CZYTAJ KONIECZNIE:
Wówczas zabroniono wjazdu na teren targu 79 koniom. W tym roku w wyniku kontroli nie wpuszczono około 140 koni. Najczęstszą przyczyną odmowy był brak oświadczenia weterynaryjnego, a także, choć znacznie rzadziej, zły stan techniczny pojazdów czy ciężar przekraczający dopuszczalną masę całkowitą 7,5 ton.
– Rozpoczynając działania na terenie tegorocznych Wstępów w dużej mierze skupiliśmy się na skrzętnej kontroli pojazdów na rogatkach wokół terenu jarmarku. W efekcie 70 samochodów nie zostało wpuszczonych na Wstępy – mówi Marek Pietrusiak, przedstawiciel Fundacji Centaurus, wspierającej tegoroczne Wstępy. – Pomimo tak dużej liczby samochodów, które nie przeszły odprawy, całkowita liczba koni na jarmarku jest równa tej z ubiegłego roku. Oznacza to, że hodowcy podjęli starania by spełnić nowe wymogi regulaminu i wziąć udział we Wstępach w sposób zgodny z jego założeniami, tj. pokazania piękna polskich koni – ocenia Marek Pietrusiak.
Organizatorzy wskazują jednak, że pierwszy dzień pokazał także kierunki dalszych zmian. Do najważniejszych należą jeszcze dokładniejsze uszczelnienie terenu jarmarku i terenów pobliskich przed pokątnym handlem końmi, zadbanie o dalszą edukację wystawców i odwiedzających w zakresie dbania o zwierzęta, a także wprowadzenie większej kontroli nad spożywaniem alkoholu na terenie imprezy.
Na Wstępy wwieziono, pomimo kontroli, również konia, który absolutnie nie powinien na nie trafić. Zaniedbanego Olbrzyma wykupiła i uratowała od pewnej śmierci fundacja Centaurus.
Według Fundacji Centaurus, sukces pierwszego dnia to efekt ciężkiej pracy organizatorów, służb oraz wolontariuszy. Fundacja szczególnie dziękuje organizacjom pro-zwierzęcym: Stowarzyszeniu Benek, Przystani Ocalenie, Raj dla Skrzywdzonych Koni oraz Molosy Adopcje za olbrzymią pomoc i zaangażowanie.
- Tylko współpraca miłośników zwierząt i dialog mogą przynieść trwałe efekty - dodaje Marek Pietrusiak.
CZYTAJ KONIECZNIE:
We wtorek, 20 lutego, podczas drugiego dnia Wstępów odwiedzający Skaryszew będą mogli zobaczyć m.in. konie ras szlachetnych, konika polskiego, kuce i konie małe, a także konie rasy czystej krwi arabskiej i pełnej krwi angielskiej. Na stoiskach w centrum miasta dostępne będę również sprzęty do opieki nad koniem czy regionalne przysmaki kulinarne.
POLECAMY RÓWNIEŻ:
Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny

POLECAMY RÓWNIEŻ: