dominik Madej, jeden ze współorganizatorów krakowskiego MSK. Dominik ma 18 lat i jest uczniem klasy maturalnej. Podobnie, jak wielu jego rówieśników, w piątek nie poszedł do szkoły, tylko na strajk. Organizatorzy szacowali, że na strajk przyjdzie ponad 1000 młodych ludzi. Ale nie tylko, obecni byli również seniorzy z hasłem "Seniorzy dla klimatu".
Nowy Sącz. Młodzieżowy Strajk Klimatyczny na sądeckich plant...
Uczestnicy MSK na całym świecie mają sześć postulatów. Wśród nich m.in. prowadzenie polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanego przez ONZ. Jak podkreśla Dominik Madej, najważniejszy jest punkt piąty, gdzie żądają przyjęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną, której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do roku 2040 oraz kontrola realizacji tej strategii.
