Zadbaj o prawidłową postawę dziecka podczas nauki. Jak powinno się siedzieć przy biurku? Naucz tego swoje dzieci

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Wideo
od 16 lat
Prawidłowa postawa ucznia podczas nauki przy biurku jest wygodna i sprzyja zdrowiu dzieci. Często jednak jest bagatelizowana. Najpierw uczniowie spędzają sporo czasu w lekcyjnych ławkach, które - szczególnie dla nastolatków - bywają za niskie, a potem odrabiają lekcje lub spędzają wolny czas przy komputerze ponownie...siedząc. Przy biurku w zaciszu swojego pokoju bezwiednie przyjmują złe pozycje np. pochylają się do przodu lub garbią. Przyczyną jest brak dobrych nawyków, ale także np. złe ustawienie biurka. Podpowiadamy, jak temu zaradzić.

Spis treści

Prawidłowa postawa to podstawa

Prawidłowa postawa to nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim zdrowotna. Dzieci spędzają godziny przy biurkach, czy to w szkole, czy w domu. Zbyt częste i długotrwałe siedzenie w złej pozycji może prowadzić do bólu pleców, szyi, a nawet problemów z kręgosłupem. Dlatego przede wszystkim ważne jest, aby nauczyć dzieci, jak prawidłowo siedzieć podczas odrabiania lekcji.

nastolatek biurko zadanie domowe
Czasami można się uczyć z daleka od biurka. Innym razem trzeba spędzić przy nim długie godziny. Prawidłowa pozycja ciała może pomóc zachować zdrowie Unsplash

Jeśli nie biurko, to co?

Ponadto warto zwrócić uwagę na to, że dzieci dużo czasu spędzają w pozycji siedzącej w szkole, a także, gdy korzystają z komputerów w domu. Nauka do sprawdzianu, poznawanie nowych słówek z języka obcego, czy ćwiczenie wypowiedzi ustnej nie musi odbywać się przy biurku.

Zachęcajmy dzieci, aby tylko te czynności, które tego wymagają wykonywane były w pozycji siedzącej np. pisanie wypracowania czy rozwiązywanie zadań. Nie tylko zwiększymy w ten sposób ich aktywność fizyczną, ale także zwiększmy szansę na pozytywne efekty nauki!

Skuteczność ruchu podczas nauki potwierdzają badania poświęcone kinezjologii edukacyjnej. Głosi ona ideę naturalnego rozwoju osobowości człowieka, zgodnego z prawami przyrody, opartego na zintegrowaniu funkcji mózgu. Jak tłumaczą naukowcy, integracja ta dokonuje się poprzez posługiwanie się prostymi, naturalnymi ruchami ciała przywracającymi harmonię funkcjonowania półkul mózgowych - czytamy w artykule poświęconym skutecznym technikom edukacyjnym

Przykładowe formy aktywności podczas nauki:

  • leżenie na dywanie (zamiennie: raz na brzuchu, raz na plecach)
  • siedzenie na piłce gimnastycznej,
  • spacerowanie po pokoju, ogrodzie, parku,
  • chodzenie po schodach lub rzucanie piłką do celu.

To ważne: odpowiednie biurko i krzesło dla ucznia

Zanim zaczniemy dbać o postawę dziecka, warto zadbać o właściwe wyposażenie do nauki. Biurko powinno być na tyle wysokie, żeby łokcie dziecka mogły spoczywać na blacie w kącie prostym. Krzesło również ma znaczenie – powinno wspierać naturalną krzywiznę kręgosłupa. Niestety, wiele krzeseł w szkołach i w domach nie spełnia tych wymagań, co prowadzi do złych nawyków.

Krzesło powinno rosnąć razem z dzieckiem, dlatego urządzając pokój dla ucznia warto wziąć pod uwagę takie modele, które mają regulację siedziska oraz oparcia.

Ważne, aby biurko również miało odpowiednią wysokość. Szczególnie w przypadku dzieci korzystających z komputerów. Dbajmy o to, aby monitor był ustawiony na wysokości wzroku ucznia.

Jak prawidłowo siedzieć przy biurku? Naucz tego, swoje dziecko

Siedzenie przy biurku to czynność wykonywana przez dzieci w wieku szkolnym codziennie, dlatego ważne jest, aby to robić właściwie. Oto co jest ważne:

  • stopy ustawione całą płaszczyzną na podłodze,
  • łokcie lekko powyżej blatu, tak, aby dłonie swobodnie opadały na klawiaturę,
  • dolna część pleców przylegająca do oparcia krzesła,
  • głowa ustawiona prosto, nie pochylona.

Kiedy szukać pomocy u ortopedy? Objawy złej postawy u dziecka

Jeśli mimo naszych starań dziecko skarży się na bóle pleców, szyi, a także głowy lub wykazuje objawy złej postawy m.in.:

  • garbienie,
  • potykanie się, szuranie nogami,
  • wypięty brzuch,
  • barki i głowa wysunięte nienaturalnie do przodu,
  • kręgosłup prosty jak struna (brak naturalnych fizjologicznych krzywizn),
  • asymetrycznie ułożone łopatki,

warto skonsultować się z ortopedą. Profesjonalista pomoże ocenić sytuację i zaleci zajęcia korygujące wady postawy. Może też skierować dziecko do fizjoterapeuty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zadbaj o prawidłową postawę dziecka podczas nauki. Jak powinno się siedzieć przy biurku? Naucz tego swoje dzieci - Strefa Edukacji

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl