Wręczenie 3. Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego. Znamy wszystkich zwycięzców i wyróżnionych

Damian Kelman
Wideo
od 16 lat
W czwartek odbyło się wręczenie nagród 3. Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego. Statuetki, nagrody i wyróżnienia zostały wręczone podczas gali w Zamku Ujazdowskim w Warszawie. Główne nagrody otrzymali Zbigniew Parafianowicz, Agnieszka Witkowska-Krych oraz Bartłomiej Noszczak. Kapituła wyróżniła ponadto pięciu innych pisarzy.

20:16 - Znamy zatem już wszystkich zwycięzców i wyróżnionych w każdej z trzech kategorii.

20:15 - "Jestem bardzo wdzięczna i to dla mnie ogromny zaszczyt, że zostałam zaproszona na tę galę. Jestem poruszona, że moja książka poruszyła serca ludzi. Tyle bólu i cierpienia wojna przyniosła mnie i mojego miastu. Spokojne niebo - o czym jeszcze można marzyć?" - powiedziała ze sceny Skalietska, która specjalnie na tę okoliczność przygotowała przemówienie po polsku.

20:13 - W kategorii specjalnej kapituła wyróżniła dwóch pisarzy - Pawła Pieniążka oraz Yevę Skalietską.

20:12 - Statuetka już w rękach zwycięzcy. "Muszę się odnieźć do słów Wojciecha Stanisławskiego, który pozostaje dla mnie autorytetem od lat: +Chciałbym uniknąć banału, dlatego bardzo dziękuję - to dla mnie wielki zaszczyt+" - powiedział Zbigniew Parafianowicz.

19:59 - Profesor Marek Cichocki ogłosił zwycięzcę. Ostatnia główna nagroda w kategorii specjalnej powędrowała do Zbigniewa Parafianowicza za pozycję "Śniadanie pachnie trupem. Ukraina na wojnie".

19:51 - Pora na ostatnie przedstawienie nominowanych. Tym razem w kategorii specjalnej.

19:49 - "Książek nie pisze się z myślą o nagrodzie i wyróżnieniu, ale otrzymanie wyróżnienia jest rzeczą niezwykle miłą. Bardzo dziękuję kapitule, za to, że doceniła moją ponad dwuletnią pracę nad taką instytucją jaką był Związek Literatów Polskich w PRL-u" - powiedział.

19:48 - Wyróżnienie w kategorii reportażu historycznego trafia natomiast do Tomasza Potkaj.

19:43 - Bartłomiej Noszczak odebrał nagrodę z rąk członków kapituły. "+Orient zesłańców+ opowiada o uczuciach, emocjach i wrażeniach. Pozwolę sobie powiedzieć o swoich. Jest to radość pomieszana z onieśmieleniem, ale i wzruszeniem" - powiedział ze sceny.

19:32 - Doktor Wojciech Stanisławki z kapituły ogłosił wygranego w kategorii Reportaż historyczny. Nagroda trafia do Bartłomieja Noszczaka za książkę "Orient zesłańców. Bliski Wschód w oczach Polaków ewakuowanych ze Związku Sowieckiego (1942–1945)".

19:26 - Czas na przedstawienie nominowanych w kategorii Reportaż historyczny.

19:25 - "Serdecznie dziękuję za to wyróżnienie, zwłaszcza dla tematyki Wołynia, która jest trudna, niewdzięczna, ale niezmiernie ważna" - powiedział Kaczyński.

19:22 - Wyróżnieni w tej kategorii zostali natomiast: Jadwiga Biskupska oraz Adam Rafał Kaczyński.

19:19 - Agnieszka Witkowska-Krych odebrała nagrodę z rąk kapituły. "Wzruszenie odbiera mi mowę. Korczak w latach 30. napisał zdanie w tekście +Refleksje+: +Trudno jest być dzieckiem, jeszcze trudniej jest być dzieckiem żydowskim, a najtrudniej jest być dzieckiem żydowskim i osieroconym+" - powiedziała z mównicy, opowiadając o szczegółach swojej książki.

19:10 - Piotr Cywiński - przewodniczący kapituły nagrody - ogłosił zwycięzcę. Nagroda w kategorii Naukowa Książka Historyczna wędruje do Agnieszki Witkowksiej-Krych za książkę "Dziecko wobec Zagłady. Instytucjonalna opieka nad sierotami w getcie warszawskim".

19:04 - Organizatorzy przybliżają książki nominowane w kategorii naukowa książka historyczna.

19:01 - Trwa prezentacja filmu tłumaczącego, czym jest nagroda Witolda Pileckiego. O szczegółach tego wyróżnienia pisaliśmy niżej.

18:58 - "Ten region Europy na Zachodzie jest praktycznie nieznany. Chcemy promować wiedzę na temat Europy Wschodniej, czujemy się za nią odpowiedzialni. To nasi sąsiedzi, z którymi wiążę nas wieloletnia historia i bardzo chcielibyśmy im pomóc" - powiedziała gospodarz o wręczeniu nagrody specjalnej.

18:57 - Na scenie pojawia się dyrektor Instytutu Pileckiego Magdalena Gawin, która wita gości i autorów książek nominowanych w poszczególnych kategoriach.

18:55 - Gala oficjalnie rozpoczęta. Niebawem poznamy laureatów nagrody.

18:50 - Ceremonia rozpoczęła się z opóźnieniem występem orkiestry.

Czym jest Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego?

Instytut Pileckiego we współpracy z Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu zainaugurował Międzynarodową Nagrodę im. Witolda Pileckiego dwa lata temu dla uczczenia 120. rocznicy urodzin rotmistrza.

Witold Pilecki nie bez przyczyny został patronem nagrody – jego raporty z Auschwitz-Birkenau relacjonują zbrodnie dokonywane przez Niemców, opisują konkretne wydarzenia, ale zawierają też dogłębną analizę i humanistyczną refleksję na temat sytuacji w obozie. Nagrodę otrzymują autorzy najlepszych książek naukowych i reporterskich, które ukazały się w danym roku po polsku lub po angielsku, i dotykają polskiego doświadczenia dwóch totalitaryzmów.

W tym roku odbędzie się już trzecia edycja konkursu. Dodatkowo nagradzane będą książki powiązane z wojną na Ukrainie i sytuacją w Białorusi.

"Nagrodę otrzymają autorzy najlepszych książek naukowych i reporterskich, które ukazały się w 2022 roku po polsku lub po angielsku i dotykają polskiego doświadczenia dwóch totalitaryzmów. Ponadto, w obliczu dramatycznych wydarzeń rozgrywających się za wschodnią granicą Polski, w tej edycji o nagrodę specjalną rywalizować będą książki na temat trwającej od 2014 roku agresji Rosji na Ukrainę lub ilustrujące protesty w Białorusi po sfałszowanych wyborach prezydenckich w 2020 roku" - wyjaśnia Instytut Pileckiego.

Nominowani do Międzynarodowej Nagrody im. Witolda Pileckiego

Autorzy najlepszych książek w każdej z kategorii otrzymają nagrodę w wysokości 40 tys. zł oraz okolicznościową statuetkę. Kapituła może ponadto wyróżnić w każdej z kategorii dwie książki, których autorzy otrzymają nagrodę w wysokości 15 tys. zł.

W tym roku nominowane zostały następujące osoby i pozycje literackie.

Naukowa książka historyczna:

  • Jadwiga Biskupska, Survivors: Warsaw under Nazi Occupation, Cambridge University Press
  • Adam Rafał Kaczyński, Sowietyzacja Wołynia 1944–1956, Instytut Pamięci Narodowej
  • Artur Ossowski, Dzieci z zielonego autobusu. Z zeznań o niemieckim obozie dla polskich dzieci przy ul. Przemysłowej w Łodzi, Instytut Pamięci Narodowej
  • Piotr Puchalski, Poland in a Colonial World Order. Adjustments and Aspirations 1918-1939, Routledge
  • Agnieszka Witkowska-Krych, Dziecko wobec Zagłady. Instytucjonalna opieka nad sierotami w getcie warszawskim, Żydowski Instytut Historyczny

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Reportaż historyczny:

  • Rafał Łatka, Prymas Stefan Wyszyński w realiach PRL, Instytut De Republica
  • Bartłomiej Noszczak, Orient zesłańców. Bliski Wschód w oczach Polaków ewakuowanych ze Związku Sowieckiego (1942–1945), Instytut Pamięci Narodowej
  • Tomasz Potkaj, Akwarium. Opowieść o Związku Literatów Polskich w PRL-u, Wydawnictwo Czarne
  • Wioletta Sawicka, Wilcze Dzieci. Dziecko wobec wojny jest zawsze ofiarą, niezależnie po której stronie frontu się urodziło, Prószyński Media
  • Błażej Torański, Kat polskich dzieci. Opowieść o Eugenii Pol, Prószyński Media

Nagroda specjalna:

  • Jakub Maciejewski, Wojna. Reportaż z Ukrainy, Biały Kruk
  • Zbigniew Parafianowicz, Śniadanie pachnie trupem. Ukraina na wojnie, Mando
  • Paweł Pieniążek, Opór. Ukraińcy wobec rosyjskiej inwazji, WAB
  • Yeva Skalietska, You don't know what war is. The Diary of a Young Girl from Ukraine, Union Square
  • Serhij Żadan, Sky Above Kharkiv: Dispatches from the Ukrainian Front, Yale University Press

ag

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl