Wkrótce premiera "Złotej Księgi uczestników Powstania Wielkopolskiego 1918-1919". Znajdzie się w niej ok. 80 tys. nazwisk

OPRAC.:
Nicole Młodziejewska
Nicole Młodziejewska
- Codziennie odbieramy korespondencję z uwagami bądź z prośbami o umieszczenie kolejnych nazwisk - mówią autorzy "Złotej Księgi"
- Codziennie odbieramy korespondencję z uwagami bądź z prośbami o umieszczenie kolejnych nazwisk - mówią autorzy "Złotej Księgi" Archiwum
"Złota Księga uczestników Powstania Wielkopolskiego 1918-1919" to kontynuacja projektu zapoczątkowanego z okazji 100 rocznicy powstania. Niebawem ujrzy światło dzienne w formie drukowanej. Jej autorzy już zapowiadają kolejne tomy.

W 2018 roku, przy okazji 100 rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego powstał internetowy spis uczestników powstania wielkopolskiego. Jego autorami są członkowie Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego "Gniazdo". W spisie znalazło się ponad 80 tys. nazwisk.

Kilka lat temu pojawił się pomysł na rozszerzenie tego projektu. I tak pojawił się pomysł na wydrukowanie "Złotej Księgi uczestników Powstania Wielkopolskiego 1918-1919".

- Zakładamy, że w publikacji znajdzie się w sumie 70-80 tys. nazwisk. Cały czas trwa weryfikacja osób, które znajdują się w internetowym zestawieniu; niektóre nazwiska się powtarzały, dodajemy nowe osoby. Każdemu z powstańców opracowujemy krótki biogram, obejmujący datę i miejsce urodzenia, imiona rodziców, datę zgonu, miejsce pochówku oraz informację o udziale w powstaniu - powiedział PAP prezes WTG "Gniazdo" Wojciech Jędraszewski.

Łącznie autorzy planują wydać 12 tomów. Premiera pierwszego tomu ma odbyć się jeszcze w tym miesiącu. Kolejne powstaną także w tym roku - drugi w wakacje i trzeci na koniec roku.

- Właściwie codziennie odbieramy korespondencję z uwagami bądź z prośbami o umieszczenie kolejnych nazwisk. Ukazuje się coraz więcej publikacji na temat powstania. Ludzie chcą, żeby oznaczać nagrobki ich przodków - że tam jest pochowany powstaniec - powiedział w rozmowie z PAP Jędraszewski.

Każdy z tomów ma zawierać spis osób w kolejności alfabetycznej. Znajdą się w nich biogramy uczestników powstania, jak również artykuły uznanych historyków. W pierwszym tomie pojawi się tekst autorstwa prof. Janusza Karwata.

- Na razie finansujemy to z własnych środków, liczymy na to, że sprzedaż pierwszego tomu pozwoli nam zebrać pieniądze na następny. Część nakładu przekażemy do powiatowych bibliotek publicznych, z terenów, gdzie odbywało się powstanie, publikacja trafi też do szkół mających za patrona powstańców wielkopolskich - powiedział PAP prezes Towarzystwa.

(PAP)

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Miasto-widmo na granicy województw wielkopolskiego i zachodniopomorskiego przyciąga żądnych wrażeń. Do 1992 roku mogło tam żyć nawet 5 tys. osób, teraz opustoszałe Kłomino popada w ruinę. Co wydarzyło się w tym tajemniczym miejscu? Zobaczcie, jak wygląda i poznajcie jego historię --->Czytaj też: Zajazd-widmo w Wielkopolsce. Kiedyś popularna restauracja jest ruiną. Poznaj jej mroczną historię

Opuszczone miasto-widmo nadal straszy. Stacjonowała tam armi...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl