Zakaz smartfonów w szkołach coraz częstszy

Grzegorz Maliszewski
Grzegorz Maliszewski
W wielu szkołach wprowadzono zakazy używania komórek. Często uczniowie telefony oddają np. przed ważnymi egzaminami
W wielu szkołach wprowadzono zakazy używania komórek. Często uczniowie telefony oddają np. przed ważnymi egzaminami Archiwum
Szkoły coraz częściej zakazują uczniom używania smartfonów podczas lekcji i na przerwach. O takie rozwiązania apelują nawet rodzice.

Rozpraszają uwagę, niszczą więzi koleżeńskie, są przyczyną wielu kłopotów wychowawczych. Telefony w szkołach stały się prawdziwą plagą. Smartfony przynoszą nawet 8-letni uczniowie. Psycholodzy coraz częściej mówią o uzależnieniu młodych ludzi od telefonu. Próbują z tym walczyć nauczyciele i coraz częściej rodzice. Dlatego coraz więcej placówek oświatowych w naszym województwie wprowadza zakazy korzystania ze smartfonów.

- Będziemy zwracać uczniom uwagę, by nie używali telefonów na przerwach do grania, pisania i nagrywania - mówi Beata Piwowarska, dyrektor SP nr 1 w Bełchatowie, gdzie o zakazie zdecydowała właśnie rada rodziców. - Chcemy, by dzieci korzystały ze smartfonów tylko do rozmowy z rodzicami - dodaje dyrektor Piwowarska.

W placówce organizowane są też spotkania ze specjalistami, podczas których rozmawiają oni z uczniami o problemie cyberprzemocy i nienawiści w internecie.

Zakaz używania telefonów od dwóch lat obowiązuje już w SP nr 9 w Bełchatowie. Powód? Uczniowie robili zdjęcia rówieśnikom w toaletach i inscenizowali bójki.

Zobacz też:Wychowanie bezkomórkowe

- Później wszystko to trafiało do internetu. Na głowie mieliśmy rodziców, którzy przychodzili skarżąc się, że ich dzieci są wyśmiewane przez innych uczniów - mówi Małgorzata Rupieta, dyrektor SP nr 9. - Zakaz wprowadziliśmy, uzgadniając to z rodzicami, ze względów bezpieczeństwa i żeby wyeliminować takie zdarzenia.

W SP nr 9 używać telefonów nie mogą też nauczyciele. Zaś uczniowie, którzy np. źle się poczują mogą skorzystać z telefonu w sekretariacie. - Jeżeli ktoś na przerwie robi zdjęcia albo bawi się telefonem, to nauczyciel ma prawo zabrać aparat, który rodzice mogą odebrać z szafy pancernej w sekretariacie - dodaje Małgorzata Rupieta.

W Łodzi wyjątkowo ostry statut ma podstawówka nr 38. Dokument mówi nie tylko o czasie lekcji. Czytamy w nim, że „w szkole obowiązuje bezwzględny zakaz używania telefonów komórkowych i innych urządzeń elektronicznych”, zaś „uczeń może skorzystać z telefonu za zgodą nauczyciela”.

Z kolei w XXI LO w Łodzi zarówno podczas lekcji, jak i posiedzeń Rady Pedagogicznej z komórek nie mogą korzystać nauczyciele. Szkolny statut wobec uczniów przewiduje zaś „pisemną naganę dyrektora” za korzystanie z telefonu podczas lekcji.

W SP nr 5 w Radomsku dzieci mogą mieć przy sobie telefony, ale wyłączone. W pilnej sprawie mogą z nich skorzystać za zgodą nauczyciela. - Chodzi przede wszystkim o ograniczenie grania na telefonach - mówi Agata Piętka, wicedyrektor SP nr 6.

W wielu tomaszowskich szkołach regulaminy przewidują zakaz używania przez uczniów telefonów komórkowych, ale dyrektorzy i nauczyciele przyznają, że to przepis niemożliwy do wyegzekwowania, zwłaszcza w szkołach średnich.

W piotrkowskich szkołach obowiązuje zakaz używania telefonów i tabletów podczas lekcji. Jednak na przerwach uczniowie (nawet szkół podstawowych) mogą z nich korzystać, mają też dostęp do wi-fi.

W piotrkowskim Gimnazjum nr 5 młodzież może wykonać połączenie tylko po uzyskaniu zgody nauczyciela, a w SP nr 10 uczniowie nie mogą korzystać z komórek ani na lekcji, ani w świetlicy szkolnej.

Jeszcze ostrzej sprawę komórek potraktowało Gimnazjum nr 2. Wprowadzono tam całkowity zakaz korzystania ze smartfonów. Złamanie zakazu oznacza, że telefon trafia do wychowawcy, a stąd muszą odebrać go rodzice.
wsp.: KW, Wola, JD, KUB, MACH

Psycholog ostrzega
Zabawa smartfonem lub tabletem w młodym wieku może mieć zły wpływ na społeczny i emocjonalny rozwój dziecka. Wielofunkcyjność dzisiejszych telefonów to spory kłopot wychowawczy.

- Dobrze że szkoły wprowadzają zakaz używania smartfonów - uważa Ewa Czemierowska-Koruba, psycholog. - Gdyby smartfon spełniał tylko funkcję telefonu, to nie byłoby z tym tak wielkiego kłopotu w szkołach. Dziś jednak telefon jest komunikatorem, którym dzieci się posługują. Rodzi to kłopoty w relacjach społecznych, ponieważ uczniowie komunikują się ze sobą wirtualnie.

Ponadto dziś każdy telefon to przenośny komputer mieszczący się w kieszeni ucznia, na którym można z grać. Młodzi ludzie niebywale łatwo od tego narzędzia się uzależniają. Im wcześniej, tym jest niebezpieczniej. Opisywane są przypadki nawet 2-, 3-latków uzależnionych od smartfonów. Dlatego postawienie barier w używaniu tych narzędzi ma sens.

Smartfon jest groźny dla dzieci, które mają problem w relacjach z kolegami. W grach dzieci wchodzą w wirtualny świat, który rządzi się innymi prawami niż świat realny. Istnieje niebezpieczeństwo, że dzieci żyją w dwóch rzeczywistościach. Kolejny problemem to cyberprzemoc. Przemoc psychiczna i elektroniczna może być znacznie groźniejsza niż przemoc fizyczna.

Zakaz używania telefonów w szkole nie spowoduje, że dzieci nie będą wstawiać filmików do sieci, ale taki zakaz działa wychowawczo.

Uczniowie wiedzą wtedy, że używanie telefonów w takich celach nie jest pochwalane - podkreśla psycholog Ewa Czemierowska-Koruba.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zakaz smartfonów w szkołach coraz częstszy - Dziennik Łódzki

Komentarze 29

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Ja
Brak słów do tego
P
POwski ćpun zabrał głos...
POwski ćpun zabrał głos...
T
Trollo
bo media mówiły o czym innym albo miały ograniczony dostęp do tego typu informacji. Teraz każdy kanał TV i gazeta ma kontakt na który możesz wysłać "wydarzenie" i być reporterem. Nie wiem ile masz lat ale "solówy" czy inne bójki zdarzały się i będą zdarzać. To że ktoś jest degeneratem zależy od jego zjebanego łba a nie od technologii, gier czy książek które czyta.
G
Gość
Cxy kimplem do wypicia herbaty !! To substytut szczesvia i więzi ludzkich do tego zawodna dlatego nie przywoazuj się do niej!!
G
Gość
A w okolicach serca zawaly zatory!! Ludzie myślcie jak chcecie dożyć emerytury nie wierzvie reklamom i cwaniakom!! Dlamich liczu się tylko zysk z was a nie wy i waszr zdtowie,
p
prostactwp rzondzi
W autonisie a kapuchem jusz kupilas? A kup mi kalesony a sobie te rpzowe stringi? W operze sms odboeraja i gadają co na obiad w teatrze świecą aktorom po oczach w kpsciele hip hop,, chamstwo w państwie chamstwo
i
i tak
Mnie nie dogonisz :)
G
Gość
Bachorów spytaj ich co przrczutali ostaynoo to vo odpowiedzą uja!!!jak zaskpczysz albo zaplodnisz będziesz inaczej cwierkal
P
Pies
A może sam masz z tym problem? Zgłoś się na badania, póki jest nie za późno.
R
Rezeda
To znaczy że nauczyciel ma zabierać cudzą własność?Po co rodzice pozwalają zabierać do szkoły telefony.
m
mkacdkucw
FE WF FElflew d fu ,fue
t
tiaaa
Sorosa, masonów i żydokomuny.
G
Gość
I rozpraszanie uwagi ludzie mają być nerwowi i roszczeniowi mają być uzależnieni od gadżetów by koncerny miały zusk. Nie eiem czy wiesz że dzieci używające telefpnow wogole nie czytają lektur ani innych kdiazek są zbyt pobudzeni by się skupić badanie z anglii
n
niedługo w wc
Nie zrobisz siusiu spokojnie bp jak ci pierdolnie odgłosy ze smarfiona. To poczujesz się noekomfortowo.. Ludzie są prymotyeni i to prymitywna zabawka też w ich rękach
n
niekulturne
Lufzie wszrndzie nimi przrszkadzsjom
Wróć na i.pl Portal i.pl