- Torpeda jest w rewelacyjnym stanie. Była tylną częścią, od strony systemu napędowego, prawie do połowy wbita w mule. Ma czytelne numery i tabliczki z danymi technicznymi. Muzealnicy ze Świnoujścia byli pod dużym wrażeniem stopnia jej zachowania- mówi Marcin Lewicki, koordynator projektu Strefa Miedwie, na co dzień inspektor ds. ochrony środowiska i rolnictwa w Urzędzie Gminy Kobylanka.
Gmina Kobylanka składa serdecznie podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w realizację projektu Strefa Miedwie - poszukując historii.
INFORMACJA STREFY MIEDWIE:
Dwa podejścia. Łącznie ponad 20 godzin walki z jeziorem Miedwie, które robiło z pogodą wszystko, aby nie oddać swojej zdobyczy. We wtorek piękna polska jesień, dzisiaj może bez słońca ale z leciutkim zefirkiem, a wczoraj - Bałtyk na Miedwiu, jak to określili koledzy z Muzeum Obrony Wybrzeża Fort Gerharda w Świnoujściu.
Ale daliśmy radę. Kozacy Greg, Koval, Norbi, Waldek i Zima w wodzie, pan Igor ze swoją Orką, Śruba i Pan Józek oraz Marcin jako obsługa na łodziach, ogromne mentalne wsparcie pozostałych członków stowarzyszeń Bastion i Gryf, mieszkańców Gminy Kobylanka oraz ekipy filmowej programu "Było... nie minęło - zwiadowcy historii" i ćwiczebna torpeda lotnicza F5 - po blisko 76 latach - wynurzyła się z wody (i to jak!). Przed wydobyciem torpeda została poddana dwukrotnie ekspertyzie sapera cywilnego (jednocześnie biegłego sądowego).
Torpeda została zdeponowana w Muzeum Obrony Wybrzeża Fort Gerharda w Świnoujściu. Teraz przed nami złożenie zgłoszenia o znalezisku w Zachodniopomorskim Urzędzie Ochrony Zabytków w Szczecinie i oczekiwanie na decyzję, gdzie docelowo trafi torpeda.
Będziemy wnioskowali, żeby trafiła do muzeum w Świnoujściu, z którym sygnatariusze naszego Projektu Strefa Miedwie - poszukując historii mają podpisane porozumienie na temat współpracy. W ramach tego porozumienia torpeda miałaby zostać wyeksponowana w muzeum w Świnoujściu - a w przypadku powstania izby pamięci w Bielkowie - na terenie obozu Gemeinschaftslager Belkow - miałaby tam zostać nieodpłatnie użyczona jako eksponat.
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w realizację projektu!
Strefa Miedwie
CZYTAJ TEŻ: O jeziorze Miedwie
