Wybory w Rosji. Dlaczego wynik Putina przekroczył oczekiwania Kremla?

Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
Demonstracja przed ambasadą Rosji w ostatnim dniu wyborów prezydenckich
Demonstracja przed ambasadą Rosji w ostatnim dniu wyborów prezydenckich AA/ABACA/Abaca/East News
Według oficjalnych wyników wyborów prezydenckich, Władimir Putin zdobył 87,3 proc. głosów przy frekwencji wynoszącej 77,4 proc. To rekord współczesnej Rosji: zarówno pod względem liczby głosów oddanych na zwycięzcę, jak i całkowitej frekwencji. Co więcej, to wynik lepszy, niż oczekiwali spin-doktorzy z Kremla. Przyczyną nadgorliwość władz regionów?

Blok polityczny Administracji Prezydenta Federacji Rosyjskiej rzeczywiście przekroczył „KPI” ustalone przed wyborami. Jak wielokrotnie wcześniej pisał niezależny portal Meduza, kremlowska komórka odpowiedzialna za wybory już wiele miesięcy temu postawiła przed administracjami regionalnymi zadanie osiągnięcia 80-85 proc. poparcia dla Putina i frekwencji powyżej 70 proc. Planowano osiągnąć ten cel przede wszystkim poprzez mobilizację pracowników państwowych i pracowników firm bliskich państwu. Ostateczne wyniki są jeszcze lepsze dla reżimu.

Czynnik geograficzny i ambicje Kirijenki

Według dwóch urzędników regionalnych, którzy rozmawiali z Meduzą, w ostatnich tygodniach przed wyborami zaczęły napływać "życzenia, aby plus do 80 proc. dla Putina był większy". W rezultacie poziom 80 proc. zaczął być postrzegany jako absolutne minimum, a wiele regionów zaczęło koncentrować się na 85 proc. Rozmówca Meduzy podkreślił, że Siergiej Kirijenko, szef krajowego bloku politycznego w administracji prezydenckiej, naprawdę "chciał pokazać prezydentowi bardzo wysokie liczby - co zrobił".

Pewien technolog polityczny współpracujący z administracją jednego z regionów Rosji w rozmowie z Meduzą zwrócił uwagę na inny czynnik tak wysokiego wyniku Putina: "To jest Daleki Wschód. Tam wcześniej podsumowują wyniki, a potem inne regiony chcą pokazać lepsze liczby. Ustawili poprzeczkę dość wysoko". Rzeczywiście, w większości regionów wchodzących w skład Dalekowschodniego Okręgu Federalnego Putin uzyskał ponad 85% proc. 80 proc. głosów otrzymał tylko w Kraju Chabarowskim, regionie, który uważa się za tradycyjnie sceptyczny wobec władzy.

Jednocześnie Kreml nie widzi problemu w wysokim wyniku Putina. Dwa źródła zbliżone do Meduzy podkreśliły, że Kirijenko jest zadowolony z wyników wyborów i nie uważa ich za "przesadzone". Według źródła Meduzy bliskiego kierownictwu Jednej Rosji, Kirijenko osobiście zadzwonił już do większości rosyjskich gubernatorów i podziękował im za pomoc w wyborach.

Korzyści więcej, niż miało być

Źródło bliskie Kremlowi zwróciło uwagę na wyniki wyborów w Moskwie. Według oficjalnych danych, Putin zdobył ponad 85 proc. głosów w stolicy, czyli niewiele mniej niż średnia krajowa.

"Kiedyś było mniej — w ostatniej kampanii o ponad 5 proc. Teraz Moskwa jest przykładem lojalnego regionu. Mer Siergiej Sobianin może sprzedać to prezydentowi jako swoje osiągnięcie — spacyfikował stolicę".

Komunista Nikołaj Charitonow zajął drugie miejsce. Władisław Dawankow, kandydat Nowych Ludzi, zajął trzecie miejsce z niewielką różnicą (wielu działaczy rosyjskiej opozycji wzywało do głosowania na niego jako najbardziej liberalnego kandydata). Ostatnie miejsce zajął lider LDPR Leonid Słucki, który uzyskał nieco ponad 3 procent. Kreml zakładał, że drugi będzie „centrowy” Dawankow, ale Charitonow mógł liczyć na twardy elektorat komunistów.

„Poza tym był wygodniejszy dla administracji południowych regionów i republik narodowych, dla których Dawankow jest niezrozumiały"

- wyjaśniło źródło zbliżone do Kremla. Według niego propaństwowe media będą jednak przedstawiać wynik Charitonowa jako porażkę KPRF, która uzyskała "rekordowo niski wynik i nie przekroczyła 10 procent".

Źródło: Meduza.io

jg

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl