Zapraszamy na spacer z "Polską" do seminarium

Polska
Kaskadowe ogrody z tyłu Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego św. Jana Chrzciciela
Kaskadowe ogrody z tyłu Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego św. Jana Chrzciciela
Miłośników zabytkowej architektury czeka w niedzielę nie lada gratka. Po raz pierwszy w swojej ponad 300-letniej historii Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne św. Jana Chrzciciela przy Krakowskim Przedmieściu 52/54 otworzy swoje bramy dla zwiedzających.

Taka okazja nie zdarza się zbyt często, bo ta najstarsza warszawska uczelnia ma charakter zamknięty. Dlatego najbliższa niedziela będzie jedyną okazją do zobaczenia wnętrz zabytkowych budynków, kaskadowych ogrodów i niezwykłych polichromii na sklepieniu refektarza. Pretekstem jest 327. rocznica powołania uczelni i obchodzony 18 kwietnia Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Dlatego postanowiliśmy zrobić wyłom w naszych planach spacerów do warszawskich pałaców. Dziś zapraszamy Państwa właśnie do seminarium.

Budynki uczelni i sąsiedni kościół seminaryjny to jedne z najcenniejszych zabytków w Warszawie. Jako nieliczne przetrwały wojenną zawieruchę i zwiedzając je, mamy okazję oglądać autentyczne budynki, a nie ich powojenne rekonstrukcje.

Historia obiektów przy Krakowskim Przedmieściu 52/54 sięga XVII w. Początkowo mieścił się w nich klasztor karmelitów bosych. W 1864 r. za udział w powstaniu kilku zakonników został zlikwidowany, a jego miejsce zajęło seminarium duchowne (istnieje od 1682 r.).

Zwiedzając seminarium, warto zwrócić uwagę na cenne polichromie na sklepieniu dawnego klasztornego refektarza. Powstałe na przełomie XVII i XVIII w. malowidła autorstwa Archangelo Palloniego ukazują m.in. tarczę herbową kardynała Radziejowskiego oraz anioła budzącego proroka Eliasza. Do 2005 r. o ich istnieniu nikt nie wiedział. - W źródłach z epoki odnaleźliśmy informacje, że Palloni namalował polichromie w dawnym klasztorze karmelitów. W 2005 r. przeprowadziliśmy prace badawcze i ku naszemu zdumieniu okazało się, że pod grubą warstwą farby i zaprawy znajdują się trzy bezcenne malunki - mówi Ewa Nekanda-Trepka, stołeczny konserwator zabytków. Dwie z nich zachowały się w niezłym stanie, jedną trzeba było odtworzyć. Dzięki dofinansowaniu z budżetu miasta polichromie zostały starannie odrestaurowane. W niedzielę będzie okazja, by zobaczyć je po raz pierwszy.

Podczas wycieczki odwiedzimy także odnowioną galerię portretów arcybiskupów gnieźnieńskich i warszawskich zdobiących ściany seminaryjnych korytarzy, bibliotekę z największymi na Mazowszu zbiorami teologicznymi oraz obraz pędzla Henryka Siemiradzkiego "Nauczanie św. Piotra", eksponowany w kaplicy seminaryjnej.

- Przygotowaliśmy także specjalne ekspozycje pokazujące ponad 300-letnią historię uczelni, a w jednej z sal klerycy zaprezentują krótkie filmy, które sami wyreżyserowali - mówi ks. prof. Krzysztof Pawlina, rektor seminarium.

Kolejną atrakcją obiektu są ciągnące się w dół skarpy wiślanej, kaskadowo położone ogrody. Wyższe partie utrzymane są w stylu geometrycznych ogrodów francuskich, bliżej ulicy Furmańskiej ogród ma charakter parku angielskiego. - W ogrodzie na zwiedzających będzie czekał słodki poczęstunek - zapowiada ks. rektor.

Początek spaceru ok. godz. 12.30 po zakończeniu mszy św. w kościele seminaryjnym o godz. 11. Przed wejściem do gmachu będą czekali klercy, którzy oprowadzą po zabytkowych wnętrzach.
Krzysztof Jóźwiak

Niedziela, 26 kwietnia, Krakowskie Przedmieście 52/54. Seminarium będzie można zwiedzać od 12.30 do 16.

Wróć na i.pl Portal i.pl