Wszyscy znamy ekologię, a czy wiesz czym jest sozologia?

Materiał partnera zewnętrznego Eko Region
Chyba nikomu nie trzeba wyjaśniać, dlaczego ekologia jest ważna. To nie tylko medialny temat, który często pokazywany jest w wiadomościach. Zmiany klimatyczne widzimy, na każdym kroku, a także odczuwamy je na własnej skórze. Wystarczy w zimowy poranek wyjść do centrum miasta i głęboko odetchnąć, aby poczuć smog, efekt braku dbałości o środowisko. Na pewno wiesz czym jest ekologia, ale czy słyszałeś kiedyś o sozologii? Sprawdź, czym ona jest i jak tę wiedzę możesz wykorzystać w codziennym życiu, by żyć zdrowiej!

Dziś już chyba nikt nie ma wątpliwości, że największy wpływ na środowisko mamy my sami. To od naszych codziennych, drobnych decyzji zależy, jak będzie wyglądała nasza planeta za kilkadziesiąt lat. Jest coraz więcej osób, którym troska o środowisko szczególnie leży na sercu, dlatego angażują się w działania proekologiczne. To właśnie ich działalność opisuje sozologia, czyli nauka o czynnej ochronie środowiska naturalnego.

Czym jest sozologia?

Termin sozologia ukuł w połowie lat 60. XX wieku polski geolog, ekolog i paleontolog, prof. Walery Goetel. Sozologia to zgodnie z definicją nauka o czynnej ochronie środowiska naturalnego, zajmująca się problemami ochrony środowiska, przyczynami i następstwami niekorzystnych zmian w strukturze i funkcjonowaniu układów przyrodniczych, a także zmian wynikających z rozwoju cywilizacji oraz sposobami zapobiegania im i łagodzenia ich skutków.

W ramach sozologii opracowywane są praktyczne metody działania zmierzające do zapobiegania lub łagodzenia skutków niekorzystnych zmian środowiska.

Sozologia opisuje zmiany w środowisku przyrodniczym (np. zanieczyszczenie wód, zanieczyszczenie powietrza i gleby), zachodzące zwłaszcza pod wpływem czynników postępu technicznego i sposoby zapewniające trwałość jego użytkowania, korzystająca z metod badań ochrony środowiska i nowocześnie ujmowanej geografii.

Ekologia i sozologia. Czym się różnią?

Ekologia jest również nauką, ale w porównaniu do sozologii, jest dziedziną szerszą, bardziej ogólną, obejmującą wiele zagadnień. Jest wiele definicji, ale w skrócie ekologia to nauka o strukturze i funkcjonowaniu przyrody, zajmująca się badaniem oddziaływań pomiędzy organizmami a ich środowiskiem oraz wzajemnie między tymi organizmami (czyli strukturą ekosystemów). Ekologia jest bardziej teoretyczna, a sozologia praktyczna.

Sozologia a zrównoważony rozwój

Sozologia jest bezpośrednio związana z pojęciem zrównoważonego rozwoju, bo zajmuje się zabezpieczeniem przed degradacją zasobów przyrody oraz ich racjonalnym gospodarowaniem. Wszystko po, aby zapewnić trwałość zasobów – np. wody czy roślin. Zrównoważony rozwój może obejmować wiele dziedzin życia, ale zawsze zakłada postęp w poszanowaniu tego co zastane.

Sozologia w codziennym życiu

Jak wprowadzać w życie idee opisywane przez sozologię? Warto zacząć od małych kroków.

  • Zabierz ze sobą papierowe lub materiałowe torby na zakupy.
  • Korzystaj z transportu publicznego, a najlepiej rowerów czy elektrycznych hulajnóg.
  • Zrezygnuj z ogrzewania domu węglem.

Bardzo istotna jest także właściwa segregacja śmieci. Świadomie wybierz firmę odbierającą odpady. Jak to zrobić?

  • Przede wszystkim sprawdź ceny.
  • Zwróć uwagę, czy to w 100 procentach polska firma, która płaci podatki lokalnie.
  • Ważna jest terminowość odbioru odpadów (najlepiej, gdy plan jest rozpisany na cały rok).
  • Bardzo ważną kwestią jest miejsce w które trafiają śmieci – sprawdź, czy to nowoczesne zakłady i czym są przewożone – najlepiej, jeśli to nowoczesny i tym samym ekologiczny tabor.

Wszystkie te wymagania spełnia spółka Eko Region. Dodatkowo firma przekazuje własne pojemniki na śmieci (a nie plastikowe worki). Dzięki świadomym decyzjom nie tylko pozytywnie wpłyniesz na środowisko naturalne, ale i zaoszczędzisz sporo pieniędzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na i.pl Portal i.pl