Ostatnie dwa spotkania odbył w poznańskiej i pobiedziskiej szkole. Podczas nich opowiadał uczniom o okrucieństwie II wojny światowej i niemieckich obozach koncentracyjnych, a w szczególności o Auschwitz - Birkenau, którego był więźniem i z którego udało mu się uciec. "Refren kolczastego drutu" to cykl wspomnień, które August Kowalczyk chciał odbyć 6804 razy - dając tym samym świadectwo tamtych dni.
- Od ponad 30 lat, August Kowalczyk - numer obozowy 6804 - dzielił się z ludźmi wspomnieniami o Auschwitz i o ucieczce z karnej kompanii, do której doszło 10 czerwca 1942 roku - wspomina Andrzej Tomczak, przyjaciel Augusta Kowalczyka. - W 70. rocznicę tych wydarzeń, w Oświęcimiu udało się mu opowiedzieć tę historię 6804 raz.
W ostatnich latach swojego życia, aktor zaangażował się w projekt budowy w Oświęcimiu Pomnika-Hospicjum, który miał upamiętniać tych, którzy z narażeniem życia własnego i swoich najbliższych nieśli pomoc więźniom obozu Auschwitz.
August Kowalczyk urodził się 15 sierpnia 1921 w Tarnawej Górze. 9 listopada 1945 zadebiutował jako aktor. Występował na deskach krakowskich i warszawskich teatrów. Był także dyrektorem Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie i Teatru Polskiego w Warszawie. Widzowie znają go z ról w serialach telewizyjnych, między innymi "Stawce większej niż życie", "Tajemnicy Enigmy", "Znaku Orła", "Układzie krążenia", "Polskich drogach", "Janosiku", "Chłopach".