Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Marek Majewski
Marek Majewski
Bojownicy Grupy Wagnera pojawili się we wsi Błahodatne na północ od Bachmutu
Bojownicy Grupy Wagnera pojawili się we wsi Błahodatne na północ od Bachmutu
29 stycznia 2023 r. jest 340. dniem wojny. W ciągu ostatniej doby Rosjanie dokonali niemal stu ataków powietrznych, w tym na infrastrukturę cywilną w obwodach donieckim i chersońskim. Wojska rosyjskie kontynuują natarcia w Donbasie, głównie na Bachmut i okoliczne osiedla.

Wojna na Ukrainie 2023 na żywo. Najnowsze informacje - relacja

Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę 24 lutego 2022 roku. Śledź najnowsze doniesienia z frontu.
14:1229.01.2023

Bojownicy Grupy Wagnera prawdopodobnie wkroczyli do wsi Błahodatne na północ od Bachmutu. Potwierdza to krążące w mediach społecznościowych zdjęcie, na którym widać najemników stojących przy znaku wjazdowym do miejscowości.

OSINTdefender zwraca uwagę, że zajęcie tej miejscowości przez siły rosyjskie odcina Ukraińcom połączenie autostradowe między Siewierskiem a Bachmutem, co utrudni dostarczanie zaopatrzenia obrońcom miasta, o które toczą się ciężkie walki.

13:4729.01.2023

Alerty przeciwlotnicze w obwodach mikołajowskim, odeskim, chersońskim i kirowohradzkim

13:3029.01.2023

Na szkolenie do Wielkiej Brytanii przybyły ukraińskie załogi czołgów. Brytyjczycy przekażą siłom zbrojnym Ukrainy czołgi Challenger 2.

13:2729.01.2023

Straż graniczna zestrzeliła rosyjskiego drona w obwodzie ługańskim

12:0629.01.2023

Pięciu mieszkańców obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy zginęło w ciągu ostatniej doby w ostrzałach rosyjskich; rannych zostało 15 osób - poinformował w niedzielę szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko.

Urzędnik przekazał na serwisie Telegram, że trzy osoby zginęły w ostrzale miejscowości Kostiantyniwka i 14 mieszkańców zostało rannych. Ostrzały uszkodziły siedem bloków mieszkalnych, hotel i garaże. O tym ataku władze lokalne informowały w sobotę po południu.

Ponadto jedna osoba zginęła w Bachmucie i również jedna - w pobliskiej wsi Paraskowijiwka. W Bachmucie jedna osoba została ranna. W ciągu ostatniej doby Rosjanie ostrzeliwali kilkanaście miejscowości w regionie donieckim.

Ataki rosyjskie objęły w ciągu ostatniej doby osiem obwodów Ukrainy - podała w niedzielę agencja Ukrinform. Obwód chersoński atakowany był 36 razy; w obwodzie charkowskim rosyjska artyleria ostrzelała ponad 20 miejscowości. W obwodzie zaporoskim pod ogniem znalazły się obiekty infrastruktury w pobliżu 18 miejscowości.

11:4829.01.2023

Nagranie z Wuhłedaru w obwodzie donieckim, gdzie toczą się ciężkie walki o miasto

11:3629.01.2023

Rosjanie aresztowali kolejnych kilkudziesięciu Tatarów krymskich. Zarzucają im wspieranie działalności dywersyjnej na rzecz Ukrainy.

Przewodniczący miejscowego Medżlisu Refat Czubarow poinformował, że seria aresztowań rozpoczęła się tydzień temu, kiedy Rosjanie przeprowadzili masowe rewizje i aresztowania w domach krymskich Tatarów w rejonie dżankojskim.

"Rosyjska służba bezpieczeństwa oskarżyła sześciu naszych obywateli o terroryzm. Rosjanie twierdzą, że zatrzymani wykonywali zadania na zlecenie ukraińskich służb specjalnych i prowadzili działania dywersyjne. Grożą im wysokie wyroki - od 14 do 19 lat więzienia" - powiedział Refat Czubarow.

Wczoraj do aresztu trafili kolejni przedstawiciele społeczności tatarskiej, którzy demonstrowali przed sądem w Symferopolu, gdzie toczyła się rozprawa zatrzymanych wcześniej Tatarów.

"Zatrzymano trzydziestu czterech spośród protestujących. Dziś zdecydowano, że za demonstrowanie niezadowolenia z działań sądu zostaną aresztowani na 10 do 15 dni" - powiedział Refat Czubarow.

10:1329.01.2023

Regularne oddziały rosyjskiej armii, np. wojska powietrznodesantowe, zastępują złożoną z najemników Grupę Wagnera pod Bachmutem, by podtrzymać rosyjskie natarcie na to ukraińskie miasto - ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

Oddziały regularne "biorą teraz udział w walkach w Bachmucie, tak by wznowić rosyjską ofensywę" - ocenia ISW. Analitycy wskazują, że od czasu zajęcia Sołedaru najemnicy z Grupy Wagnera "nie odnieśli znaczących sukcesów", a zarazem od jesieni 2022 roku ponieśli duże straty w walkach o Bachmut. Według wypowiadającego się anonimowo 5 stycznia br. przedstawiciela USA straty Grupy Wagnera to ponad 4100 zabitych i 10 tys. rannych; dane te obejmują ponad 1000 zabitych koło Bachmutu na przełomie listopada i grudnia 2022 r.

Jak ocenia ISW, "nie ma teraz dowodów pochodzących z otwartych źródeł", które wskazywałyby na odzyskanie przez armię rosyjską siły bojowej pozwalającej na "prowadzenie równoległych ofensyw zmechanizowanych na dużą skalę" w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

"Armia rosyjska nie przejawiała zdolności do prowadzenia symultanicznych mieszanych operacji ofensywnych od początku 2022 roku" - ocenia ośrodek.

Podkreśla, że niedawne zdobycze terytorialne wokół Bachmutu Rosjanie odnieśli olbrzymim kosztem, rzucając do ataku kolejne fale ludzi. Również wcześniejsze zdobycie Lisiczańska i Siewierodoniecka latem 2022 r. odbyło się nie dzięki użyciu różnych rodzajów wojsk, a przy stosowaniu zaporowego ognia artylerii. 

"Siły rosyjskie odczuwają rosnące braki amunicji, które powstrzymają je przed powtarzaniem tej taktyki" - ocenia ISW.

Zdaniem analityków "jest też mało prawdopodobne, by regularna armia rosyjska chciała ponosić tego rodzaju straszliwe straty, jakie taktyka fali ludzkiej (tj. rzucania kolejnych oddziałów do zdobycia pozycji wroga bez względu na straty - red.) spowodowała dla skazańców z Grupy Wagnera".

"Jeśli siły rosyjskie spróbują podjąć w ciągu najbliższych dwóch miesięcy symultaniczne ofensywy zmechanizowane, to prawdopodobnie zakłócą - w krótkiej perspektywie - wysiłki ukraińskie. Jednak taka ofensywa rosyjska prawdopodobnie osiągnęłaby kulminację zbyt wcześnie, podczas pory wiosennych deszczów (bądź też wcześniej), zanim zyskałaby efekt znaczący operacyjnie. Tak więc, kulminacja ta stworzyłaby sprzyjające warunki dla sił ukraińskich, które mogłyby je wykorzystać podczas swej własnej kontrofensywy późną wiosną bądź latem 2023 roku. Ukraina mogłaby odczuć większe korzyści z wykorzystania dopiero co zadeklarowanych dostaw czołgów zachodnich" - prognozuje ISW.

09:5429.01.2023

Włącznie podstawowego szkolenia wojskowego do programów nauczania szkół średnich i wyższych dowodzą coraz bardziej zmilitaryzowanej atmosfery, jaka panuje w Rosji - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej zaznaczono, że w ostatnich tygodniach rosyjskie Ministerstwo Edukacji przedstawiło więcej szczegółów dotyczących ogłoszonego wcześniej planu włączenia podstawowego szkolenia wojskowego do programu nauczania rosyjskich szkół średnich.

Jak wskazano, moduł w ramach kursu "Podstawy bezpieczeństwa życiowego" będzie obejmował szkolenie z karabinami szturmowymi serii AK i granatami ręcznymi, musztrę wojskową i salwy oraz stosowanie środków ochrony osobistej, a zajęcia staną się obowiązkowe od 1 września 2023 roku. Ponadto w grudniu 2022 roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło program "Podstawy szkolenia wojskowego" dla studentów uczelni wyższych.

"Inicjatywy te podkreślają coraz bardziej zmilitaryzowaną atmosferę w wojennej Rosji, a także są (prawdopodobnie celowym) przywołaniem Związku Sowieckiego: podobne szkolenie było obowiązkowe w szkołach do 1993 roku" - oceniło brytyjskie ministerstwo obrony.

08:5329.01.2023

Ukraińscy czołowi politycy w mocnych słowach krytykują postawę Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), który bierze pod uwagę dopuszczenie do przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Paryżu rosyjskich oraz białoruskich sportowców. Głos zabrali między innymi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

08:4629.01.2023

Trzystu rannych najemników z rosyjskiej Grupy Wagnera trafiło do szpitala pod Ługańskiem, większość jest nosicielami różnych chorób; lekarze odmawiają udzielania im pomocy - podał w niedzielę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie.

"Do szpitala miejskiego nr 15. w miejscowości Juwiłejne w obwodzie ługańskim przewieziono do 300 najemników tzw. Grupy Wagnera. Jako że większość z nich jest nosicielami takich chorób, jak HIV/AIDS, syfilis, gruźlica i zapalenie płuc, lekarze odmawiają udzielania im pomocy medycznej" - głosi oświadczenie sztabu.

08:3729.01.2023

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w porannym raporcie, że w ciągu ostatniej doby Rosjanie dokonali niemal stu ataków powietrznych, w tym na infrastrukturę cywilną w obwodach donieckim i chersońskim. Wojska rosyjskie kontynuują natarcia w Donbasie, głównie na Bachmut i okoliczne osiedla.

Rosjanie ostrzelali pozycje ukraińskie wzdłuż całej linii frontu, szczególnie w pobliżu Łymanu, Makijiwki i Kupiańska. Dziesiątki miejscowości w obwodach czernichowskim, sumskim, charkowskim, zaporoskim i chersońskim również zostało ostrzelanych z wykorzystaniem artylerii i moździerzy. Na Chersoń spadły rakiety.

Siły ukraińskie zadają dotkliwe straty Rosjanom. Ukraińskie lotnictwo dokonało czterech uderzeń na wojska przeciwnika, a artyleria i moździerze uderzyły w dwa punkty dowodzenia, dwie pozycje obronne, sześć zgrupowań żołnierzy, jeden magazyn amunicji i jedną stację walki elektronicznej.

08:0729.01.2023

W sobotę z Ukrainy do Polski odprawiono 23,9 tys. osób, a z Polski do Ukrainy 23,5 tys. - podała w niedzielę na Twitterze Straż Graniczna. Od agresji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. było 9 mln 492 tys. wjazdów do Polski i 7 mln 639 tys. odpraw do Ukrainy.

07:4129.01.2023

Nowe dane o rosyjskich stratach na Ukrainie. Ponad 126 tys. zabitych żołnierzy

07:3229.01.2023

Korea Północna w niedzielę po raz drugi w ciągu dwóch dni skrytykowała decyzję USA o wysłaniu czołgów na Ukrainę, nazywając to "nieetycznym przestępstwem", mającym na celu utrwalenie niestabilnej sytuacji międzynarodowej.

"Stany Zjednoczone ciężko pracują, aby za wszelką cenę dostarczyć Ukrainie broń ofensywną, jak czołgi ciężkie, lekceważąc słuszną troskę i krytykę społeczności międzynarodowej" – napisał w komunikacie dyrektor ds. USA w północnokoreańskim ministerstwie spraw zagranicznych Kwon Chung-keun.

"To nieetyczne przestępstwo, którego celem jest utrzymanie niestabilnej sytuacji międzynarodowej" - dodał.

Pjongjang zaprzecza też, jakoby dostarczał Rosji broń, używaną w atakach na Ukrainie. "Zarzuty Waszyngtonu, że Korea Północna dostarczyła Rosji broń, są bezpodstawną plotką, mającą usprawiedliwić własną pomoc wojskową dla Ukrainy" - świadczył Kwon.

"To poważna prowokacja, na którą nigdy nie można pozwolić, a jej utrwalanie przyniesie naprawdę niepożądane skutki" - dodał.

06:4329.01.2023

Usuwanie skutków rosyjskich zbrodni w Mariupolu

22:2128.01.2023

Mikroczipy produkowane w Holandii są używane w rosyjskiej broni. Eksport mimo sankcji nie maleje

Dziennikarze śledczy z Holandii ustalili, że grupa chińskich firm pozyskuje holenderskie chipy i eksportuje je do Rosji, gdzie są wykorzystywane w przemyśle zbrojeniowym - informuje TSN.UA.

Kilkaset dostaw trafiło do trzech rosyjskich firm powiązanych z firmami zbrojeniowymi. Chipy z Holandii znaleziono w rosyjskiej broni. Dziennikarze z portali NOS i Nieuwsuur otrzymali dostęp do danych handlowych, rozmawiali z przedstawicielami firm, agencji rządowych, ekspertami i badaczami oraz uzyskali dostęp do poufnych dokumentów. 

Według nich w proceder są zamieszane małe chińskie firmy, które pozyskują holenderskie chipy i co miesiąc eksportują je do Rosji. Jedna taka firma jest na amerykańskiej liście sankcji. Mimo to w ostatnich miesiącach nie widać spadku eksportu.

Holenderskie chipy, które trafiają do Rosji, pochodzą głównie od takich producentów jak NXP z Eindhoven i Nexperia z Nijmegen. Są odnajdywane w rosyjskich dronach, a chip NXP został znaleziony w irańskim dronie kamikadze. Rzecznicy tych firm podkreślają, że firmy przestrzegają zasad sankcji i nie prowadzą interesów z Rosją.

22:1128.01.2023

Macron zapowiada, że będzie nadal rozmawiać z Rosją

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas przyjęcia w Pałacu Elizejskim w piątek zapewnił, że będzie nadal rozmawiał z Rosją pomimo krytyki, z którą się spotyka. Wezwał też Chiny do wypowiedzenia się przeciwko „imperialistycznej wojnie” na Ukrainie - relacjonuje telewizja BFMTV.

  • Wszystkie nasze kraje muszą utrzymać stanowisko, które szanuje suwerenność i integralność terytorialną (...) bez względu na przyjaźnie i sojusze, które możemy pielęgnować - powiedział Macron podczas przyjęcia z okazji Księżycowego Nowego Roku.

  • Niektórzy ludzie w przeszłości mogli mi zarzucić, że rozmawiam z Rosją, ale nadal będę rozmawiał z Rosją – dodał francuski prezydent.

Macron jest jednym z nielicznych zachodnich przywódców, którzy utrzymywali kontakt z Władimirem Putinem po inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego 2022 r. Francuski przywódca był wielokrotnie krytykowany za podtrzymywanie tego kontaktu mimo zbrodni, jakich Rosja dopuszcza się na Ukrainie.

  • Kto broniłby istnienia wolnego i stabilnego porządku międzynarodowego, gdybyśmy zamknęli oczy na imperialistyczną wojnę? Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za ten porządek i musimy go chronić, po prostu jasno określając nasze zasady - zaznaczył Macron, nawiązując według BFMTV w szczególności do Chin.

Macron przemawiał przed gronem osób związanych z Azją Wschodnią na polu gospodarczym, artystycznym i akademickim.

Wcześniej już podczas listopadowego szczytu G20 w Indonezji Macron wezwał prezydenta Chin Xi Jinpinga do „zjednoczenia sił” przeciwko wojnie na Ukrainie, podkreślając, że stabilność świata leży także w interesie Chin.

W obliczu zachodnich sankcji nałożonych na Rosję po inwazji na Ukrainę Moskwa stara się zacieśniać więzy z Pekinem. Oba kraje przedstawiają się jako geopolityczna przeciwwaga dla Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników. (PAP)

21:0528.01.2023

Sankcje wobec osób i firm zajmujących się transportem okupantów i sprzętu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wykonał decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie sankcji wobec 185 osób prawnych i fizycznych, które Rosja wykorzystuje do transportu kolejowego personelu i sprzętu wojskowego - informuje "Ukraińska Prawda".

  • Dziś podpisałem dekret w sprawie wykonania decyzji RBNiO w sprawie sankcji wobec osób prawnych i osób fizycznych, które są wykorzystywane przez państwo agresora do transportu kolejowego sprzętu wojskowego i żołnierzy. Mówimy o 185 firmach i osobach fizycznych. Ich aktywa na Ukrainie są zablokowane, dostępny majątek zostanie wykorzystany do naszej obrony. Będziemy pracować nad tym, aby podobne blokowanie było stosowane również w innych krajach - powiedział prezydent.

Lista opublikowana na stronie prezydenta obejmuje 3 osoby fizyczne i 182 podmioty prawne.

21:0328.01.2023

Okupanci wyburzą dzielnicę Mariupola, aby zastąpić ją luksusowymi apartamentami

Rosyjscy najeźdźcy wkrótce rozpoczną rozbiórkę dzielnicy w leżącym na południu kraju mieście, aby zrobić miejsce dla luksusowych apartamentów, powiadomił w sobotę lojalny wobec Kijowa doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

"Wiosną moskiewscy deweloperzy związani z federalnym rządem Rosji rozpoczną budowę mieszkań klasy +elite economy+ w ramach programu kredytów hipotecznych na nieruchomości w Mariupolu" - przekazał Andriuszczenko, ostrzegając, że w wyniku tego wiele osób straci swoje domy. "Co z ludźmi?", zapytał i dodał: "A ludzie (wyszli) na ulice w poszukiwaniu nowego życia bez szans na przyszłość".

Przed napaścią Rosji na Ukrainę liczba mieszkańców Mariupola wynosiła około 430 tys. Według ONZ miasto opuściło około 350 tys. cywilów. Brak dokładnych danych o ofiarach rosyjskiej agresji w Mariupolu. Ukraińskie władze przypuszczają, że od lutego do maja 2022 roku mogły tam zginąć dziesiątki tysięcy osób.

W zrujnowanym mieście panuje bardzo trudna sytuacja humanitarna. Brakuje m.in. żywności, wody, lekarstw, ogrzewania, środków higienicznych i łączności. (PAP)

19:2228.01.2023

System obrony powietrznej Samp-T od Francji i Włoch

Włochy i Francja zgodziły się wspólnie przekazać Ukrainie nowoczesny system obrony powietrznej Samp-T z przeciwlotniczymi pociskami rakietowymi Aster o łącznej wartości 800 mln euro.

18:5128.01.2023

Stephen King wzywa Rosję do zakończenia wojny. Zapowiada, że nie będzie podpisywał kontraktów z rosyjskimi wydawnictwami

  • Na miłość boską, Rosjo, przerwij tę bezsensowną wojnę na Ukrainie. Przestańcie bombardować nieuzbrojonych cywilów. Putin musi ustąpić - napisał autor powieści grozy w piątek na Twitterze.

King od początku rosyjskiej inwazji jednoznacznie solidaryzuje się z Ukrainą. Na początku konfliktu umieścił wpis na Twitterze, w którym napisał: "zazwyczaj nie zamieszczam swoich zdjęć, ale dziś jest wyjątek". Na fotografii pozuje w swojej bibliotece w koszulce z ukraińską flagą i napisem "I stand with Ukraine" ("Murem za Ukrainą").

Kultowy pisarz zadeklarował również, że nie będzie już podpisywał kontraktów z rosyjskimi wydawnictwami. (PAP)

15:5828.01.2023

Ukraińska armia dostanie więcej dronów

W 2023 r. Ministerstwo Obrony Ukrainy zwiększy zakupy UAV dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Biorąc pod uwagę potrzeby i prośby armii ukraińskiej, w 2023 r. na ten segment należy przeznaczyć około 20 miliardów hrywien - pisze Ukraińska Prawda, powołując się na informacje MON Ukrainy.

W sobotę resort zapowiedział wspólne spotkanie przedstawicieli MON i Sztabu Generalnego, a także krajowych konstruktorów i producentów Bezzałogowych Statków Powietrznych (UAV).

Na spotkaniu zauważono, że Ministerstwo Obrony pogłębia współpracę z ukraińskimi deweloperami i producentami UAV. W szczególności w ostatnim czasie zawarto 16 kontraktów państwowych z krajowymi producentami dronów. A dzięki pracom prowadzonym przez specjalistów Ministerstwa Obrony Ukraina ma najłatwiejszą w Europie procedurę dopuszczenia UAV do użytku w wojsku.

Zatwierdzenie nowo budowanych dronów do użytku na Ukrainie trwa trwa obecnie tylko kilka tygodni (przed wojną do dwóch lat), od listopada 2022 do stycznia 2023 roku MON dostał 75 wniosków dot. nowych UAV różnych typów od ukraińskich producentów. 13 z nich już zatrwierdzono, kolejne 3 typy UAV są na etapie badania.

15:0628.01.2023

Rosjanie ostrzelali Kostiantynówkę: Są 3 zabite osoby, a 14 zostało rannych

W wyniku ostrzału miejscowości Kostiantynówka w obwodzie donieckim zginęły 3 osoby, a 14 zostało rannych. Informację podał Pawło Kyrylenko. Do ostrzału doszło w sobotę rano. Początkowo wiadomo było o 3 zabitych i 2 rannych cywilach, ale od godziny 15:00 liczba rannych wzrosła do 14. 

Kyrylenko, szef Donieckiej OVA, po raz kolejny wezwał mieszkańców regionu do ewakuacji.

  • Kostiantynówka jest miastem stosunkowo oddalonym od linii frontu, ale mimo to nieustannie cierpi z powodu ataków wroga. Każdy, kto pozostanie w mieście, naraża się na śmiertelne niebezpieczeństwo – Rosjanie uderzają w ludność cywilną, ponieważ nie są zdolni do walki z armią ukraińską - zauważył.
15:0128.01.2023

Kolumbia i Brazylia nie chcą przekazać rosyjskiej broni Ukrainie

Prezydent Kolumbii Gustavo Petro, odpowiadając na amerykańską propozycję przekazania przez kraje latynoamerykańskie rosyjskiej broni Ukrainie, oświadczył, że woli, aby rosyjska broń zakupiona przed laty przez Kolumbię stała się „złomem”, niż została przekazana Kijowowi.

„Teraz najlepszą rzeczą dla ludzkości jest pokój między Ukrainą i Rosją, a nie przedłużanie wojny - napisał na Twitterze w piątek. - Nie pomogę przedłużać żadnej wojny”. Jednocześnie wezwał do podniesienia do rangi przestępstwa międzynarodowego agresji jednego kraju na drugi i potępił „wszelkie agresje i blokady”.

W tym samym czasie prezydent Brazylii Lula de Silva odrzucili petycję rządu niemieckiego, aby przekazać Ukrainie amunicję do czołgów Leopard - poinformował dziennik „Folha de Sao Paolo”. Decyzja została podjęta na spotkaniu Partii Robotniczej (PT) z wysokim dowództwem brazylijskich sił zbrojnych i ministrem obrony Jose Mucio.

Wcześniej stojąca na czele Dowództwa Południowego USA gen. Laura Richardson ujawniła, że Waszyngton prowadzi negocjacje z sześcioma krajami Ameryki Łacińskiej, aby nakłonić je do przekazania Ukrainie rosyjskiego uzbrojenia, które mają w posiadaniu. USA obiecały, że przekazane uzbrojenie rosyjskie zostanie zastąpione innym, produkcji amerykańskiej. Według Richardson strona amerykańska chce jak najszybciej dojść do porozumienia, jednak nie powiedziała, na jakiej zasadzie miałaby się odbyć wymiana sprzętu wojskowego - po kosztach własnych, gratis czy po specjalnych cenach. (PAP)

14:5928.01.2023

Wygląda na to, że Banksy nie jest sam

Takie grafiki pojawiły się na budynkach Ukrainy. Namalował je włoski artysta

14:2328.01.2023

Dostarczając broń Ukrainie zawsze będę miał na uwadze bezpieczeństwo Niemiec - zapewnił kanclerz Olaf Scholz w sobotę w swoim cotygodniowym wystąpieniu wideo z cyklu "Kanzler Kompakt". Zaapelował też do rodaków: "Zaufajcie rządowi! Zaufajcie także mnie!"

Wielu ludzi w Niemczech chciałoby, "żeby wojna się nie zbliżała", żeby rząd i kanclerz trzymali nerwy na wodzy – powiedział Scholz. "Właśnie to wam obiecuję" - zaznaczył. Dodał, że podejmowane decyzje są zawsze dokładnie przemyślane i skoordynowane na szczeblu międzynarodowym.

"Obiecuję, że zawsze mamy na uwadze bezpieczeństwo Niemiec" - zapewnił. "Dla mnie to jest odpowiedzialna polityka w czasach, kiedy w naszym sąsiedztwie toczy się tak straszna wojna" - podkreślił.

14:1028.01.2023

Tylko w obwodzie charkowskim identyfikacji wymaga ponad 400 ciał ofiar rosyjskiej agresji, odnalezionych na wyzwolonych terenach – powiadomiła w sobotę ukraińska policja.

W komunikacie opublikowanym na Facebooku policji, przekazano że prace ekspertów w celu identyfikacji ciał ofiar rosyjskiej agresji toczą się "każdego dnia".

W obwodzie charkowskim udało się zidentyfikować 199 ciał, odnalezionych w zbiorowych grobach, na ulicach, w budynkach, doraźnych miejscach pochówku. "Wśród nich są zakatowani, rozstrzelani" – zaznaczono.

"Zazwyczaj identyfikacja udaje się dzięki ekspertyzie genetycznej. Specjaliści kryminalistyki pobierają próbki DNA od krewnych i przy pomocy mobilnych laboratoriów przeprowadzają badania i szczegółowe analizy materiału genetycznego. Laboratoria te umożliwiają w ciągu 105 minut określić profil DNA zabitego i porównać go z próbkami rodziny" - wyjaśniono.

13:4228.01.2023

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała nagranie kontrwywiadu wojskowego, na którym widać atak dronów szturmowych na pozycje rosyjskie. Według SBU w wyniku tej operacji zginęło czterech rosyjskich żołnierzy, a co najmniej trzech zostało rannych.

13:0728.01.2023

O kolejnych skazanych na kary więzienia bojownikach, którzy uczestniczyli w wojnie przeciwko Ukrainie powiadomiła w sobotę Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Wymierzono im kary pozbawienia wolności od 10 do 15 lat.

Mężczyźni walczyli w różnych formacjach zbrojnych po stronie Rosji na wschodzie i południu Ukrainy po rozpoczęciu prowadzonej na pełną skalę inwazji rosyjskiej w lutym 2022 r. i "aktywnie uczestniczyli w szturmach na ukraińskie miejscowości" - poinformowała SBU w komunikacie.

Bojownicy trafili do niewoli w ubiegłym roku podczas ukraińskiej kontrofensywy.

"Wśród skazanych jest mężczyzna, który jeszcze w 2015 r. przybył do czasowo okupowanego Doniecka i dołączył do terrorystycznego zgrupowania Wostok" – przekazała SBU. Po 24 lutego 2022 r. uczestniczył on w walkach w obwodzie donieckim Ukrainy w rejonie Piskow.

Drugi mężczyzna walczył na Zaporożu, był dowódcą pododdziału w ramach tzw. "ludowej milicji DRL", nielegalnej formacji utworzonej w okupowanym Donbasie pod kontrolą Rosji. Trzeci ze skazanych zajmował się remontowaniem i obsługą sprzętu wojskowego w formacjach zbrojnych kontrolowanych przez Rosję "separatystów".

Wszyscy trzej zostali skazani za zamach na integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy, udział w organizacji terrorystycznej, walkę w nielegalnych formacjach zbrojnych. Jeden z nich – także za zdradę stanu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 16

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Zastanawia mnie KOMU zalezy na wypisywaniu takich GLUPOT! Doczekac sie nie moge kiedy tu przeczytam ze Bandera i Zelenski na oltarze w tym durnym kraiku nad Wisla wejda jako swieci.
G
Gość
Powiedział Pan oni będą rozliczeni jeśli w ich życiorysie nic się nie zmieni.
G
Gość
Co jeden kacap to przechlana morda prymitywa z azjatyckich stepów.
P
PI Grembowicz
Oby nie...; wojska pod flagą ONZ czy NATO powinny już dawno wejść na Ukrainę, zaraz po 24.02.2022; to był błąd, że tak się nie stało. Wojna ta szybko by się wtedy skończyła. I rzeź, i śmierć.
P
PI Grembowicz
Rosja - Rosjanie - tow. Putin z kgb to śmierć, nihilizm, destrukcja, bandytyzm, gwałty morderstwa, zabijanie ludzi.

To jest ruska znowu i nadal ich: schizofrenia, paranoja, obłęd i maniactwo.

Rosja chce tego dla siebie samobójczo i dla wszystkich wokoło jak zawsze tradycyjnie; tzw. samobójstwo rozszerzone.

To jest ich wojna z całym Zachodem, Europą, Polską i światem jak oni sami mówią wprost: kreml, sputnik, tow. Putina zkgb, russ media jak ZSRR tow. Stalina Lenina nkwd...

Ukraina (wcześniej Czeczenia i Gruzja) jest następna po Rzeczypospolitej Polsce jak kiedyś w XVIII wieku (rozbiory: I. 1772, II. 1793, III. 1795), później w latach 30- ych (exterminacja Polaków przez nkwd - kresy), 17 września 1939 roku, PKWN 1944 - 1945 - 1989 aż do 1993 roku(wyjście z Polski).
G
Gość
Brawo ...brawo .brawooooo

"Zamach na sędziego separatystów. To on skazał zagranicznych żołnierzy na śmierć

W mieście Wuhłehirsk w obwodzie donieckim, na terytorium tzw. Republiki Donieckiej, nieznani sprawcy dokonali zamachu na prezesa Sądu Najwyższego tej rebelianckiej republiki, formalnie anektowanej przez Rosję."
G
Gość
"7 października 55-letnia Tetiana Mudrenko i jej mąż, 60-letni Anatolij Oriechow, zostali porwani w Skadowsku. Mężczyzna spędził dwa dni w areszcie śledczym, po czym został zwolniony. Kobietę odnaleziono powieszoną w pobliżu sądu. Rodzina Tetiany nie ma złudzeń: okupanci działali w taki sposób, by zastraszyć innych mieszkańców i dać do zrozumienia, że "to czeka wszystkich, którzy wykazują postawy proukraińskie".

Śmierć na froncie , śmierć obywatelska w Europie dla wszystkich skurruskichwysynów . Mija granicę [email protected]@j z ruskim paszportem dostaje w gifcie zdjęcie Tani i wyprdala z powrotem na przeklętą ruską ziemię .
K
Krzysztof
Prześcignie Stalina?
G
Gość
Lukaszenka nie chce wysylac zolnierzy na ukraine ? A jakie ma inne wyjscie ?? Jak Putin przegra to przegra i on !!!
G
Gość
3 listopada, 12:31, Gość:

świat bez rosjan byłby lepszy

bez ruskich i szwabów, teraz unie zniemczyli i robią co chcą identycznie jak kacapy

G
Gość
a co za zdziwienie, ruski okradł, to u tej dziczy jest norma takie samo jak mordowanie ludzi
G
Gość
W 1939 podczas wspólnej z hitlerem napaści na Polskę rosjanie przywiązywali polskie dzieci do czołgów jako żywe tarcze.
G
Gość
15 października, 11:26, Artur:

Obawiam się, że aby zapobiec nadciągającym aferą, związanym z pseudo pandemią, pseudo szczepionkami,

globalistom pozostaje wywołane jakiejś większej wojny,

lub sprowokowanie Rosji do bestialskiego ataku nuklearnego na Ukrainę

lub " awarii" jakiejś ukraińskiej elektrowni atomowej, czyli spowodowane dużego opadu radioaktywnego na Europę

aby przykryć temat.

PS: Ciekawe, co faktycznie jest w tych "tabletkach potasu "

Więcej na

http://nie-wierze-nikomu.pl/index.php/aktualnosci/128-warto-poczytac-11-20-pazdziernik-2022

Obawiam się, że jesteś kre.tynem i dlatego nie umiesz pisać w języku ojczystym.

G
Gość
10 października, 17:46, Gość:

Stephan Bandera tez poszukiwany?

Znudzony debil prowokuje. On wcale nie jest prorosyjski, on jest po prostu głupi i samotny. Uwielbia się kłócić, dlatego prowokuje. Bo to debil.

G
Gość
wstrętna, odrażająca dzicz ruska
Wróć na i.pl Portal i.pl