Spis treści
Do kiedy zostaną wypłacone podwyżki dla nauczycieli?
Większość samorządów wypłaciła już podwyżki dla nauczycieli. Henryk Kiepura przypomniał, że samorządy mają na to czas ostatecznie do 30 kwietnia 2024 roku.
Większość nauczycieli otrzymała już podwyżki
Podczas posiedzenia sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, wiceminister edukacji Henryk Kiepura ogłosił, że wypłata podwyżek dla nauczycieli przebiega sprawnie. Według niego, „86 proc. jednostek samorządu terytorialnego, które wypełniły ankietę, już wypłaciło podwyżkę, a 67 proc. z nich także wyrównania wynagrodzeń”. Dodał, że „wypłata podwyżek przebiega sprawnie”.
Ankietę dotyczącą wypłat podwyżek MEN przesłało do samorządów 5 marca, a do 20 marca odpowiedziało na nią 2236 jednostek, czyli 80 proc. wszystkich.
Jakie podwyżki dla nauczycieli?
Przypomnijmy, że nauczyciele początkujący otrzymali podwyżkę o 33 proc., natomiast nauczyciele mianowani i dyplomowani otrzymują podwyżkę o 30 procent.
Zgodnie z nowelizacją rozporządzeniem ministra edukacji, wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli wzrosło o od 1167 zł brutto do 1365 zł brutto, zależnie od stopnia awansu zawodowego i grupy zaszeregowania. Nowelizacja ta weszła w życie z mocą od 1 stycznia 2024 roku, stąd oprócz podwyżki nauczycielom przysługuje również wyrównanie.
Jak wyliczana jest pensja nauczyciela?
Wynagrodzenie nauczycieli jest wieloskładnikowe. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego, nauczyciele otrzymują także różne dodatki. Wysokość części tych dodatków jest uzależniona od wysokości wynagrodzenia zasadniczego. O wysokości innych dodatków decydują samorządy w regulaminach wynagradzania.
Samorządy mają również prawo przyznać nauczycielom wyższe wynagrodzenie zasadnicze niż wynikające z rozporządzenia ministra edukacji o minimalnych stawkach.
Po podwyżkach tyle pieniędzy trafiło na konta nauczycieli. K...
Źródło:
