Wybory prezydenckie na Cyprze. Pierwsza tura nie przyniosła rozstrzygnięcia

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
W niedzielę na Cyprze odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich, która nie przyniosła rozstrzygnięcia
W niedzielę na Cyprze odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich, która nie przyniosła rozstrzygnięcia Fot. pixabay.com/users/gregmontani-1014946/
W niedzielę na Cyprze odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich, która nie przyniosła rozstrzygnięcia. Kto zmierzy się w drugiej turze, która odbędzie się 12 lutego?

Kto zmierzy się w drugiej turze?

W drugiej turze wyborów prezydenckich na Cyprze zmierzą się były szef dyplomacji tego kraju Nikos Christodulides oraz popierany przez lewicową partię AKEL Andreas Mawrojannis.

Łącznie w wyborach startowało 14 kandydatów. Głosowanie zakończyło się o godz. 17:00 czasu polskiego.

Nikos Christodulides, wcześniej związany z rządzącą partią DISY, startował jako kandydat niezależny i zdobył 31,69 proc. głosów. W drugiej turze jego przeciwnikiem będzie popierany przez lewicową partię AKEL Andreas Mawrojannis, na którego oddano 29,76 proc. głosów.

Wejście Mawrojannisa do drugiej tury uważane jest za niespodziankę, ponieważ sondaże wskazywały, że wyprzedzi go lider rządzącej partii Awerof Neofytou, który uzyskał jednak 3 proc. głosów mniej. Łącznie wyborcy mieli do wyboru 14 kandydatów - pisze Associated Press.

Przewodniczący cypryjskiej komisji wyborczej Kostas Konstantinu poinformował, że w wyborach uczestniczyło 72 proc. z około 561 tys. obywateli uprawnionych do głosowania. To trochę więcej, niż w poprzednich wyborach prezydenckich w 2018 roku. Zwycięzca drugiej tury będzie ósmym prezydentem Cypru w 63-letniej historii tego państwa.

Obaj kandydaci, którzy uzyskali największą liczbę głosów, są blisko związani z urzędującym prawicowym prezydentem Nikosem Anastasiadesem. Zgodnie z prawem nie mógł on ubiegać się o trzecią kadencję. Christodulides sprawował urząd ministra spraw zagranicznych, a Mawrojannis był głównym negocjatorem w rozmowach pokojowych z cypryjskimi Turkami, którzy powołali do życia nieuznawane przez większość krajów państwo zwane Cyprem Północnym. Ostatnia runda rozmów zmierzających do zjednoczenia wyspy odbyła się w 2017 roku i zakończyła niepowodzeniem.

Co charakteryzuje kandydatów?

Reuters zauważa, że trzej główni pretendenci, którzy zdobyli najwięcej głosów, są blisko związani z urzędującym prawicowym prezydentem Nikosem Anastasiadesem. Zgodnie z prawem nie może on ubiegać się o trzecią pięcioletnią kadencję. Na Cyprze prezydent wraz z rządem sprawuje władzę wykonawczą.

Christodulides wystąpił z rządzącej partii DISY, aby wystartować w wyborach jako kandydat niezależny, co podzieliło prawicę. Były szef dyplomacji opowiada się za zjednoczeniem Cypru. – Dzień po wyborach powinien zastać nas zjednoczonych. Wybory się skończą, ale wyzwania i problemy są przed nami – powiedział na jednym z przedwyborczych wieców.

Wyspa jest podzielona od 1974 roku na część turecką i grecką. Północną część Cypru zamieszkują Turcy, którzy powołali do życia nieuznawane przez większość krajów państwo zwane Cyprem Północnym. Ostatnia runda rozmów zmierzających do zjednoczenia wyspy odbyła się w 2017 roku i zakończyła niepowodzeniem.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl