Zakaz handlu w niedziele. Co czeka klientów? [LISTA ZAMKNIĘTYCH SKLEPÓW]

oprac. (d-ka)
Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta wchodzi w życie pierwszego marca. Jak do nowej sytuacji przygotowują się centra handlowe i czego mogą spodziewać się klienci?

Polska Rada Centrów Handlowych aktywnie uczestniczyła w dyskusjach na temat wprowadzenia ustawy i przedstawiała argumenty dotyczące jej niekorzystnych skutków społeczno-ekonomicznych dla przedsiębiorców, pracodawców, pracowników oraz konsumentów.

Głos przedstawicieli branży nie został wysłuchany...

Wskazywała błędy i sprzeczności legislacyjne, a także merytoryczne, a ostatecznie wnioskowała o jej odrzucenie przez Parlament i Prezydenta. Wspólnie z innymi organizacjami związanymi z branżą handlowo-usługową proponowała również alternatywne rozwiązanie, które spełniałoby postulaty Związków Zawodowych, czyli zagwarantowanie pracownikom handlu obowiązkowych dwóch wolnych niedziel w miesiącu, dzięki nowelizacji Kodeksu Pracy. Głos przedstawicieli branży nie został jednak wysłuchany.

Ustawa została podpisana, a 11 marca wypada pierwsza niedziela obowiązywania zakazu handlu.

Radosław Knap, dyrektor generalny PRCH tłumaczy, jakie działania podejmują przedstawiciele branży - Zarządcy centrów handlowych przygotowują się do zakazu handlu, ale uzależniają swoje decyzje od warunków, w których działa konkretny obiekt. Zależy to m.in. od profilu centrum handlowego, liczby i rodzaju punktów handlowych i usługowych oraz lokalnych zwyczajów zakupowych. Otwarcia w niedziele bez handlu zapowiedziały duże centra w całej Polsce ze względu na mieszczące się w nich placówki, które zgodnie z ustawą mogą działać, np. kina, restauracje, lodziarnie, kwiaciarnie. W planach mają to także mniejsze obiekty posiadające tego typu lokale usługowe wyłączone spod zakazu.

[

STREFA BIZNESU TAKŻE NA FACEBOOKU - DOŁĄCZ DO NAS!

](https://www.facebook.com/Strefa-Biznesu-pomorskapl-134135996606616/ "<span class="cytat" style="color:#0000ff">STREFA BIZNESU TAKŻE NA FACEBOOKU - DOŁĄCZ DO NAS!</span>")

Zakaz handlu w niedziele będzie obowiązywał od 1 marca 2018 roku w drugą i trzecią niedzielę miesiąca. Sprawdź, które niedziele będą wolne, a w które niedziele zrobisz zakupy.Zobacz także: Sejm uchwalił zakaz handlu w niedzielę. "To wieloletni postulat Solidarności"Sejm/x-news

Zakaz handlu w niedziele. Które niedziele będą wolne, a w kt...

W tej chwili trudno powiedzieć, ilu klientów będzie korzystać z otwartych placówek. W badaniach realizowanych na zlecenie PRCH, jako główne obawy związane z zakazem handlu, klienci centrów handlowych wskazywali chaos, korki i kolejki w soboty. Niejasne jest także dla nich czy dostępne będą kina, restauracje i usługi zlokalizowane w centrach. Z badania wynika, że problematyczne w podobnym stopniu, co dezorientacja konsumentów, będzie odebranie im możliwości wyboru formy spędzania wolnego czasu z rodziną w galeriach handlowych oraz utrudnienie robienia dużych, rodzinnych zakupów.

Właściciele centrów finalne decyzje dotyczące otwarcia obiektów w niedziele objęte zakazem będą podejmować zapewne po kwartale, kiedy będzie można ocenić skutki zakazu. Wiemy, że w całej Polsce zarządcy ustalają, jak duża liczba placówek w danym centrum będzie mogła być otwarta w myśl nowej ustawy.

Wydłużenie godzin otwarcia w tygodniu

Kolejnym rozważanym rozwiązaniem jest wydłużenie godzin otwarcia w tygodniu. Jako pierwsze wdrożyły je już np. niektóre centra outletowe. Wynika to m.in. z faktu, że znajdują się one zazwyczaj na obrzeżach miast i wizytę w nich wielu klientów planuje z pewnym wyprzedzeniem. Z naszych danych wynika, że dotychczas połowa klientów odwiedzała centra wyprzedażowe w weekendy. Zamknięcie w niedzielę oznaczać będzie dla ich klientów duże zmiany. Wiemy, że zarządcy innych galerii, głównie w największych miastach, również zdecydowali się już na wydłużenie godzin funkcjonowania centrów w soboty i piątki, a w wielu innych centrach handlowych trwają analizy dotyczące tego, czy wydłużenie godzin pracy przyniesie efekt.

Nieprecyzyjne zapisy ustawy i bardzo krótkie vacatio legis powodują utrudnienia dla właścicieli centrów, sklepów, pracowników. Dopiero w marcu przekonamy się, jakie utrudnienia czekają na klientów.

Podobne wątki:

Wezwą pracownika do sklepu o północy, może nie dojechać

Zakaz handlu w niedziele to nie zakaz pracy. Każą sprzątać i wykładać towar?

Kraje z zakazem handlu w niedzielę i bez zakazu [lista i zdjęcia]

Zakaz handlu w niedzielę. Niektórzy już zacierają ręce (x-news/Agencja Informacyjna Polska Press):

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zakaz handlu w niedziele. Co czeka klientów? [LISTA ZAMKNIĘTYCH SKLEPÓW] - Gazeta Pomorska

Komentarze 69

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

n
n
Co to znaczy 'LISTA' sklepów? Jak dla mnie to w jednej kolumnie nazwy sklepów ale to chyba dawniej tak było bardzo teraz logika jest z serii special.
t
tom
Słyszał juz ktos o tym? Podobno jest nowa ulga na zwierzęta! Przecież to jakis absurd!
b
bajkopisarz
Od nowego roku wprowadzono nową ulgę z formularzem PIT ZC1B. Aż 3000 zł na dziecko.
p
podsumowanie tematu
W dniu 02.03.2018 o 00:43, Pszczółka to ciota napisał:

Obecny1 też

Bingo! 

P
Pszczółka
W dniu 05.03.2018 o 10:25, Arleta napisał:

Zakaz handlu w niedziele. Co czeka klientów?Czeka nas NIEDZIELA Z RODZINĄ WOLNA OD PRACY :):)Przydałoby się do pełniszczęścia handel w soboty do 16:00. Wówczas byłoby cudownie i jak w cywilizowanym kraju. 

Ja się z tym całkowicie zgadzam. Tylko dlaczego jedna niewielka grupa została uprzywilejowana go korzystania z wolnych niedziel od pracy? Jak obsługi supermarketów zorganizują sobie niedziele?  Jakie otrzymali od pracodawców propozycje?  Okazuje się, że najprawdopodobniej będą pracować przy drzwiach zamkniętych dla klientów. 

W supermarketach wyłożona jest żywność. Nie można jej tak bez opieki pozostawić. To są owoce, warzywa, mięso, przetwory o ograniczonym terminie do spożycia. 

 

Jeśli klienci tego w niedzielę nie kupią trzeba to wszystko posegregować, zabezpieczyć i przeznaczyć do utylizacji. Inaczej w poniedziałek rano nie będzie można wejść do supermarketu.

 

Ktoś to musi wykonać. Tak jak w szpitalach muszą czuwać chirurdzy aby nie dopuścić do gangreny.  

A
Arleta
Zakaz handlu w niedziele. Co czeka klientów?

Czeka nas NIEDZIELA Z RODZINĄ WOLNA OD PRACY :):)

Przydałoby się do pełniszczęścia handel w soboty do 16:00. Wówczas byłoby cudownie i jak w cywilizowanym kraju.

S
Spacerowicz
"Z badania wynika, że problematyczne w podobnym stopniu, co dezorientacja konsumentów, będzie odebranie im możliwości wyboru formy spędzania wolnego czasu z rodziną w galeriach handlowych"
Co to spędzanie wolnego czasu w sklepach, to jest odpoczynek? paranoja.Szkoda mi tych dzieci którym rodzice tak fantastycznie organizują czas wolny.Zawsze jest okazja , aby tylko do c.h bo zimno, bo pada, bo gorąco.
P
Pszczółka

 

Oto tabela przedstawiająca dni wolne od pracy.  Na 365 dni w roku pracujemy 251 dni i odpoczywamy względnie świętujemy 114 dni.  Czyli co drugi dzień praktycznie mamy wolny.  Do tego należy doliczyć urlop wypoczynkowy, dni połączeniowe wydłużonych weekendów oraz ewentualne zwolnienia lekarskie i urlopy okolicznościowe. 

 

Tak jest ustawowo. I choćby ktoś chciał pracować to ustawa mu na to nie pozwala. Przejrzałem również tabelę świąt. Niemal wszystkie to święta kościelne. Nie wiem tylko jak zakwalifikować Święto Pracy.  :)   

G
Gość
W dniu 05.03.2018 o 06:59, Gość napisał:

Przyzwyczajeń swoich nie będę zmieniał.  Niech je zmienią posłowie.  A o tym co będę  robił w niedzielę, będę decydował sam.  Mamy wszak  WOLNOŚĆ, więc nakazywanie czegokolwiek odgórnie nie jest przyzwoite.

 

Według życzenia posłowie właśnie to zrobili. (zmienili prawo)

 

Czekam na kolejne zmiany aby po niedzieli również sobota była  dniem wolnym od pracy.

G
Gość
W dniu 03.03.2018 o 07:55, Pszczółka napisał:

W społeczeństwach jest tak, że świadczymy sobie nawzajem usługi. Całodobowo bez względu na dzień tygodnia. Kobieta nie potrafi wstrzymać porodu który zaczął się w piątek wieczorem aż do poniedziałku. Dziecko musi zostać odebrane, pępowina fachowo zawiązana, oczy zakroplone, zważone, wykąpane, zawinięte i zarejestrowane.  Ile osób musi w niedzielę pracować tylko nad jednym noworodkiem. Ale w szpitalach leżą też ludzie chorzy. Trzeba ich nakarmić i podać leki. Na ulicach porządku pilnują policjanci. Działają stacje paliw oraz odbywa się ruch pociągów. Wyłączeni z tego cyklu wzajemnych usług są bezrobotni i bezdomni. Dla nich pracują ludzie również w niedzielę. Trzeba położyć ich spać w ciepłym. Potrzebna jest bezpłatna pomoc medyczna i leki. Trzeba ich nakarmić, napoić i wykąpać w gorącej wodzie.  I tak od zawodu do zawodu, okaże się że w niedziele prawie wszyscy pracujemy. Bankomaty też są czynne oraz ochrona. Dyżury pełnią hydraulicy w razie gdyby pękła nam rura w kiblu.  Ale gdy pęknie i nikt w niedzielę nie przyjedzie, to klniemy jakich to mamy urzędników. Kościoły otwarte są każdego dnia. Dlaczego akurat w niedziele musimy się modlić.  Zachwianie równowagi powodować może różne nieprzewidziane skutki. Podobne zjawiska obserwujemy w przyrodzie.  

Nie porównuj naszej polityki do przyrody.  Już jeden efekt mamy w Puszczy Białowieskiej.

G
Gość
W dniu 25.02.2018 o 20:14, Gość napisał:

Żaden chaos i żadne kolejki. Czas najwyższy zmienić swoje przyzwyczajenia do nowej sytuacji. Na zakupy jest 6 dni tygodni a nie koniecznie niedziela. Skoro niektórzy tak walczą o to, aby hipermarkety były czynne w niedzielę, to może przez 6 dni zamknąć sklepy w otwierać je tylko w niedziele. Bicie piany nad czymś co jest marginalne do całości sprawy. Czas najwyższy nauczyć się do życia, że w niedziele nie robi się zakupów

Przyzwyczajeń swoich nie będę zmieniał.  Niech je zmienią posłowie.  A o tym co będę  robił w niedzielę, będę decydował sam.  Mamy wszak  WOLNOŚĆ, więc nakazywanie czegokolwiek odgórnie nie jest przyzwoite.

G
Gość

To będzie horror i pewnie już nie będziemy żyli albowiem ludzka głupota (u nas bez zakupów) nie zna granic! 

J
Joker

Przestańcie histeryzować z tym brakiem handlu w niedzielę! Lepiej pomyślcie ile korzyści będzie dla zdrowia i kieszeni gdy pójdziecie na spacer do parku albo lasu ewentualnie na nadmorską plażę. Możliwości jest wiele - trzeba tylko chcieć! Zakupy można załatwić w pozostałe 6 dni tygodnia.

a
alina
We Francji czy Niemczech nie zrobisz zakupów w niedzielę. Wszystkie sklepy są zamknięte na siedem spustowy.
P
Pszczółka

W społeczeństwach jest tak, że świadczymy sobie nawzajem usługi. Całodobowo bez względu na dzień tygodnia. Kobieta nie potrafi wstrzymać porodu który zaczął się w piątek wieczorem aż do poniedziałku. Dziecko musi zostać odebrane, pępowina fachowo zawiązana, oczy zakroplone, zważone, wykąpane, zawinięte i zarejestrowane.  Ile osób musi w niedzielę pracować tylko nad jednym noworodkiem. Ale w szpitalach leżą też ludzie chorzy. Trzeba ich nakarmić i podać leki. 

Na ulicach porządku pilnują policjanci. Działają stacje paliw oraz odbywa się ruch pociągów.

 

Wyłączeni z tego cyklu wzajemnych usług są bezrobotni i bezdomni. Dla nich pracują ludzie również w niedzielę. Trzeba położyć ich spać w ciepłym. Potrzebna jest bezpłatna pomoc medyczna i leki. Trzeba ich nakarmić, napoić i wykąpać w gorącej wodzie. 

 

I tak od zawodu do zawodu, okaże się że w niedziele prawie wszyscy pracujemy. Bankomaty też są czynne oraz ochrona. Dyżury pełnią hydraulicy w razie gdyby pękła nam rura w kiblu. 

 

Ale gdy pęknie i nikt w niedzielę nie przyjedzie, to klniemy jakich to mamy urzędników. Kościoły otwarte są każdego dnia. Dlaczego akurat w niedziele musimy się modlić. 

 

Zachwianie równowagi powodować może różne nieprzewidziane skutki. Podobne zjawiska obserwujemy w przyrodzie.  

Wróć na i.pl Portal i.pl