Zamek w Stobnicy: Cypryjskie spółki, wilki i pióro Andrzeja Dudy, czyli kto i jak buduje sobie zamek. Kto dopuścił do budowy w puszczy?

Marta Danielewicz, Błażej Dąbkowski, Norbert Kowalski
W Stobnicy powstaje ogromny zamek
W Stobnicy powstaje ogromny zamek Paweł F. Matysiak
W małej wiosce pod Obornikami od kilku lat prowadzona jest inwestycja, która znalazła się na ustach całej Polski. Dlaczego dopuszczono do budowy zamku w Puszczy Noteckiej, kto stoi za kontrowersyjnym obiektem i dlaczego jego powstaniu nie sprzeciwiają się ekolodzy?

Bracia Dymitr i Tymoteusz Nowakowie to główne osoby związane z budową zamku w Stobnicy. To oni są właścicielami spółki D.J.T., która odpowiada za budowę. Ta byłaby jednak niemożliwa, gdyby nie szerokie grono innych osób. Kim są ludzie, którzy przyczynili się do rozpoczęcia budowy? Jakie są związki między inwestorami a naukowcami, którzy przygotowywali korzystne dla inwestora raporty środowiskowe? I wreszcie - czym jest spółka D.J.T.?

Zobacz:

Inwestycja w Stobnicy, którą od kilku dni żyje cała Polska to zwieńczenie marzeń poznańskiej rodziny Nowaków o zamku z prawdziwego zdarzenia, otoczonego fosą.

Dymitr Nowak - współwłaściciel firmy D.J.T. podkreśla w rozmowie z „Głosem Wielkopolskim”: - Pomysł na projekt w takiej konwencji rodził się przez wiele lat i jest wynikiem chęci stworzenia przestrzeni, która odwołuje się do historycznych wzorców architektury polskich zamków i której charakter zdecydowanie różni się od nowoczesnego budownictwa.

Co dokładnie powstaje w Stobnicy? 15-kondygnacyjny budynek wielorodzinny z czternastoma piętrami, jednym podziemnym, a także całym zapleczem towarzyszącym, z wieżą wysoką na ponad 50 metrów. W środku zaprojektowano 46 lokali mieszkalnych o różnym kształcie i wielkości. W budynku przewiduje się stały pobyt 97 mieszkańców oraz czasowy pobyt personalu obsługowego w liczbie 10 osób. Plotki głoszą, że w budynku znajdzie się też ogromny kryty basen, siłownia.

Kto w nim zamieszka? Czy mieszkania będą na sprzedaż? Inwestor nie chce tego zdradzić. Dodatkowo obok budynku mieszkalnego będzie budynek gospodarczy z kotłownią i pompownią. Inwestor ma także wybudować drogę dojazdową do budynku, która łączyć się będzie z drogą publiczną z Obornik do Obrzycka. Obszar pod zabudowę obejmuje niecałe 2 hektary gruntów, gdzie dotychczas były nieużytki, stawy rybne, i niewielki las.

Chociaż budowa zamku w Stobnicy rozpoczęła się trzy lata temu, historia tej inwestycji sięga o wiele wcześniej. W przeszłości teren, na którym obecnie powstaje inwestycja, należał do Lasów Państwowych. Te jednak w 1997 roku przegrały proces z byłymi spadkobiercami tych terenów, które ostatecznie przeszły w prywatne ręce. Przez kolejne lata znajdowały się tam stawy rybne, które były ogólnie dostępne dla mieszkańców.

Około 2005 roku teren pozyskała spółka D.J.T. należąca do rodziny Nowaków. Wtedy na czele spółki stał jeszcze Paweł Nowak. Już w 2005 roku spółka (po uzyskaniu pozwolenia wodno-prawnego) zleciła modernizację stawów. Dotychczasowe stawy zostały zalane i stworzono jeden sztuczny zbiornik, na którym usypano sztuczną wyspę.

Po około czterech latach przedstawiciele spółki zwrócili się do Urzędu Miasta w Obornikach o przygotowanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Z kolei w 2010 roku marszałek województwa wielkopolskiego wydał decyzję o odlesieniu 2,69 ha terenu, na którym obecnie powstaje zamek. Natomiast w 2011 roku na wniosek Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Poznaniu sporządzona została opinia dotycząca wpływu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na środowisko. Jej autorzy uznali, że potencjalna inwestycja nie będzie negatywnie oddziaływać na Puszczę Notecką i znajdujący się tam obszar Natura 2000.

Jeszcze pod koniec 2011 roku Rada Miejska w Obornikach uchwaliła miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który zakładał przeznaczenie części tamtego terenu pod zabudowę usługową na podstawie przygotowanej prognozy przez poznańskich naukowców. Natomiast w 2015 roku na wniosek Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu sporządzona została opinia przez inwestora dotycząca wpływu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na środowisko. Jej autorzy uznali, że potencjalna inwestycja nie będzie negatywnie oddziaływać na Puszczę Notecką i znajdujący się tam obszar Natura 2000.

To tylko fragment artykułu. Zobacz całość w serwisie Plus:

Zamek w Stobnicy - kto i jak buduje sobie zamczysko?

W dalszej części tekstu:

  • Skąd wzięła się spółka D.J.T.?
  • Co o wielkiej budowli mówią urzędnicy?
  • Jaką rolę odegrali naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego?
  • Co łączy Nowaków z piórem Andrzeja Dudy?

Zobacz też:

Budowa zamku w Stobnicy

Zamek w Stobnicy. Mieszkańcy wsi: Budowa jest owiana tajemni...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Zamek w Stobnicy: Cypryjskie spółki, wilki i pióro Andrzeja Dudy, czyli kto i jak buduje sobie zamek. Kto dopuścił do budowy w puszczy? - Głos Wielkopolski

Komentarze 24

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zeus
wieść gminna niesie, że to Grażynka buduje, wy tempe .....
G
Gość
Czyzby spółka DJT ( Duda, Jarosław, Tadeusz) ?. ?
1
jak w tytule
S
Staszek Gawelski
Ja tam mialem mieszkac i koniec.
i
i znowu...
to za delikatnie powiedziane a raczej napisane. Przecież to jest rozbój w biały dzień!!!Gdzie są ekolodzy, gdzie jest rząd i gdzie jest wreszcie Unia Europejska, która tak się martwiła wycinką naszych lasów??!! Przecież to jasne - Polski już nie ma! Jesteśmy kolonią wielkich tego świata i oni tu rządzą, więc tu się nie da nic zrobić pozamiatane.
..
Przecież to jest kpina, bełkot że to nie zagraża przyrodzie urąga ludzkiej inteligencji. 96 luda z przyległościami, sranie pranie gotowanie itd..rozlezie się towarzycho po lesie itp...Bo gdyby pis wybudował 5 m.kwadratowych latryny w jakiejś puszczy to lewackie greenściemy wraz z totalną sektą zrobiłyby rejwach na pół świata.
M
Manro
Jak komu żal to dużo jest pięknych ruin do kupienia masz forsę buduj ostatnio widziałem ktoś lub gmina odbudowuje mały zameczek na górze Gromnik na Dolnym Śląsku i mi to nie przeszkadza .
-
To jedyne co można powiedzieć. Bo jak nie to niedługo w Puszczy Białowieskiej i na Kasprowym Wierchu będą stały 200 metrowe wieżowce.
Prawo i sprawiedliwość nastały, śmiech na sali ...
a
as
kto ma kase robi co chce ! cala puszcza to nieuzytek baranie! tłumaczenie dla dzieci ? rozebrać to cholerstwo bo stworzy precedens!
c
ciekawy
Przecież oni budują nową siedzibę KNESETU, dlatego wszystko idzie jak po maśle. Izraelici już od jakiegoś czasu ewakuują się spod góry Synaj. Zobaczcie ilu ich przyjechało do Polski kanałem przerzutowym przez Ukrainę. Prawdziwi Polacy klepią biedę na wschodzie a setki tysięcy tzw. pracowników z Ukrainy przyjeżdża do Polski i się rozpływa w powietrzu.
m
mazia
Paskudne 'zamczysko' to jedno, drugą ważniejszą kwestią jest te 96 mieszkań x parę osób...można sobie wyobrazić jak w towarzystwie kilkuset rozłażących się po okolicy ludzi, będą się czuły zwierzęta i ptaki.
O
Obserwator
Obiekt,ktory nazywa sie zamkiem...,jest okazem brzydactwa...,jakie powstaje w Puszczy Noteckiej. Wszyscy,ktorzy przyczynili sie do jego budowy,powinni zostac surowo ukarani... Ale jak to zazwyczaj bywa,wszystko rozejdzie sie po "kosciach",i winni tej bulwersujacej sprawy pozostana anonimowi...,a ekolodzy nabrali wody w usta... Uwazam,ze sprawa ta ma charakter korupcyjny...,a odpowiedzialni za wydanie tej skandalicznej decyzji,powinni zostac w przykladny sposob ukarani,i usunieci z piastowania stanowisk publicznych.
G
Gość
Nie ma się co dziwić, że profesor nie wiele pamięta z pisania raportu. Pewnie mało co wie co pisze bo "swoich publikacji" ma na pęczki. Teraz na stronie instytutu reklamuje swoją książkę ROZUM Z PTAKAMI ODLATUJE.
G
Gość
w tym 100 kg kawy, ileś tam mb łańcuchów itp utensyliów. w tym kontekście należałoby sprawdzić, kto żywił to towarzystwo w Puszczy Bialowieskiej....
B
Biedny polak
Mam nature 2000 i blaszaka nie moge postawic
Wróć na i.pl Portal i.pl