Zmarł pomysłodawca Centrum Nauki Kopernik. Prof. Łukasz Turski, fizyk, popularyzator nauki i publicysta miał 82 lata

Maciej Koprowicz
Popularyzator nauki i publicysta prof. Łukasz Turski zmarł w wieku 82 lat
Popularyzator nauki i publicysta prof. Łukasz Turski zmarł w wieku 82 lat Bartek Syta
Prof. Turski był związany z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN oraz Centrum Nauki Kopernik. O jego śmierci poinformowała w sobotę Polska Akademia Nauk.

- Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci profesora Łukasza Turskiego, o której poinformowało Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, wybitnego fizyka teoretyka, niestrudzonego popularyzatora nauki i inspirującego nauczyciela - napisał portal PAN „Academia”.

Jak zaznaczył prof. Dariusz Jemielniak, wiceprezes PAN i redaktor naczelny „Academii”, prof. Łukasz Turski „był człowiekiem niedzisiejszym – oprócz ogromnej wiedzy z zakresu swojej dyscypliny, rozumiał także doskonale potrzebę popularyzacji wiedzy i edukacji”.

- Całe życie poświęcił temu, żebyśmy lepiej rozumieli świat. Cierpliwie tłumaczył, że energia jądrowa jest bezpieczna, szczepionki ratują życie, a postęp naukowy to ogromny dorobek naszych czasów. Będzie mi bardzo brakowało jego poczucia humoru, życzliwych zaczepek i zagadek, a przede wszystkim – niesamowitej energii, z którą góry przenosił, wbrew oporowi materii. Odszedł człowiek wielkiego formatu - podkreślił prof. Jemielniak.

Łukasz Turski - biografia

Łukasz Andrzej Turski urodził się 18 listopada 1943. Był fizykiem teoretykiem, specjalistą w zakresie fizyki materii skondensowanej i mechaniki statystycznej. Ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim w 1965, a w 1985 otrzymał tytuł profesorski. Zawodowo związany był z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN oraz Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Był także popularyzatorem nauki, pomysłodawcą Pikniku Naukowego - zorganizował pierwszy Piknik Naukowy, za co otrzymał Nagrodę im. Profesora Hugona Steinhausa. Był również jednym z pomysłodawców budowy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, pełnił funkcję przewodniczącego rady programowej tej instytucji.

To autor licznych artykułów popularnonaukowych publikowanych w czasopismach „Znak”, „Tygodnik Powszechny”, „Wprost”, „Odra”, „Forum Akademickie” i „Rzeczpospolita”. Prowadził programy telewizyjne z cyklu „Czym jest…” i wygłaszał felietony w Radiu Bis. Otrzymał w 2000 Medal Europejskiego Towarzystwa Fizycznego za upowszechnianie fizyki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Edukacja

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl