Spis treści
Burzliwa noc z opadami
W nocy będzie pochmurno. Wystąpią burze i przelotne opady deszczu. Tylko na krańcach południowo wschodnich obędzie się bez opadów i będzie najcieplej.
Najbardziej intensywne i ciągłe opady powinny wystąpić na zachodzie, a jeśli chodzi o burze wystąpią w pasie od Mazur, przez Polskę centralną po Śląsk. Wówczas może spaść do 35 litrów na 1 mkw. deszczu, a porywy wiatru osiągną prędkość nawet 80 kilometrów na godzinę.
Temperatura minimalna wyniesie od 13-15 stopni Celsjusza na zachodzie, 17-18 stopni w centrum, a najcieplej do 20 stopni na południowym wschodzie.
W większości kraju, poza burzami, wiatr będzie słaby i umiarkowany, ale zmienny. Nad morzem miejscami może on być porywisty.
Alerty IMGW niemal dla całej Polski
W ciągu dnia Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał mnóstwo ostrzeżeń i alertów dla wielu regionów kraju. W zasadzie z różnymi zagrożeniami mierzy się cała Polska.
Na Pomorzu "prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Prognozowana wysokość opadów od 30 mm do 45 mm". Alert dotyczy całego województwa pomorskiego i obowiązuje od niedzieli od godz. 17 do poniedziałku do godz. 8 rano. Prawdopodobieństwo wystąpienia synoptycy określili na 80 procent.
Z innego ostrzeżenia wynika, że na terenie województwa podlaskiego, w niedzielę od godz. 20 do godz. 6 rano w poniedziałek prognozowane są burze z gradem, którym miejscami będą towarzyszyć intensywne opady deszczu do 35 mm.
Trochę bardziej złożona sytuacja jest w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie ostrzeżenia również będą obowiązywać do jutra rano. Pierwsze ostrzeżenie obejmuje powiaty: brodnicki, lipnowski, rypiński, Włocławek, włocławski, a obowiązuje od godz. 18 w niedzielę do godz. 5 w poniedziałek. Według radaru burz wystąpią burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 do 35 mm i porywy wiatru do 85 km/h. Miejscami może spaść grad. Drugie ostrzeżenie obejmuje powiaty: aleksandrowski, bydgoski, Bydgoszcz, chełmiński, golubsko-dobrzyński, Grudziądz, grudziądzki, inowrocławski, mogileński, nakielski, radziejowski, sępoleński, świecki, Toruń, toruński, tucholski, wąbrzeski i żniński. Obowiązuje od godz. 16 w niedzielę do godz. 5 w poniedziałek.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
Wraz z alertami w związku z niesprzyjającymi warunkami pogodowymi, pojawiły się również te ostrzegawcze odnoszące się do poziomów wód. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed gwałtownymi wzrostami stanów wody w rzekach i wezbraniami z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.
Ostrzeżenia drugiego stopnia przed wezbraniami z przekroczeniem stanów ostrzegawczych IMGW wydał dla południowych części województwa dolnośląskiego i opolskiego.
Instytut podał, że wzrosty stanów wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych związane są opadami burzowymi w zlewniach dopływów górskich i wyżynnych. Miejscami możliwe jest krótkotrwałe przekroczenie stanów alarmowych. Jak zaznaczono, intensywny punktowy opad może spowodować potencjalne zagrożenie hydrologiczne ze strony mniejszych rzek, jak i lokalne podtopienia, głównie na obszarach miejskich.
Alerty pierwszego stopnia przed gwałtownymi wzrostami stanów wody w rzekach wydano dla województwa mazowieckiego, łódzkiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, a także dla południowej części województwa podlaskiego, północnych części województwa opolskiego i dolnośląskiego oraz dla południowej części województwa wielkopolskiego.
Alert pierwszego stopnia wskazuje, że mogą wystąpić niebezpieczne zjawiska meteorologiczne, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie dla zdrowia i życia. Ostrzeżenia drugiego stopnia oznaczają, że zjawiska te mogą być zintensyfikowane i bardziej niebezpieczne.
Pogoda na poniedziałek 28 sierpnia
Co przyniesie poniedziałek po szalonej nocy? Według synoptyków, spodziewane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami na zachodzie. Na wschodzie i na południu zachmurzenie małe i umiarkowane. Miejscami mogą wystąpić słabe przelotne opady deszczu, ale ich suma nie powinna przekroczyć 10 mm.
"Jutro prawdopodobieństwo na rozwój burz w trakcie dnia jest bardzo niewielkie. Rozwój głębokiej konwekcji we wsch. połowie kraju hamowany będzie przez górny kliny wyżowy. Burze możliwe są w nocy z poniedziałku na wtorek i we wtorek" - podaje IMGW.
Temperatura maksymalna od 19 do 21 stopni Celsjusza nad morzem, ok. 24-26 stopni w centrum, a najcieplej na południowym wschodzie od 29 do 31 stopni.
Wiatr słaby i umiarkowany, zmienny. Lokalnie na południu, nad morzem i na wschodzie porywisty.
źródło: PAP / IMGW
rs