Jak podkreśla KPRP celem ustawy jest umożliwienie Agencji Mienia Wojskowego (AMW) efektywniejszej realizacji zadań na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa. "Ustawa wprowadza dwie kategorie zmian w nowelizowanej ustawie o Agencji Mienia Wojskowego. Pierwsza z nich ma na celu rozszerzenie uprawnień AMW w zakresie gospodarowania mieniem Skarbu Państwa oraz rozbudowanie katalogu rodzajów mienia przekazywanego na jej rzecz. Celem drugiej jest zaś wyeliminowanie rozbieżności kompetencyjnych, jakie pojawiają się pomiędzy AMW a instytucjami, dowództwami czy jednostkami wojskowymi zaangażowanymi w organizację wydarzeń promujących Siły Zbrojne RP, w szczególności Międzynarodowych Pokazów Lotniczych AIR SHOW" - czytamy.
Nowelizacja ustawy o Agencji Mienia Wojskowego (AMW) przewiduje, że Agencja będzie mogła nieodpłatnie przekazać lub zbyć siłom zbrojnym innych państw mienie ruchome Skarbu Państwa lub produkty podwójnego zastosowania (tj. zastosowania zarówno wojskowego, jak i cywilnego) i uzbrojenie.
AMW będzie w tej sprawie działać na polecenie ministra obrony narodowej lub ministra spraw wewnętrznych i administracji, na podstawie uchwały rządu. Celem zmian jest odciążenie z tych zadań wojska i przekazanie ich Agencji Mienia Wojskowego jako podmiotowi wyspecjalizowanemu w obrocie sprzętem wojskowym i amunicją.
Wartość przekazywanego mienia, także nieodpłatnie, będzie określana według wartości rynkowej z uwzględnieniem zużycia fizycznego lub ekonomicznego wynikającego z postępu techniczno-ekonomicznego. W przypadku zbycia mienia, oprócz jego wartości cena może obejmować także wysokość kosztów poniesionych przez AMW, wysokość podatków oraz wysokość nakładów poniesionych na badania i rozwój zbywanego mienia.
Agencja będzie ustalać wartość przekazywanego mienia oraz cenę zbycia w porozumieniu z właściwymi jednostkami organizacyjnymi podległymi Ministrowi Obrony Narodowej albo ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych lub przez nich nadzorowanymi.
Nowela doprecyzowuje też przepisy dotyczące zadań AMW. Chodzi o wskazanie, że do tych zadań należy organizowanie wspólnie z jednostkami podległymi Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanymi jako podmiotami współdziałającymi, przedsięwzięć związanych z promocją Sił Zbrojnych RP, w tym pokazów lotniczych. W celu realizacji tych zadań Agencja Mienia Wojskowego będzie mogła zawierać porozumienia, w szczególności z jednostkami samorządu terytorialnego, administracją rządową, organizacjami pozarządowymi, uczelniami i instytutami badawczymi oraz przedsiębiorcami.
Nowelizacja została przegłosowana w Sejmie 4 kwietnia. Nowela potem została jednogłośnie przyjęta w Senacie 23 kwietnia. Prezydent podpisał ją 29 kwietnia. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Źródło:
