Badania przeprowadzono na grupie 64.660 osób pomiędzy 25 maja i 15 lipca. Poza włoskim ministerstwem zdrowia i Narodowym Urzędem Statystycznym w szeroko zakrojonym projekcie uczestniczył włoski odział Czerwonego Krzyża, który telefonicznie rekrutował ochotników skłonnych do poddania się testom serologicznym. Badacze nie ukrywali, że zgromadzenie odpowiedniej liczby chętnych było bardzo trudnym zadaniem, a początkowe plany zakładały przebadanie co najmniej 150 tysięcy ludzi.
Wstępne wyniki badań świadczą o tym, że dowód serologiczny infekcji koronawirusem Sars-Cov-2, czyli zdolność do wytwarzania przeciwciał zdolnych walczyć z zakażeniem, statystycznie można wykazać u prawie 1,5 miliona osób, czyli 2,5% całej populacji zamieszkującej Włochy.
Jak podkreślają naukowcy, wyniki znacznie różnią się w zależności od regionu. W najbardziej poszkodowanej przez pandemię Lombardii kontakt z Sars-Cov-2 mogło mieć aż 7,5% ludności. Oznacza to, że ponad połowa Włochów, która zetknęła się z koronawirusem mieszka w Lombardii. Dla porównania na Sycylii współczynnik wyników seropozytywnych wynosi zaledwie 0,3%.
- Wynik 2,5% dla całych Włoch świadczy o skali pandemii, z jaką się zetknęliśmy. – mówił podczas prezentacji minister zdrowia Roberto Speranza – Najtrudniejsze chwile wydają się być za nami. Można powiedzieć, że uciekliśmy przed sztormem, ale wciąż nie zawinęliśmy do bezpiecznego portu. Musimy dalej być bardzo ostrożni. Nasza sytuacja jest jedną z najtrudniejszych na całym świecie. Oznacza to, że musimy kontynuować proces odmrażania gospodarki oraz wracania do normalności w sposób bardzo rozsądny. Rząd dalej będzie działał ostrożnie, tak by wypłaszczać krzywą zachorowań – zaznaczył Speranza cytowany przez agencję ANSA.
Wyniki włoskich badań nie wykazały różnic między zdolnością do wytwarzania przeciwciał między kobietami i mężczyznami. Niższy poziom seropozytywności na Sars-Cov-2 wykryto natomiast wśród dzieci do 5 roku życia oraz osób starszych mających ponad 85 lat. Grupą zawodową, która miała najczęstszy kontakt z koronawirusem byli pracownicy służby zdrowia. Co 20 osoba opiekująca się pacjentami zakażonymi koronawirusem sama wytworzyła przeciwciała Sars-Cov-2.
Ciekawe wnioski dotyczą także symptomów mogących świadczyć o zakażeniu. Okazuje się, że wśród osób mających jeden lub dwa objawy - gorączkę, kaszel lub bóle głowy - chorych na Covid-19 było nieco ponad 23%. Natomiast u pacjentów z trzema symptomami lub z samym brakiem odczuwania smaku lub węchu współczynnik ten rósł do ponad 41%.
Z wtorku na środę we Włoszech zanotowano 159 nowych zakażeń koronawirusem, podczas gdy dobę wcześniej było ich 239. Według danych włoskiego ministerstwa zdrowia wzrosła za to liczba osób zmarłych - z 8 do 12. Jednocześnie poinformowano o przeprowadzeniu 24.036 testów.
Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?