Prezydent Andrzej Duda podpisał piątek ustawę o wyrażeniu zgody na ratyfikację przez Prezydenta RP decyzji Rady Europejskiej z grudnia ub. roku ws. zasobów własnych UE.
Tego samego dnia tego została ona opublikowana w Dzienniku Ustaw, a w sobotę weszła w życie.
Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie UE jest konieczna, aby ruszyły wypłaty m.in. z Funduszu Odbudowy.
Jak informuje Kancelaria Prezydenta, w poniedziałek przed południem w Pałacu Prezydenckim odbędzie się ceremonia, w czasie której prezydent Andrzej Duda ratyfikuje decyzję Rady Europejskiej o zwiększeniu zasobów własnych Unii.
Burzliwe obrady
Sejm uchwalił tzw. ustawę ratyfikacyjną 4 maja. W czwartek nad przyjęciem ustawy głosowali senatorowie. Pod głosowanie poszło m.in. dopisanie do ustawy preambuły, o co wniosły KO i PSL (wcześniej Sejm odrzucił ten pomysł).
Dokument – w założeniu polityków opozycji - miał zobowiązywać rząd do wydawania środków z Funduszu „w oparciu o zasady sprawiedliwości, transparentności i praworządności z zagwarantowaniem równego traktowania podmiotów zainteresowanych realizacją projektów” oraz przewidywał powołanie Komitetu Monitorującego, który sprawowałby nadzór nad realizacją projektów.
Za przyjęciem preambuły głosowało 49 senatorów, 49 było przeciw, a dwóch się wstrzymało. W związku z tym preambuła nie została dołączona do ustawy. O odrzuceniu poprawki opozycji zadecydowały głosy dwóch senatorów KO – Aleksander Pociej zagłosował przeciw, a Leszek Czarnobaj nie wziął udziału w głosowaniu.
Ostatecznie ustawa o ratyfikacji Funduszu Odbudowy została przyjęta bez poprawek.
Władze KO zapowiedziały kary dla swoich senatorów.
