165 lat Muzeum Narodowego w Poznaniu
Historia zaczyna się w Poznaniu w 1857 roku, kiedy to zostało utworzone pierwsze publicznie dostępne muzeum o charakterze narodowym. Następnie powstałe po odzyskaniu niepodległości Muzeum Wielkopolskie w 1919 r. przyjęło scalone zbiory polskie (Muzeum Starożytności Słowiańskich wraz z kolekcją ofiarowaną przez Seweryna Mielżyńskiego Poznańskiemu Towarzystwu Przyjaciół Nauk) oraz pruskie (Kaiser-Friedrich-Museum wraz z przejętą berlińską kolekcją Atanazego Raczyńskiego).
Czytaj więcej: 165 lat Muzeum Narodowego w Poznaniu, ostoi polskości
Ochrona wspólnych dóbr kultury
Jak stanowi Konwencja haska o ochronie dóbr kultury: szkody wyrządzone dobrom kulturalnym, do jakiegokolwiek należałyby one narodu, stanowią uszczerbek w dziedzinie kulturalnym całej ludzkości, gdyż każdy naród ma swój udział w kształtowaniu kultury światowej; zachowanie dziedzictwa kulturalnego posiada wielkie znaczenie dla wszystkich narodów świata i jest rzeczą doniosłą zapewnić temu dziedzictwu ochronę międzynarodową. Tylko do 4 listopada 2022 r. Ministerstwo Kultury Ukrainy zarejestrowało 513 uszkodzonych lub zniszczonych bezpowrotnie obiektów kultury.
Czytaj więcej:
Wspaniałe obrazy Jacka Malczewskiego można zobaczyć w Poznaniu
Jubileuszowa wystawa malarza we Lwowie miała miejsce w 1979 r. We Lwowskiej Galerii Sztuki w 1908 roku znajdowało się 28 obrazów i szkiców malarskich. Duża część z nich została przekazana z prywatnych zbiorów przyjaciela artysty, Piotra Dobrzańskiego.
Z kolejnymi latami tych prac było coraz więcej. Teraz 34 dzieła Jacka Malczewskiego zostały przekazane na ręce Muzeum Narodowego w Poznaniu. Decyzję podjęła zarówno polska, jak i ukraińska instytucja kultury, która obawia się ewentualnych zniszczeń, związanych z bombardowaniami i atakami ze strony rosyjskiego wojska.
Czytaj dalej:
Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]
Tajemniczy pałac w Wielkopolsce na sprzedaż. To tu pojawia s...
Obserwuj nas także na Google News
