Co się dzieje w Kościele w Wielki Piątek?
Wielki Piątek według Kościoła katolickiego, jest czasem powagi, ale także żałoby. Wynika ona z faktu śmierci Chrystusa na krzyżu. Najważniejszym momentem piątkowej liturgii jest adoracja krzyża. Podczas niej, wierni podchodzą do krzyża i całują go, bądź wiszącą na nim figurę Jezusa. Przy krucyfiksie trzymanym przez lektorów, stoi ministrant, który wyciera ręczniczkiem miejsce gdzie został złożony ten pocałunek. Jest to gest przyjęcia odkupienia Jezusa.
Liturgia zaczyna się w zupełnej ciszy, a ksiądz celebrans przez chwilę leży krzyżem przed ołtarzem. W tym czasie wierni klęczą. Dalej następuje liturgia Słowa Bożego – w jej skład wchodzą dwa czytania oraz opis Męki Pańskiej z Ewangelii św. Jana.
Potem następuje adoracja krzyża i jest ona centralnym wydarzeniem liturgii wielkopiątkowej. Ksiądz stopniowo odsłania ramiona krzyża i śpiewa trzykrotnie: "Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata", na co wierni odpowiadają: "Pójdźmy z pokłonem". Następnie kapłani, służba liturgiczna i wierni całują rany Jezusa na krzyżu. Na zakończenie następuje Komunia święta, a po niej Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do przygotowanej kaplicy (zwanej w tradycji ludowej Grobem Pańskim). Tam odbywa się adoracja.

dś