Włodzimierz Jan Zakrzewski nie żyje. Znany grafik, malarz i autor filmów miał 78 lat

Adam Kielar
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Zmarł Włodzimierz Jan Zakrzewski – malarz, rysownik, grafik, autor filmów o sztuce i architekturze. Miał 78 lat. Informację o śmierci artysty przekazała rodzina.

Włodzimierz Jan Zakrzewski nie żyje

Zakrzewski urodził się 22 listopada 1946 r. w Łodzi. Pochodził z artystycznej rodziny – jego ojciec, Włodzimierz Zakrzewski, był znanym malarzem i plakacistą, a matka, Elżbieta Owsepian-Zakrzewska, malarką.

W latach 1964–1970 studiował malarstwo na Wydziale Malarstwa i Grafiki ASP w Warszawie. W trakcie studiów Zakrzewski kształcił się w pracowniach m.in. takich artystów jak Roman Owidzki (kompozycja brył), Juliusz Studnicki (malarstwo), Halina Chrostowska (grafika), Daniel Szczechura (fotografia). Dyplom obronił w 1970 roku w pracowni Krystyny Łady-Studnickiej.

Na początku lat 70. malował głównie martwe natury oraz pejzażowe kompozycje nieprzedstawiające. W jego wczesnych pracach charakteryzujących się dążeniem do odrealniania naturalnego kolorytu i dążeniem do upraszczania znaku przedmiotu, można zauważyć wpływy twórczości Piotra Potworowskiego i konstruktywistycznej geometrii (pejzaże abstrakcyjne) oraz Morandiego i Ozenfanta (martwe natury).

Zmarł Włodzimierz Jan Zakrzewski

Zakrzewski swobodnie konstruował abstrakcyjne martwe natury i pejzaże z własnej wyobraźni, kładąc duży nacisk na kwestie perspektywy i relacji przestrzennych.

„Głównym tematem malarstwa Zakrzewskiego jest samo malarstwo pojmowane jako autorealizacja. Analiza formalno-ideowa wybranego zakresu form staje się metodą poznawania samego siebie, własnej psychiki i zasięgu możliwości sterowania sobą w zdeterminowanych sytuacjach losowo sytuacjach. Obrazy Zakrzewskiego przekazują jego stany emocjonalne, są rozliczaniem się z samym sobą.(...) Każdy kadr można uznać za przedstawienie stanu myśli, równocześnie pojawiających się na ekranie świadomości w pewnym dowolnie wybranym momencie. Niektóre wątki myślowe mają swoją kontynuantę przeniesioną na kolejne płótna, inne urywają się, by powrócić w innym kontekście, jeszcze inne czas wykreśla z pamięci” – pisała w 1981 roku Monika Małkowska.

Jego prace są w zbiorach m.in.: Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Stedelijk Museum w Amsterdamie, Museum Bochum w Bochum, Galerii Zachęta w Warszawie, Galerii Foksal w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu” w Toruniu, Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, Muzeum Narodowym w Poznaniu, Brooklyn Museum w Nowym Jorku, Haags Gemeentemuseum w Hadze, De Pont Foundation w Tilburgu w Holandii.

Prace Włodzimierza Jana Zakrzewskiego znane na całym świecie

Zakrzewski eksponował prace w galeriach i muzeach Europy i USA, m.in. Marian Goodman Gallery w Nowym Jorku, Galerie Artek w Helsinkach, Ralph Kleinsimlinghaus Ausstellungen w Düsseldorfie, Paintings, Galerie Franck + Schulte w Berlinie, warszawskiej Zachęcie, Galerie Nouvelles Images w Hadze i Marlene Eleini Gallery w Londynie.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 11 marca o godz. 14 na Cmentarzu Prawosławnym przy Parafii św. Jana Klimaka na Woli w Warszawie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl