Włoskim producentom wina nie w smak irlandzkie etykiety na butelkach. Rząd interweniuje w UE

Andrzej Grochal
Opracowanie:
Włoscy producenci wina obawiają się, że wprowadzenie w Irlandii etykiet na butelkach ostrzegających o negatywnym wpływie alkoholu na zdrowie negatywnie odbije się na sektorze winiarskim
Włoscy producenci wina obawiają się, że wprowadzenie w Irlandii etykiet na butelkach ostrzegających o negatywnym wpływie alkoholu na zdrowie negatywnie odbije się na sektorze winiarskim Fot. Flickr/Nigel Hoult
Włoscy producenci wina obawiają się, że wprowadzenie w Irlandii etykiet ostrzegających o negatywnym wpływie alkoholu na zdrowie, może przynieść szkody sektorowi winiarskiemu. W związku z tym dwaj włoscy ministrowie: spraw zagranicznych – Antonio Tajani i rolnictwa – Francesco Lollobrigida, w liście do komisarza UE ds. rynku wewnętrznego Thierry Bretona poprosili o interwencję w tej kwestii.

Włoskim producentom wina nie w smak irlandzkie etykiety

Rząd Irlandii zdecydował, że na butelkach z winem, piwem i likierem widnieć będą etykiety przestrzegające przed negatywnym wpływem alkoholu na zdrowie. Na butelkach mają się pojawić napisy: „Spożycie alkoholu powoduje choroby wątroby”, a także ostrzeżenie o związku między piciem napojów wyskokowych i nowotworami.

Wicepremier Tajani oświadczył wcześniej, że decyzja o etykietkach, która dotyczyć będzie również włoskiego wina, jest "absurdalna".

Dyskusja na ten temat, przy sprzeciwie krajów-producentów wina, nasiliła się na początku roku, od kiedy na mocy ustaleń z UE w Irlandii można już będzie umieszczać takie napisy na etykietkach.

Etykietki mogą przynieść szkody sektorowi winiarskiemu

Dwaj włoscy ministrowie w liście do unijnego komisarza wyrazili opinię, że norma ta negatywnie wpłynęłaby na rynek wewnętrzny Unii Europejskiej i wolny przepływ towarów, a także mogłaby przynieść szkody sektorowi produkcji wina w ich kraju.

Ponadto, jak poinformowało MSZ w Rzymie, szefowie resortów napisali: „Włochy popierają działania na rzecz informowania i edukowania konsumentów w kwestii odpowiedzialnych zachowań i świadomych wyborów, ale bez podejmowania krajowych kroków o charakterze arbitralnym”.

„Terrorystyczne” etykietki

„Dlatego prosimy o interwencję w obronie prawidłowego funkcjonowania rynku wewnętrznego, zgodnego z prawodawstwem UE” – dodali Tajani i Lollobrigida.

Jeszcze ostrzej decyzję Irlandii ocenił włoski związek rolników i producentów żywności Coldiretti nazywając nowe etykietki „terrorystycznymi”.

od 16 lat

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl