
W niedzielnej pierwszej turze wyborów prezydenckich zwyciężył kandydat rządzącej lewicy, peronista Sergio Messa z wynikiem 36,6 proc. Nie zostanie on jednak prezydentem już teraz. Do wyłonienia następnej głowy państwa potrzebna będzie druga tura. Konkurentem Messy będzie skrajny liberał Javier Mileia. Uzyskał on 30 proc. głosów. Frekwencja wyniosła około 74 procent Argentyńczyków uprawnionych do głosowania. W poprzednich wyborach frekwencja była na poziomie ponad 80 procent. Wynik 74-procentowt to najmniejsza frekwencja od 1983 roku.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!
Argentyna zmaga się z gigantycznymi problemami. Inflacja przekracza 140 procent!
Obecna sytuacja w Argentynie nie jest dobra. Kraj jest pogrążony w głębokim kryzysie gospodarczym i społecznym. Kraj dotyka gigantyczna inflacja, przekraczająca aż 140 procent. Aż 40 procent ludzi żyje w głębokim ubóstwie. Massa jest obecnym ministrem gospodarki Argentyny. Poza Javierem Mileią stratowała konserwatystka Patricia Bullrich. Według prognoz faworytem do objęcia prezydenckiego fotela jest Javier Mileia, jednak pierwsza tura tego nie pokazała.
Argentyńczycy wybierali także deputowanych i senatorów oraz członków parlamentu Mercosur i kilku gubernatorów, w tym gubernatora prowincji Buenos Aires. Tam zwyciężyli peroniści. Zdobyli 45-procentowe poparcie. Gubernator prowincji Buenos Aires Axel Kicillof zdobył 45,36 proc. głosów i odniósł zwycięstwo nad konserwatywnym kandydatem Nestorem Grindettim. Druga,
decydująca tura argentyńskich wyborów prezydenckich została wyznaczona na 19 listopada.
Wybory w Argentynie. Zasady i przymus wyborczy
Artykuł 90. Konstytucji Argentyny wskazuje, iż prezydent i wiceprezydent wybierani są na czteroletnią kadencję. Prawo Argentyny przewiduje możliwość wielokrotnej reelekcji prezydenta, z tym że nieprzerwanie może pełnić on swój urząd maksymalnie przez dwie kadencje. Tryb wyboru prezydenta określony jest w artykułach 94-98 Konstytucji Argentyny. Prezydent i wiceprezydent wybierani są w głosowaniu powszechnym i uznaje się ich za wybranych, jeśli otrzymają co najmniej 45 proc. oddanych ważnie głosów bądź jeśli oddano na nich 40% głosów ważnych, a przewaga nad następnymi w kolejności kandydatami wynosi przynajmniej dziesięć punktów procentowych. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska opisywanej wyżej ilości głosów, to w ciągu trzydziestu dni przeprowadzona zostaje druga tura wyborów, w której uczestniczą tylko dwie osoby, na które oddano największą ilość głosów. Zwycięzcami zostają ogłoszeni ci kandydaci na prezydenta i wiceprezydenta, którzy w drugiej turze uzyskali większość ważnie oddanych głosów.
W argentyńskim systemie prawnym przymus wyborczy dotyczy obywateli w wieku od 18 do 70 lat. W 2012 roku czynne prawo wyborcze przyznano również osobom w wieku od 16 do 18 lat, w ich przypadku jednak głosowanie jest nieobowiązkowe.
Źródło: