Prezydent zaproponował zmiany w trakcie spotkania z mieszkańcami Szczawna-Zdroju.
- Postanowiłem, że normy konstytucyjne dotyczące ochrony dziecka wymagają w jednym aspekcie dopracowania. Dziecko podlega specjalnej ochronie i o tym jednoznacznie przesądzają przepisy konstytucji w artykule 72. Dziecko podlega także ochronie ze strony państwa (...) - wyjaśniał w trakcie sobotniego spotkania.
- (...) O ile mamy powiedziane w naszym prawie, że małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny, więc jeżeli małżonkowie chcą dokonać przysposobienia czy też, jak kto woli, adopcji dziecka, to tutaj problemu nie ma. Nie ma obawy, że małżeństwo będzie jednopłciowe, ponieważ zdecydowanie wyklucza to konstytucja, ale są możliwe inne przypadki, dlatego uważam, że w polskiej konstytucji powinien się expressis verbis (wprost) znaleźć zapis, że wykluczone jest przysposobienie dziecka lub adopcja przez osobę pozostającą w związku jednopłciowym - przekonywał Andrzej Duda.
W poniedziałek prezydent przedstawi projekt zmian w ustawie zasadniczej.
Jeśli nawet doszłoby do zmiany konstytucji w tym aspekcie, nowe prawo weszłoby w życie dopiero za kilka miesięcy.
Rozdział XII konstytucji - Zmiana konstytucji
Art. 235.
- Projekt ustawy o zmianie konstytucji może przedłożyć co najmniej 1/5 ustawowej liczby posłów, Senat lub Prezydent Rzeczypospolitej.
- Zmiana konstytucji następuje w drodze ustawy uchwalonej w jednakowym brzmieniu przez Sejm i następnie w terminie nie dłuższym niż 60 dni przez Senat.
- Pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie konstytucji może odbyć się nie wcześniej niż trzydziestego dnia od dnia przedłożenia Sejmowi projektu ustawy.
- Ustawę o zmianie konstytucji uchwala Sejm większością co najmniej 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz Senat bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.
