Zmiana czasu z letniego na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki? Przestawiamy o godzinę do przodu czy do tyłu? Kiedy zmieniamy czas w 2022 r.?

Jakub Cyrzan
W 2022 r. przestawimy zegarki o godzinę w nocy, z soboty na niedzielę (29/30.10.2022), podczas ostatniego weekendu października. W których godzinach dokładnie będziemy przestawiać zegarki? Czy na jesiennej zmianie czasu zyskujemy, czy tracimy godzinę? Jaka jest dokładna data przestawienia zegarków w 2022 r.?

Zmiana czasu z letniego na zimowy w 2022 r. Kiedy przestawiamy zegarki?

Czas zimowy zmienia się na czas letni w ostatnią niedzielę marca danego roku. Jaka zasada obowiązuje jednak w przypadku przestawienia czasu z letniego na zimowy?

Zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 marca 2022 r. w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026, czas z letniego na zimowy będziemy zmieniać w następujących dniach:

  • w 2022 r. - dnia 30 października,
  • w 2023 r. - dnia 29 października,
  • w 2024 r. - dnia 27 października,
  • w 2025 r. - dnia 26 października,
  • w 2026 r. - dnia 25 października.

W 2022 r., zegarki przestawiamy zatem w nocy, z soboty na niedzielę, tj. 29-30 października.

Co istotne, czas przestawimy z godziny 3:00 na godzinę 2:00. To oznacza, że na najbliższej zmianie zyskamy godzinę.

Czas zimowy obowiązuje w Polsce przez pięć miesięcy, tymczasem czas letni przez pozostałe siedem.

ZOBACZ TEŻ: Wszystkich Świętych 2022. Kiedy przypadają dni wolne? Czy Święto Zmarłych jest wolne od szkoły?

Koniec z przestawianiem czasu? Kiedy ostatni raz przestawimy zegarki?

Kwestia likwidacji zmian czasu pojawia się w przestrzeni publicznej od lat. Szczególnie teraz, gdy w dobie kryzysu energetycznego rosną opłaty za prąd, powstaje pytanie o ew. pozostanie w strefie czasu letniego.

Działania w tej sprawie podjęto kilka lat temu na szczeblu unijnym. W 2018 r. Komisja Europejska przygotowała i przekazała Państwom Członkowskim projekt odpowiedniej dyrektywy, która zakładała przyjęcie przez poszczególne państwa wybranego indywidualnie stałego czasu przez cały rok. W konsultacjach wzięło udział kilka milionów mieszkańców poszczególnych europejskich państw, co stanowiło dla komisji silny argument.

Mimo to, decyzje dotyczące ewentualnej likwidacji zmian czasu nie zapadły, a w 2021 r. został wydany przez Komisję Europejską komunikat w sprawie zmian czasu w latach 2022-2026, według którego wszystkie kraje członkowskie EU „muszą przygotować przepisy prawne, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia ze zmianami czasu”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

z
zegarmistrz
"zegarki" wolno wam przestawic kiedy chcecie. Pod warunkiem, ze wlasciwie!
G
Gość
15 października, 20:00, Gość:

Pozostanie przy czasie letnim to bezsens. Wschody słońca w Szczecinie w grudniu przy czasie zimowym są wpół do ósmej. Teraz przesuńmy to o godzinę, czyli wpół do dziewiątej, czyli już po porannym szczycie komunikacyjnym, czyli ten wypadłby przy ciemnościach, co za tym idzie więcej wypadków.

????????????????????????

G
Gość
Pozostanie przy czasie letnim to bezsens. Wschody słońca w Szczecinie w grudniu przy czasie zimowym są wpół do ósmej. Teraz przesuńmy to o godzinę, czyli wpół do dziewiątej, czyli już po porannym szczycie komunikacyjnym, czyli ten wypadłby przy ciemnościach, co za tym idzie więcej wypadków.
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na i.pl Portal i.pl