Zdaniem ministra sprawiedliwości od 1989 r. kolejne rządy nieudolnie reformowały wymiar sprawiedliwości w Polsce. Prokurator generalny problemu z polskim sądownictwem upatruje w „rozbuchanej korporacji sędziów, poza granicami wszelkiej kontroli”.
Ziobro: Rząd podziela diagnozę byłych prezesów TK
Ziobro zacytował także wypowiedź byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego z 2004 r.: „KRS to państwowy związek zawodowy konserwujący interesy źle służące polskiemu sądownictwu.
Dodał, ze Rzepliński mówił także, iż „sądy i sędziowie zbierają więcej ocen negatywnych niż pozytywnych w badaniach opinii publicznej”. I dalej cytował „Media informują o wcale licznych - jak na profesję ludzi o nieskazitelnych charakterach - aferach korupcyjnych, pijanych sędziach w gmachach sądów i pijanych sędziach za kierownicą samochodów, sędziach - sprawcach przestępstw pospolitych”.
Ziobro zapytał senatorów - czy coś się zmieniło od czasu wypowiedzi Rzeplińskiego? I oznajmił, że „rzad popiera jego diagnozę”.
Innym byłym prezesem TK, którgo cytował minister jest Jerzy Stępień: „KRS dba o interesy korporacji sędziowskiej, natomiast nie jest organem, który dba o prawdziwą niezawisłość". - Pełna zgoda, dokładnie to samo twierdzimy - oznajmił Ziobro.
Ziobro: Poprzednia KRS działała tajnie
Prokurator generalny stwierdził, że za poprzednich rządów Krajowa Rada Sądownictwa działała tajnie. - Nikt nie mógł sprawdzić jak wyglądały wyniki głosowań. Niemal regułą było tam to, że sędziowie proponowani do stanowisk przechodzili jednogłośnie (...) Dziś przechodzą jednym głosem po burzliwych sporach. O czym to świadczy? - pytał.
- Opowiedzieliśmy się za systemem demokratycznym w wymiarze sprawiedliwości, tak jak proponowała to w przeszłości Platforma Obywatelska - twierdzi minister.
Minister sprawiedliwości: Nie dziwi zajadłość w stronę Izby Dyscyplinarnej
Zbigniew Ziobro przypomniał sprawę sędziego Pawła M., którego przyłapano na kradzieży ze sklepu elementu wiertarki. Sąd Najwyższy obniżył mu wówczas pensję, ale nie odsunął go od sędziowskich obowiązków.
- Czy uważacie, że to jest normalne, to wyraz normalnego działania? Jesteście gotowi tego bronić? - pytał Ziobro senatorów. - Na to nie ma naszej zgody i nie ma zgody Polaków. Mogę podawać kolejne przykłady - dodał minister sprawiedliwości.
Podkreślił, że problem nie tkwi w tym, że są „czarne owce”, ale w tym co powiedział prof. Rzepliński o „mechanizmach korporacyjnego egoizmu”.
- Nie dziwi mnie, że taka zajadłość kierowana jest w stronę Izby Dyscyplinarnej (...) Dziwi mnie, że ta część środowiska demokratycznego, która tak trafnie diagnozowała problem, dziś protestuje - mówił Zbigniew Ziobro.
Ziobro: mam nieodparte wrażenie, że Polakom mniej wolno
- Słyszę, że nasze rozwiązania są sprzeczne z modelem europejskim. Problem polega na tym, że ten argument jest wciskaniem ludziom kitu – mówił minister, powołując się na niemieckie przepisy, zgodnie z którymi o powołaniu sędziów federalnych decydują politycy.
- Mam takie nieodparte wrażenie, że nam Polakom mniej wolno. Niemcom wolno, Holendrom wolno, Szwedom wolno. Mamy się godzić na tego rodzaju retorykę, żeby budowano dwie kategorie obywateli Unii Europejskiej? (…) Znamy z historii takie akcenty, że jednym było wolno więcej, innym mniej. My Polacy nie możemy zgodzić się na takie myślenie, pomni na historię – podkreslił Ziobro.
Prokurator generalny podkreślił, że zarzut o tym, że nasze rozwiązania są sprzeczne ze standardami europejskimi „jest czysto demagogiczny”.
Prokurator generalny: Polakom grozi anarchia
Zbigniew Ziobro stwierdził, że „polskim obywatelom grozi proces anarchizacji”. - Słyszymy o zjawisku, które nie było znane w żadnym z demokratycznych państw europejskich. Jako rząd nie możemy zgodzić się na to, że polscy obywatele będą traktowani jak zakładnicy dla realizacji partykularnych interesów części rozpolitykowanych sędziów – mówił.
Dodał, że ustawa PiS dotycząca zmian w wymiarze sprawiedliwości jest „odpowiedzią na próbę anarchizacji systemu”. - Zaproponowana ustawa jest wyrazem obrony demokratycznego państwa prawa, sprzeciwu wobec sądokracji, chaosu, bezprawia – skwitował Ziobro.
Czytaj też: KE wystąpi do TSUE o zamrożenie działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego
Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?