Cisza wyborcza przed drugą turą wyborów samorządowych - kiedy się rozpoczyna?
Jak stanowi Kodeks wyborczy, w Polsce cisza wyborcza rozpoczyna się 24 godziny przed dniem głosowania. Pierwsza tura wyborów samorządowych 2018 odbyła się 21 października 2018 roku. Cisza wyborcza trwała wtedy zatem od północy w piątek 19 października do godziny 21.00 w niedzielę. Przed drugą turą wyborów samorządowych cisza wyborcza rozpocznie się o północy 2 listopada i zakończy o godzinie 21.00 po głosowaniu 4 listopada. W czasie jej trwania zakazana jest agitacja wyborcza.
Cisza wyborcza a agitacja
Czym jest agitacja wyborcza? Według artykułu 105 Kodeksu Wyborczego:
§ 1. Agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób, w tym w szczególności do głosowania na kandydata określonego komitetu wyborczego.
§ 2. Agitację wyborczą można prowadzić od dnia przyjęcia przez właściwy organ zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego na zasadach, w formach i w miejscach, określonych przepisami kodeksu
W artykule 107 dodatkowo czytamy, że "w dniu głosowania oraz na 24 godziny przed tym dniem prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów
wyborczych jest zabronione".
W czasie trwania ciszy wyborczej zabronione jest również podawanie do publicznej wiadomości wyników sondaży dotyczących przewidywanych wyników wyborów, zarówno tych przeprowadzonych przed wyborami, jak i w dniu głosowania.
Wybory samorządowe 2018: cisza wyborcza 2 tura
Oczywiście zakaz agitacji w czasie ciszy wyborczej nie nakazuje zdejmowania plakatów, zdejmowania banerów, czy usuwania sondaży wyborczych, które zostały upublicznione przed rozpoczęciem ciszy wyborczej. W czasie ciszy wyborczej zakazane jest podejmowanie nowych działań mających zachęcić do oddania głosu na daną kandydaturę.
Cisza wyborcza w internecie
Internet niezwalania kandydatów, a także internautów z przestrzegania zasad ciszy wyborczej. W związku z tym zabronione jest:
- zakładanie grup, wydarzeń, stron kampanii i kandydatów w wyborach samorządowych
- komentowanie i wyrażanie stronniczych opinii na temat kandydata lub kontrkandydata
- publikowanie dokumentów/zdjęć/faktów, które mogłyby zaważyć na głosowaniu na danego kandydata.
Co grozi za złamanie ciszy wyborczej?
Za złamanie ciszy wyborczej grozi kara grzywny. Stanowi o tym artykuł 498 Kodeksu Wyborczego, który mówi:
Kto, w związku z wyborami, w okresie od zakończenia kampanii wyborczej aż do zakończenia głosowania prowadzi agitację wyborczą – podlega karze grzywny.
Według Kodeksu Wykroczeń może ona wynosić od 20 do 1000 złotych.
O wiele wyższa kara jest natomiast za publikowanie sondażowych wyników wyborów (tych przeprowadzonych przed, jak i w dniu głosowania) w czasie ciszy wyborczej. Takie wykroczenie jest zagrożone karą grzywny od 500 tys. zł do 1 mln zł. Karze takiej podlegają nie tylko duże stacje telewizyjne bądź portale internetowe, ale i przykładowo osoby fizyczne publikujące na Twitterze.
Wpisz miejscowość i sprawdź wyniki wyborów

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
II tura wyborów w niedzielę, 4.11.2018